До ОСББ – із перешкодами

  • Жителі будинку 7б на вулиці Федьковича в Івано-Франківську розбили стіну в підвалі, яку звело ЖЕО «Комунальник», перекривши їм доступ до електрощитової і будинкового лічильника води. Чому так сталося та чи мали право мешканці руйнувати стіну – дізнавалися журналісти «Галицького кореспондента».

    Стіна розбрату

    6 березня в будинку на вул. Федьковича, 7б відбулися збори співмешканців. Голова ОСББ «Дем’янівка» Тетяна Явна розповідає, що тоді 70% жителів проголосували за приєднання до них і звернулися в ЖЕО «Комунальник», щоб їм повернули технічну документацію на будинок. Однак минув тиждень, а відповіді так і не було. «Ми прийшли туди, але документи нам не повернули, а викликали охорону. Сказали, що документи – в роботі. Проте того ж дня, ввечері, прийшли люди і змурували стіну, щоб ми не могли зняти показники», – каже пані Тетяна.

    Цей інцидент трапився ще наприкінці березня. А вже з квітня будинок став частиною ОСББ «Дем’янівка». Тому жителі вирішили вдатися до радикальних дій та самотужки знести стіну, щоб зняти показники лічильників. «Якби у когось у квартирі щось сталося і треба було б спуститися вниз, а ми не маємо доступу ні до лічильника води, ні до вентиля. Потрапити туди можна тільки через магазин», – каже жителька будинку Любов Сірко. Але, відповідно, пройти через цей вхід вони також не мали права. «Тобто, якщо б почало топити, наприклад, із п’ятого поверху, то так і текло б до першого», – додає жінка.

    Пані Сірко також зауважує, що мешканці будинку часто мали претензії до ЖЕО: «Вони щось таке дуже дрібне зроблять, і все. Люди думали, що, може, далі все буде добре, тому мовчали. Але у 2016 році склали акт-претензію». А цьогоріч їм набридло таке ставлення, і вони вирішили щось міняти. Тим більше, що отримали вигідну пропозицію від будинку 7а. «Вони близько від нас, у них дуже чисто і класно. Тому на зборах ми вирішили приєднатися», – аргументує жінка.

    Про плани зносити стіну франківці повідомили житлово-експлуатаційне об’єднання. У листі-повідомленні люди вказали, що це станеться, якщо їм не підготують акт прийому-передачі до 2 квітня та не забезпечать доступ до загальнобудинкових приладів обліку енергоносіїв та запірної арматури водопостачання. Проте представники ЖЕО у вказаний день до жителів будинку не прийшли.

    З’ясувалося, що приміщення, про яке йде мова, перебуває у власності ТОВ «Т.Б.С.-Інвест». Представниця фірми пояснила нам їхню позицію, але попросила не використовувати її коментар, а звернутися до фірми з письмовим запитом. Також запит просило надіслати і ЖЕО «Комунальник». Обидва запити ми надіслали 6 квітня і відповіді опублікуємо в одному з наступних номерів газети.

    Мають право

    Начальник управління житлової політики департаменту ЖКГ Геннадій Пономаренко пояснює, що тепер у будинках все вирішують мешканці. Якщо вони вважають, що конкретний управитель не справляється зі своїм завданням (не обслуговує, не надає послуги), то мають право його поміняти або ж приєднатися до наявного ОСББ поруч.

  • «Теоретично, якщо на Федьковича це приміщення є чиєюсь власністю, то все одно мурування стіни – це якась реконструкція, тобто так просто робити це не можна», – пояснює чиновник. Він погоджується, що право власності може належати тому ж ЖЕО, проте ніхто не відміняв закон. «Якщо через будь-яке приміщення проходять спільні комунікації, власник зобов’язаний надавати доступ до них, – наголошує посадовець. – Ці самовільні «хочу – не хочу» не допускаються». Отож, таке обмеження доступу до спільних комунікацій переходить в юридичну площину.

    Чи мали право люди руйнувати стіну? «Звичайно», – відповідає пан Пономаренко, адже вони повинні мати постійний доступ до тієї ж електрощитової. Якщо ЖЕО чи інша компанія є власником якогось приміщення, то вони мають право голосу як співвласники. Тому в таких випадках потрібно дотримуватися всіх процедур, зокрема повідомляти всіх про збори.

    Схожі ситуації, за його словами, у Франківську вже траплялися. Зокрема, на вул. Дашевського, 12, де люди вирішили обрати іншого управителя. «З іншими такого ще не виникало. Так, було таке, коли від управителя йде великий будинок – а це якісь фінансові речі – то затримуються документи, «докопуються» до неправильно оформлених. Але такі кардинальні речі для Франківська, напевно, вперше», – каже начальник управління.

    Він також пояснює, чому такий важливий момент переукладання договорів. Чи ОСББ, чи новий управитель розпочинають свою роботу з нуля, тому всі показники повинні чітко фіксуватись. «Борги ніколи не переходять», – наголошує посадовець.

    Якщо ж ЖЕО не повертає людям акт прийому-передачі, то є інший вихід – переукладання договорів. «Із кожним постачальником потрібно окремо розмовляти. Можливо, навіть брати за основу не акт прийому-передачі, а заключний договір на управління будинком з ОСББ чи новим управителем», – каже Геннадій Пономаренко.

    Після руйнування стіни в підвалі жителі будинку зняли показники лічильників та вирішили поставити на двері свої колодки. Також вони склали відповідні акти про проведені роботи та очікують, що буде далі. А ми чекаємо на відповідь власників приміщення…

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!