Паліть дровами, або 13 днів без газу

  • Мешканці кількох будинків на Тринітарській в Івано-Франківську стали заручниками ремонту власної вулиці. Люди прожили без газу тринадцять днів замість обіцяних газовиками трьох, а тепер ще й повинні оплатити всі ремонтні роботи.

    Капіталізм

    29 червня на вулиці Тринітарській розпочались ремонтні роботи. Міський голова Руслан Марцінків тоді писав, що тротуари та проїжджа частина будуть облаштовані на одному рівні заради доступності для всіх, встановлять нове освітлення та вуличні меблі, додаткове озеленення, каналізаційні люки з символікою міста, а стару бруківку-«трилінку» постараються максимально зберегти та використати.

    Втім, ремонт приніс мешканцям неминучі незручності. Зокрема, через проведення робіт з заміни газопроводу низького тиску, який був у незадовільному стані, на вулиці відключили газ. Мешканка будинку №7 Тетяна Семанькова скаржиться, що спершу відключення анонсували лише на три дні, а в результаті газу не було майже два тижні.

    «Газ відключили 12 липня, пообіцяли, що всього лиш до 14-го. Через кілька днів – газу все ще не було. З дверей поздирали попередні оголошення і наклеїли нові, на яких вже вказана дата 21 липня. Це стільки днів без газу в квартирах, а в нас – колонки, тут багато старих і хворих людей, яким регулярно потрібно їсти гарячу їжу. Я гречану кашу варю тепер в чайнику. Що це за знущання?! Телефони в них, до речі, не відповідають», – обурюється жінка.

    Пані Тетяна додає, що у всі квартири рознесли оголошення про те, що газопровід потрібно відремонтувати за кошти самих мешканців. Мовляв, газопроводи-вводи є власністю не відділення, а споживачів природного газу. Для врегулювання цього питання людям пропонували прийти в офіс «Івано-Франківськгазу» особисто. Втім, не всі могли це зробити, адже в під’їзді проживає чимало літніх людей, в декотрих з них – серйозні хвороби.

    «Я інвалід другої групи, у мене рак третьої стадії, була операція. Печінка і підшлункова залоза постраждали від хіміотерапії, мені важко ходити по квартирі, а до газконтори я взагалі не дійду. Скажіть, коли нам включать газ, щоб можна було хоча б приготувати їжу? Як я маю жити?» – скаржиться Любов Рой, мешканка будинку №7.

    Законність

    Андрій Струк, головний інженер Івано-Франківського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз», розповідає, що у зв’язку з капремонтом Тринітарської було проведено цілий комплекс робіт з обстеження та оцінки технічного стану розподільного газопроводу низького тиску та дворових газопроводів-вводів до житлових будинків.

    «Після детального обстеження було прийнято рішення про необхідність заміни старих газових мереж на нові, поліетиленові, – каже Струк. – Адже як вуличний газопровід, так і дворові вводи прокладалися ще в 50-х роках минулого століття, тому потребують постійного ремонту, відповідно, пошкоджується дорожнє покриття. У зв’язку з цим розподільний газопровід був внесений у План розвитку ПАТ «Івано-Франківськгаз». Роботи з його заміни здійснюються за кошти газорозподільної компанії. Натомість заміна газопроводів-вводів, які є приватною власністю споживачів, повинні оплачувати споживачі. Більше того, відповідно до ліцензійних умов, ПАТ «Івано-Франківськгаз» не проводить роботи з заміни дворових вводів та не встановлює їх вартість. Заміну здійснює підприємство, що має ліцензію для проведення відповідних робіт, і, відповідно, надає кошторис».

    За словами головного інженера, оскільки заміна газових мереж є позаплановою, то про необхідність заміни вуличного газопроводу та дворових газопроводів-вводів мешканців будинків на Тринітарській, 7 та площі Ринок, 1 було попереджено одразу після здійснення обстеження та оцінки технічного стану газотранспортної системи.

    «Оскільки будинок по вул. Тринітарській не має балансоутримувача чи управителя, то повідомлення про необхідність заміни мереж та протоколи обстеження дворових вводів було вручено безпосередньо мешканцям. Станом на 21 липня поточного року всі роботи з заміни газопроводу завершені. Газопостачання мешканцям буде відновлено, як тільки власники квартир по вул. Тринітарська, 7 та управитель будинку на пл. Ринок, 1 укладуть договір з підрядною організацією на роботи з заміни газопроводів-вводів», – додає Андрій Струк.

    Втім історія на цьому не закінчилась. Газ у квартири мешканців Тринітарської подали лише 25 липня, через 13 днів після відключення. Після цього людям принесли кошторис за встановлення нового газопроводу на 9 тис. гривень.

    «Сума вийшла якась нереальна, – каже Тетяна Семанькова. – Тому ми теж додзвонились до Андрія Струка. Він сказав, що це дійсно надто багато, і пообіцяв направити бригаду, щоб перерахувати вартість робіт. Потім нам повідомили уточнену суму – 5319 гривень. Це лише на наш будинок, в якому вісім квартир. Ми домовились з газовиками, що газ нам включать сьогодні, а заплатимо ми до кінця тижня. Думаю, ми якось зберемо цю суму, хоча це буде дуже нелегко – в будинку багато пенсіонерів та хворих людей. Взагалі-то це здирництво, але ми пішли на це, бо без газу жити неможливо. А перед пуском наші квартири ще перевіряли, придираючись буквально до кожної гайки. От нас питали, чому ванна стоїть на кухні. Але яка їм різниця? Хай хоч у вітальні стоїть, це тільки наша справа. У квартирі немає ванної кімнати, тому ми поставили ванну на кухні і відгородили її».

    За словами жінки, попереду ще буде епопея з водою, адже на Тринітарській планують міняти й водогін. На який строк при цьому відключатимуть воду, не знає ніхто.

    Безправність

    Ремонт старих вулиць та заміна комунікацій на них – це, безумовно, хороша і вкрай потрібна справа. Проте виконавці робіт часто не вкладаються в обіцяні строки, надовго залишаючи мешканців довколишніх будинків без доступу до благ цивілізації. І відповідальність за це несуть вкрай рідко.

    «Повний безлад у державі коїться, ми почуваємось абсолютно безправними. Так же не може бути, ситуацію треба змінювати! Ми обов’язково підемо на найближчий прийом до міського голови Руслана Марцінківа, щоб розповісти йому про ситуацію і спитати, чи це взагалі нормально», – підсумовує Тетяна Семанькова.

    Мешканці Тринітарської думали подавати судовий позов на ПАТ «Івано-Франківськгаз», але знають про брак суддів на Прикарпатті, тож переконані, що справа лежатиме в суді роками. Схоже, і в цьому випадку особи, відповідальні за 13 днів без газу для десятків людей, не понесуть ніякого покарання.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!