Пам’ятки в облозі

  • Архітектурні прикраси Івано-Франківська губляться серед торгових майданчиків літніх  та всесезонних.

    Однією з приваб туристичного Івано-Франківська є його архітектурні пам’ятки. Давні фасади кам’яниць можуть розповісти свою історію всім охочим її слухати. Але для цього їх треба принаймні побачити. Спритні підприємці, які орендують приміщення у пам’ятках, намагаються заробити на історичних будівлях, встановлюючи впритул торгові майданчики.

    «Галицький кореспондент» з’ясовував, чи законно це і чи можливо зберегти первинний вигляд фасаду, звільнивши його від облоги торговців.

    Демонстрація неповаги

    Відповідно до чинного рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 3 листопада 2016 року, торгові майданчики бувають тимчасовими – літні (період функціонування – не раніше 1 квітня та не пізніше 1 листопада) та всесезонними (функціонують цілий рік).

    За даними управління економічного та інтеграційного розвитку, станом на 3 травня вже є 60 рішень виконавчого комітету міської ради про розташування та облаштування у місті літників, крім цього, в місті є кілька всесезонних майданчиків. Ця цифра, за словами заступника начальника відділу координації закупівель та цінового моніторингу Тараса Слободяна, щороку зменшується. Причини – невідомі.

    «Ще зарано говорити про те, скільки їх буде цього року в місті загалом, але минулоріч літніх торгових майданчиків було близько ста двадцяти, а раніше доходило до 135», – сказав він.

    Втім, якщо десь зменшується, то в іншому місці – збільшується. Принаймні площа у  квадратних метрах. Йдеться про культурно-відпочинковий комплекс у центрі Івано-Франківська «Пасаж Гартенбергів», який завдяки вигідному розташуванню у центрі міста є популярним і серед місцевих мешканців, і серед туристів.

    Будівля колишнього пасажу є пам’яткою архітектури місцевого значення, яку спорудили ще у 1904 році. Це була крита галерея із рядом крамниць по обидва боки проходу, а на другому поверсі була розміщена фешенебельна кав’ярня «Едісон». У 1960 році після внутрішньої перебудови в цій будівлі відкрили універмаг. Тепер тут усередині ресторан, а з трьох сторін довкола фасаду – всесезонний торговий майданчик.

    Цього року територія майданчика з боку вулиці Галицької ще трохи збільшилася, а стіни його навіть трохи погрубшали. Ззовні це більше схоже на прибудову.

    Активіст та урбаніст Денис Квасов каже, що не знає, чи є у власників цього закладу дозвіл на таке розширення. «Якщо дозвіл є, то претензії – до міста, бо дозволили, а як нема, то також – до міської влади, яка має дати припис знести незаконні споруди», – говорить він.

    Активіст вважає таке ставлення до пам’ятки хамством і демонстрацією неповаги як до міста, так і до містян. Відтак ніколи не відвідує цей заклад.

    «Ще й півроку не минуло, відколи відкрили крутезно реконструйовану площу Міцкевича, а всього за кілька метрів – такий контраст», – зауважив Денис Квасов.

    Один із співвласників «Пасажу Гартенбергів», Олександр Долішній, розповів, що перед встановленням всесезонника було звернення до міськвиконкому із цим проханням. «Ми  подали заявку, а нам дали дозвіл. Коли зробили цей проект, нам його затвердили», – запевняє Долішній.

    Як можна схитрити

    Відповідно до чинного рішення виконкому, площа торгового майданчика не повинна перевищувати 100 квадратних метрів, а висота – не більше 3,5 метра.

    Власники тих торгових майданчиків, які встановлюють на території пам’яток культурної та історичної спадщини, мають також отримати погодження в управлінні культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА.

    Ще у грудні 2016 року виконком вирішив погодити розміщення та облаштування всесезонних торгових майданчиків за однією адресою (вул. Незалежності, 3) – площею 99,5 кв.м. поруч із рестораном «Пасаж Гартенбергів» та площею 99,5 кв. м. поруч із пабом «Пасаж Гартенбергів» з 01 грудня 2016 року до 31 листопада 2019 року.

    У 2018-му виконавчий комітет надав рішення на встановлення ще двох всесезонників за цією ж адресою – площею 65,6 кв.м. поруч з піцерією центру дозвілля «Пасаж Гартенбергів» та площею 79,4 кв.м. поруч з кав’ярнею центру дозвілля «Пасаж Гартенбергів» з 16 листопада 2018 року до 30 червня 2021 року.

    Пам’ятку просто оточили торговими майданчиками, площа кожного з яких дійсно не перевищує дозволених норм.

    Чи можна заборонити?

    Влада теж переконує: усе відбулося законно. За словами директора управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міськради Ореста Кошика, підстав заборонити встановлювати торгові майданчики на території, прилеглій до архітектурних пам’яток, у міської влади немає. Мовляв, встановлений майданчик не є капітальною спорудою, адже він – без фундаменту. Відтак може там стояти як взимку, так і влітку.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!