Пенсійна різниця

  • 79-річний франківчанин Михайло Цікель скаржиться на несправедливість у пенсійному забезпеченні. А все тому, що 1 вересня 2015 року відбулося підвищення мінімального рівня пенсій за віком згідно з законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і на підставі цього підвищення здійснювалося перерахування призначених пенсій. Однак в результаті цього перерахунку розмір його пенсії не збільшився, а залишився на тому самому рівні. Тому він вважає, що таким вибірковим підвищенням пенсії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську позбавило його права на соціальний захист, гарантований Конституцією України та іншими законами.

    Чоловік розповідає, що для осіб, які виходили на пенсію у 2015 році, застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у сфері економіки України за три календарні роки, що передують 2015 року, і він становить 2960,62 грн. щомісячно до наступного підвищення цього показника і перерахунку. А він вийшов на пенсію у 1992 році, і перерахунок його пенсії здійснено з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, який становить тільки 1197,91 грн. Пан Михайло вважає, що це є дискримінацією стосовно нього як повноправного громадянина України в частині його соціального захисту.

    «Тобто у них пенсія в 2,5 рази більша, ніж у мене. Якщо, наприклад, у мене пенсія – 1619 грн., то мала би бути біля 4000 грн. Це абсурд! Я не позбавлений ніяких прав, і на мене поширюються всі ті законодавчі акти, що і на них, тому в нас би мала бути однакова пенсія», – обурюється пан Михайло.

    Франківчанин минулого року вже звертався в управління ПФУ в м. Івано-Франківську з проханням здійснити перерахунок його пенсії з 01.09.2015 р. з урахуванням показника середньої заробітної плати за три роки. Однак тоді йому відповіли, що у його випадку відсутні підстави застосування показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення. А ПФУ пояснив, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався при призначенні пенсії у 2015 році. Крім того, там повідомили, що законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» дію ч.2 ст.42 закону, згідно з якою з 1 березня кожного року проводились перерахунки пенсій у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати в Україні, зупинено до стабілізації економічної ситуації в країні.

    «Я розумію, що коштів мало. Вірю – війна, біда. То не беріть тоді тим 3000 грн., а тим – 1200 грн., візьміть 2000 і тим, і тим. Тоді і нам трошки піднімуть, і ті інші трохи відчують, як це. Не тільки ми маємо бути такими бідними», – пропонує пан Михайло.

    Він вважає, що це не лише дискримінація, а мало не геноцид, оскільки ті, хто вийшов минулого року на пенсію у 60-річному віці, ще здоровіші і з вищою пенсією. «Ті здоровіші і багато з них ще, може, і працюють, а такі, як я, вже не годні ні ліків купити, ні в лікарні полікуватися. Тому це дискримінація, яка межує з геноцидом», – наголошує пенсіонер.

    Начальник відділу обслуговування громадян управління ПФУ в м. Івано-Франківську Світлана Кучірка пояснює, що Михайло Цікель вийшов на пенсію вже давно і тоді при перерахунку враховувався показник середньої заробітної плати за 2007 рік. А для тих категорій, які виходили на пенсію у 2015 році, береться середня зарплата за 2013, 2014 і 2015 роки.

    «Нова середня заробітна плата за три роки береться тільки для тих, хто вперше виходить на пенсію за віком, та для тих, хто має інвалідність, досягнув пенсійного віку і відпрацював два роки перед цим. Тобто є тільки два випадки. Більше на ніякі перерахунки це не поширюється», – акцентує пані Кучірка.

    Крім того вона зазначає, що таких, як пан Михайло, багато і всі вони не згідні з тим законом, але управління Пенсійного фонду нічого з цим зробити не може, оскільки виконує закони і постанови, які їм надходять.

    Мабуть, справді потрібно вносити зміни до законів, щоб якось збалансувати пенсії. Бо те, що одним враховують середню зарплату 1197 грн., а іншим – 2960 грн., є, м’яко кажучи, дивним у той час, коли для більшості людей дорога кожна копійка. Та й економити на старих і хворих людях, напевно, не варто.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!