Пісок копати – не хату будувати

  • Тривалий час на Прикарпатті без належних документів і з грубим порушенням законодавства працює підприємство «Рогатинпісок». Уже майже три роки ведеться слідство, але досі винних осіб не притягнуто до відповідальності. Керівник підприємства, яке займається видобуванням піску, стверджує, що воно не працює, розкопки не проводяться понад рік. Жителі села Стратина, де черпаються ресурси, обурені такою позицією, адже щодня величезні автомобілі з причепами зухвало вивозять тонни піску, руйнуючи дороги і хати, і при цьому майже не платять податки.

    DSC01019

    Незаконна перспектива

    Питання про правомірність діяльності ТДВ «Рогатинпісок» нещодавно розглядали на засіданнях постійної комісії з питань екології та раціонального природокористування Івано-Франківської обласної ради. Підприємство має два родовища у Рогатинському районі – Стратинське та Москалівське. Керівник підприємства зауважив, що наразі воно не працює.

    «Підприємство сплатило 128 тис. гривень податку, до місцевих бюджетів – 85 тисяч, з яких оренда за землю – 59 тисяч. Робота там ведеться без наявних гірничих відводів. Заявник каже, що він шість разів звертається до Івано-Франківської обласної ради, але йому не переоформляють гірничі відводи і не надають нові. На мою думку, все це треба якнайшвидше легалізувати, адже село від цього втрачає», – зазначила заступник голови облради Ольга Галабала.

    У документації підприємства багато невідповідностей. Із документів з Держгеокадастру родовище Москалівське має спецдозвіл на 14,8 га, гірничий відвід – на 64 га, а реально сплачує за 7 га. Аналогічна ситуація зі Стратинським родовищем. Спецдозвіл виданий на 31 га, в акті на гірничий відвід – 48 га. Крім того, договір оренди землі укладений із сільською радою Стратина, та оскільки це землі за межами населеного пункту, то договір необхідно укласти з Рогатинською РДА. Відтак порушена нормативно-правова оцінка і встановлений невідповідний відсоток плати за землю.

    За інформацією представника підприємства «Рогатинпісок» Юрія Чорного, корисні копалини родовища залягають на глибині 15 метрів. До 2018 року родовище буде закрито та рекультивовано. Представник запевнив, що підприємство вчасно платить орендну плату, сплачує податок з оренди землі до сільради, а доки не укладено акт про гірничий відвід, вони не можуть укласти договір оренди з РДА. «Дайте нам гірничий відвід, і ми далі будемо працювати у правовому полі», – наголосив Чорний.

    За даними ДПІ в Івано-Франківській області, підприємство за 2015 рік сплатило: податок на прибуток – 18 600 грн., податок за надра місцевого значення – 20 тис. грн., орендну плату за землю – 7 719 грн. у Рогатині та 51,7 тис. грн. у Стратині. У штаті – п’ять працівників. Підприємство діюче, але чи видобуває воно корисні копалини, наразі невідомо. «Рогатинпісок» сплачує обов’язкові платежі – податки та орендну плату за землю.

    «Як нам вдалося з’ясувати в управлінні екології, дозвіл «Рогатинпіску» не видавався. З яких причин – не відомо. Екологічний податок сплачується платниками на підставі отриманих дозволів. Фактично вони його не мають, тому не сплачують», – розповіла Наталія Зікрата, заступник начальника ГУ ДФС в Івано-Франківській області, радник податкової та митної справи ІІ рангу.

     

    Справа з великим дахом

    Попри невідповідність діяльності підприємства чинному законодавству і низку зафіксованих порушень, є ще один важливий аспект. Роботою підприємства не задоволені жителі села, де видобуваються природні копалини.

    У Стратині люди вказують на проблеми від діяльності підприємства, розповідають подробиці, але переконані, що нічого і так не зміниться. За словами місцевих жителів, підприємство має протекцію як на рівні Івано-Франківська, так і на рівні Києва. А для села користі з нього немає жодної, лише шкода.

    У першу чергу, місцеві показують на дорогу. Вона повністю розбита, адже щодня по цій «трасі» їздять величезні вантажівки. Якщо сам автомобіль, за словами людей, схожий на паровоз, з причепом важить 30 тонн, то навантажений піском – понад 60. Йдеться про порушення норм перевезень, і жодна сільська дорога не пройде такого випробування. Підприємство виділяє кошти на ремонт шляху, але це копійки порівняно з тією шкодою, якої воно завдає. За словами стратинців, проводиться лише ямковий, косметичний ремонт, відтак дорога у жахливому стані.

    DSC01021

    «Я їжджу щодня цією дорогою і бачу величезні автомобілі, які вивозять пісок, – розповідає водій пасажирського автобуса «Рогатин – Стратин» Іван Струс. – Проїхати неможливо, адже дорога у жахливому стані. Я порушую це питання перед своїм керівництвом. Автобус оснащений газовим балоном, і відповідно до техніки безпеки, в таких умовах його експлуатувати не можна. Я несу відповідальність за людей, а їхню безпеку на такій дорозі ніхто гарантувати не може. Час від часу ями засипають, але це не дає результату, бо щодня вона знову розбивається 60-тонними автомобілями».

    Проблеми у селі лише дорогами не обмежуються. На будинках, розміщених поряд з «трасою», виникли тріщини – на щоденний «землетрус» під час будівництва не розраховували. Коли почали розробляти перше родовище у 1973 році, вивозили пісок невеликими вантажівками. А нинішні «важковаговики» руйнують будинки.

    «У людей тріскають стіни. Коли їдуть великі автомобілі, у хаті все трясеться. Ми вже звикли – це відбувається роками», – розповідає жителька сусіднього села Діброва.

    «Усі хати скоро порозсуваються, – продовжує мешканець Стратина. – Коли їде важка машина, вони тріскають. Якщо б дорога була рівною, може, це не мало б таких наслідків. А так машини їздять одна за одною, навіть вночі. Люди не можуть спати від того шуму і вібрації».

    Коли розробляли друге родовище, вирізали ліс довкола. На тому місці, де зараз копають пісок, і там, де прокладена дорога до нового родовища, були праліси.

    Через несприятливі умови проживання та відсутність роботи з села виїхала молодь, розповідають літні люди. А про який розвиток може йти мова, якщо село вже немає кому розвивати? З нього лише черпають те, що треба, нічого не віддаючи. Раніше на території села діяло державне підприємство, яке займалося виготовленням плитки, там працювали місцеві. Потім його продали, людей скоротили. Господар довів його «до ручки», зараз від нього нічого не залишилося – все розікрали.

  • Кар’єр розміщений на території Стратина, а юридична особа зареєстрована в Рогатині. Відтак податки сплачуються за місцем реєстрації. «Депутати сільської ради добивалися переоформлення документації на «Стратинпісок», щоб податки надходили в бюджет села. Кар’єр на території села, тож кошти повинні залишатися в селі, а не йти в район. Але це виявилося безрезультатно», – зауважує екс-депутат сільської ради Стратина, який захотів залишитися неназваним.

     DSC01017

    Усе вчасно

    У сільраді Стратина заперечують те, що кар’єр працює. За словами сільського голови, він уже понад рік стоїть.

    «Податки вони платять вчасно, – запевняє сільський голова Станіслав Дідух. – Але вже рік, а може, й більше, кар’єр не працює. Щороку підприємство виділяє кошти на ремонт школи, на будівельні матеріали. За оренду землі «Рогатинпісок» у 2015 році сплатив 47 тис. 350 грн., податок за надра – приблизно 20 тис. грн.».

    Навіть попри те, що кар’єр не працює, укладений договір із сільрадою до 2018 року про щорічне виділення 50 тис. гривень. Діяльність кар’єру в сільській раді вважають позитивною для села. Двоє сільських жителів мають там роботу, працюють сторожами.

     

    Незначні перебої

    На запит «Рогатинпісок» пошукова система видає «будівельні матеріали гуртом». Офіційно підприємство зареєстроване в Рогатині на вулиці Д. Галицького, 14. Керівником його є Володимир Рудий. За цією ж адресою теоретично розміщений і магазин з будівельними матеріалами, щоправда, знайти його там не вдалося.

    Хоча пісок зі Стратинського родовища, який видобуває і реалізує підприємство, все ж можна придбати. Щоправда, нещодавно виникли перебої з поставками стратинського піску. З чим це пов’язано – підвищеною увагою після засідання екологічної комісії, на якому розглядали питання про надання підприємству гірничих відводів, кримінальним провадженням чи зимовим періодом – сказати важко.

    Як вдалося з’ясувати, на майданчик в Івано-Франківську, де реалізують будівельні матеріали, у 2016 році пісок завозили лише два рази. Рогатинський підприємець, який займається збутом будівельних матеріалів, розповів, що наразі пісок зі Стратина не відвантажують. Зате попередили про підняття ціни відразу на 20 гривень – до 70 грн. за тонну. Продавці стверджують, що стратинський пісок один з найкращих на території області, він чистий, білий, кварцовий. Його купують для виготовлення плитки або у дитячі пісочниці.

     

    Три роки… А результат?

    «Відкрите кримінальне провадження, триває досудове розслідування. Безпосереднє розслідування проводиться Рогатинським ВП ГУНП», – розповідає начальник Рогатинського відділу Тисменицької місцевої прокуратури Микола Шувар.

    Як повідомили в поліції, кримінальна справа щодо підприємства «Рогатинпісок» відкрита 16 квітня 2013 року.

    «Наразі ведеться кримінальне провадження за ст. 197-1 ч. 1 Кримінального кодексу України – це самовільне зайняття земельної ділянки. А також за ст. 364 ч. 2 ККУ – зловживання службовим становищем, що спричинило важкі наслідки. Майже цілий рік проводили експертизу щодо встановлення відповідності меж земельної ділянки. Наразі вона зроблена, ми рухаємося вперед згідно з планом розслідування. Зараз справа має уже вісім томів і перебуває на стадії прийняття кінцевого рішення – 85% зроблено», – розповів виконувач обов’язків першого заступника начальника відділу, начальник слідчого відділення Рогатинського відділення ГУ національної поліції в Івано-Франківській області Любомир Маланчин.

    В Івано-Франківській обласній раді досі немає встановленого порядку видачі дозволів та гірничих відводів. Після довгих обговорень комісія постановила направити питання щодо діяльності «Рогатинпіску» на розгляд сесії обласної ради. Депутати вирішать долю акту гірничого відводу, цим самим узаконять діяльність підприємства або дозволять йому й надалі працювати з порушенням норм законодавства.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!