Погана звичка дякувати

  • В Івано-Франківську затримали медика, якого підозрюють в хабарництві. Його колеги вийшли на протест, щоб довести, що лікаря підставили, і водночас заявити, що в медицині потрібні зміни. Ситуація сколихнула громадськість. Одні вважають, що подяка лікарю – це хабар, за який передбачена відповідальність. Інші наголошують, що медичні працівники отримують низьку зарплату, тож віддячувати їм треба. Але всі одностайні в тому, що в медицині необхідні зміни.

    Хабар чи підстава?

    24 квітня в Івано-Франківську правоохоронці задокументували черговий факт одержання неправомірної вигоди. На хабарі у 4100 грн. затримали завідувача відділення інвазивних методів діагностики та лікування Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Олександра Копчака. У таку суму медик оцінив проведення операції та видачу виписки про проходження лікування. Кошти 58-річний завідувач одержав у своєму службовому кабінеті.

    За кілька днів після інциденту, 27 квітня, його колеги вийшли на протест під стіни «білого дому» з вимогою підвищення заробітної плати медикам, необхідності проведення реформ у галузі охорони здоров’я та висловили підтримку своєму колезі, якого вважають висококласним фахівцем. Медики запевняли, що заввідділення не міг взяти хабар і став жертвою «підстави» з боку правоохоронних органів.

    В обласній прокуратурі не настільки впевнені у безневинності медика. Там повідомили, що після скарги заявниці працівниками СБУ був проведений комплекс негласних слідчих заходів, в т. ч. відеозйомка, яка підтверджує факт вимагання лікарем певної суми за свої послуги. Цей та інші докази будуть пред’явлені у суді.

    Проте підозру медику оголосити не вдалося – відразу після отримання «подяки» Копчак занедужав і перебував на лікуванні в Івано-Франківському обласному кардіологічному диспансері. Слідчі дії щодо нього не проводилися через поганий стан здоров’я.

    5 травня речник обласної прокуратури Іванна Федик повідомила, що підозрюваний у хабарництві завідувач відділення Івано-Франківської ОКЛ сам прийшов до слідчого Національної поліції та отримав повідомлення про підозру за ч. 3 ст. 368 ККУ. Вирішується питання про обрання щодо нього міри запобіжного заходу.

    Резонансна справа

    Ця справа набула широкого резонансу, адже кожен час від часу або й постійно звертається в медичні заклади, де діє негласне, але всім відоме правило подяки медикові. Відразу ж у соцмережах з’явилося опитування. Респондентів запитували, що то є, коли пацієнт дає лікареві гроші: хабар чи подяка за якісну роботу, на яку лікар має моральне право. Думки розділилися. Більшість визнали, що це хабар.

    Користувачка Вікторія Прокопченко-Вонс зауважила: якщо доведуть, що це був хабар, медик повинен понести покарання відповідно до закону, незалежно від того, який би він «золотий лікар» не був.

    «Якби всі дотримувалися законів, то жили б у багатій і демократичній країні, а так один сяде, іншого «відмажуть», так і живемо-виживаємо. Люди озлоблені на лікарів, бо, на жаль, в більшості доводиться стикатися з тим, що тобі зразу озвучують вартість у державній установі. Я особисто ще не стикалася, щоб безкоштовно лікували у лікарнях або хоча б почекали, щоб я сама подякувала, якщо захочу. Кожен зразу суму називає, або казали не переживати – кредиту ще ніхто не брав, а потім заломлювали таку ціну, що вже й сказати нема що. А найгірше те, що це ціна здоров’я, іноді – життя, тому доводиться платити… Лікарі платять за навчання, потім за те, щоб взяли на роботу, а потім, відповідно, мають повертати витрачені грошики. Але ж не всі можуть оплачувати», – написала жінка.

    Вона додала, що не всі на великих зарплатах сидять, що людям теж потрібно годувати і одягати дітей, а в більшості виходить: не маєш грошей – вмирай. «А хіба ті гроші, що ми платимо в лікарні як благодійний внесок, йдуть на лікарню? Не йдуть. В касі видають видатковий касовий ордер з печаткою «оплачено», яку будь-хто собі купити може, а має бути з печаткою закладу», – йдеться у дописі.

    Дописувачка Мар’яна Лучка вважає, що не буде в країні порядку доти, поки хабар перейменовуватимуть на подяку і винні не нестимуть покарання. «Але про що це я? Для нашої країни хабар є нормою. Хабар лікарю, потім хабар лікаря судді. І так само п’яні водії «дякують» полісменам, «дякують» у школах, ПТУ, вищих навчальних закладах… Всюди «дякують». Не країна, а суцільна подяка. Культурні всі, від «низів» і до «верхів»…», – пише із сарказмом жінка.

    Але частина людей все ж вважає, що робота медиків у нашій країні оплачується погано, тож подякувати варто.

    Перш, ніж вимагати від працівників доброго виконання роботи, Міністерство охорони здоров’я повинне забезпечити лікарів всім необхідним і доброю зарплатою, щоб вони мали можливість спокійно працювати, а не думати, чим завтра нагодувати сім’ю. Ні в одній державі лікарі не живуть так бідно, як в Україні, наголосила користувачка Марія Цахнів. Крім того, на її думку,  проблема не лише в медицині – в Україні в будь-якій установі люди відразу починають «дякувати». Але наразі мова йде лише про людей, які рятують життя, так ніби вони і є джерелом всіх бід. Мовляв, «подякувати» за якусь довідку, за папірець в іншій установі – це нормально, а за власне життя – вже злочин.

    18386937_1194757953980442_620935718_n

    Необхідний контроль 

    Лікарів, які вийшли на протест, можна зрозуміти тільки з позиції захисту колег. Це похвально! Але діяти їм треба не такими методами. Нехай вимагають чесного і неупередженого розслідування. Так вважає житель Івано-Франківська, учасник бойових дій Олексій Пахолок.

    «Але в будь-якому разі необхідно відкривати скриньку Пандори: перевірити лікарів та правоохоронців на доброчесність, – наголошує він. – Як? Перевірити, на які медикаменти гроші виділяються і чому лікарі змушують пацієнтів за них платити. Аптеки в лікарнях мають ліки одні й ті самі з різницею в ціні у півтора-два рази. Ще й приймають медикаменти від сестричок назад. Зрештою, нехай лікарі прийдуть до суду і послухають докази прокурора. І попросять суддю вислухати їхню думку. Насправді я їх хабарниками не вважаю. Але ми маємо жити в правовій державі і дотримуватись літери закону».

  • Координатор руху «Чесно» в Івано-Франківській області Віталій Світлик вважає, що ситуація з медиками така, як і в більшості країни. Їх загнали в такі умови, де вони змушені брати, оскільки фахівці не можуть отримувати 3-4 тис. гривень зарплати.

    «А ще місця в медичних закладах продаються. За чутками, місце медичної сестри коштує від тисячі доларів, лікаря – від 10 тис. доларів. Відповідно до їхніх зарплат, ці суми вони будуть довго відбивати. Система побудована на тому, що вона сама відбиває ту корупцію, породжує взаємовигідні стосунки, коли один одного прикриває. Лікарі розуміють, що всі беруть подяки, тому мітинг відбувся на підтримку свого», – зауважує активіст.

    За його словами, лікар не може вижити на офіційну зарплату, яку він отримує. Ситуація плачевна, адже фахівець, який дві-три години проводить операцію і рятує життя, отримує менше, ніж поліцейський після реформи, торговий агент чи підсобник на будівництві. Вихід, на думку антикорупціонера, – це підняття зарплат, жорстка акредитація для медпрацівників і постійний контроль. Зарплата повинна відповідати кваліфікаційному рівню. Навіть зараз, коли є визначена законом відповідальність за корупційні дії, ніхто цього не контролює.

    «Я дуже поважаю важку працю лікарів, освітян, комунальників та чиновників, на яких накладено безліч обов’язків. Але вважаю, що потрібно відходити від підходів «вручення подяк» особам, що надають послуги громадянам і так за кошти платників податків. Незалежно, чи то йде мова про лікарів та медичний персонал, вчителів шкіл або викладачів вищих навчальних закладів, – коментує ситуацію Христина Зелінська, представник «Антикорупційної платформи». – Ті, хто звик «дякувати» додатковою платою за послуги, які й так оплачуються з державного чи місцевого бюджету, повинні нарешті зрозуміти, що заробітна плата цих людей в тому числі  формується з їхніх податків. Йде мова також про тих, хто звик приймати ці «подяки».

    На її думку, актуальне завдання сьогодні – як ніколи прискіпливо слідкувати за тим, як витрачаються податки, а також брати активну участь у плануванні цих коштів. «Для мене нормальним є підхід особистої відповідальності і чесності кожного щодо того, як витрачаються його податки та як він чи вона сумлінно виконуватимуть свої обов’язки лікаря, вчителя чи учня без додаткової подяки в конвертах», – наголошує активістка.

    Виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан зауважує, що фінансування медицини – завжди болюче питання. А винен лікар чи ні – доведе суд. За його словами, медик наразі перебуває у лікарні. Департамент охорони здоров’я сформує робочу групу, яка буде розслідувати перевищення ним службових повноважень. Встановлення факту хабарництва – не їхня компетенція.

     

    Рекордсмени зі зборів

    У січні минулого року журналісти «Громадського» з Полтави відвідали Івано-Франківську обласну клінічну лікарню, щоб зрозуміти, чи беруть там з людей гроші за медичні послуги, та встановити розмір благодійних внесків. Чому саме ОКЛ? Бо жителі Івано-Франківська повідомили, що найбільші побори мають місце саме там, майже за кожну послугу треба платити «благодійні внески». Наприклад, гроші за аналізи можна сплатити як у касу, так і в руки лікареві.

    За кількістю зібраних благодійних коштів у 2014 році ОКЛ встановила абсолютний рекорд з-поміж усіх лікарень України. Згідно з дослідженням, проведеним Інститутом аналітики та адвокації, у 2014 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я Івано-Франківська, становив 24,2 млн. грн. І левова частка з них – 19 млн. грн. – припала саме на обласну клінічну лікарню. Гроші спрямовуються у благодійний фонд, юридична адреса якого повністю збігається з адресою лікарні і засновниками якого є працівники цієї ж лікарні. Головний лікар Остап Грищук, який є зятем екс-міністра охорони здоров’я, одночасно є підписантом у цьому фонді.

     

    Реформа не за горами?

    Те, що в медичній галузі вкрай потрібні зміни, розуміють у профільному міністерстві, парламенті, Адміністрації президента. Відтак 6 квітня Верховна Рада прийняла закон №2309 а-д, що передбачає автономізацію державних та комунальних закладів охорони здоров’я. 2 травня його підписав президент.

    Законом передбачається надання можливості фінансувати саме медичні послуги, що надаються пацієнтам, а не утримання приміщень лікарень, як це відбувається зараз. Відтепер державні та комунальні заклади охорони здоров’я будуть залишатись у державній та комунальній власності та не будуть підлягати приватизації. Надання закладам охорони здоров’я статусу казенних підприємств та комунальних некомерційних підприємств дозволить їм самостійно вирішувати всі питання організації власної діяльності, починаючи від визначення своєї організаційної структури, штатів, потужності ліжкового фонду, вільно розпоряджатися власним бюджетом, сприятиме розвитку їх можливостей щодо залучення інших, окрім бюджетних, джерел фінансування, і тим самим – посиленню їх фінансово-економічної сталості та можливості протистояти численним фінансовим викликам, зумовленим складною загальною фінансово-економічною ситуацією. Відтак, на думку розробників закону, всі «тіньові» фінансові потоки невдовзі зникнуть. Чи стане це виходом із ситуації, чи, навпаки, її ускладнить – час покаже.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!