Поліцейські ротації

  • Повернення додому: керівник патрульної поліції Івано-Франківська Дмитро Міхалець стане заступником начальника ГУНП у Хмельницькій області.

    Нещодавно в поліції в Івано-Франківську, Чернівцях та Хмельницькому сталися важливі зміни. У вересні начальником Хмельницької обласної поліції став прикарпатець Василь Віконський, який до того займав посаду заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області. Пізніше ходили чутки, що його місце займе Дмитро Міхалець. Втім, на посаду призначили начальника патрульної поліції Чернівців, прикарпатця Олега Йосипіва. До слова, ще раніше Йосипів був  заступником Міхальця. Однак нещодавно з’явилася інформація, що старший лейтенант Міхалець повертається на рідну Хмельниччину і його призначають заступником Віконського. Наразі він не коментує інформацію з новим призначенням, оскільки ще немає офіційних документів, які б це підтверджували.

    Високий хмельничанин Дмитро Міхалець очолював патрульну поліцію Івано-Франківська з моменту її створення – 31 січня 2016 року. До того він працював у патрульній поліції Києва, був начальником роти. За час його роботи в обласному центрі Прикарпаття відбулося чимало: непорозуміння з владою, суд з атовцем щодо перевищення службових повноважень, скандал навколо незадекларованої квартири, ДТП, кримінальні провадження проти патрульних, інцидент з екс-міліціонером Ільницьким тощо.

    Дмитро Міхалець відзначався тим, що завжди гідно приймав удари долі, користувався великою довірою серед мешканців міста та повагою серед підлеглих. Пропонуємо читачам згадати, чим найбільше запам’ятався перший керівник патрульної поліції міста.

    Кава з Міхальцем

    Дмитро Міхалець завжди був відкритий до спілкування. У червні ц. р. патрульна поліція розпочала проводити щомісячний захід «Кава з Міхальцем». Головний патрульний Івано-Франківська зустрічався з мешканцями за кавою у громадському ресторані «Urban Space 100». Жителі міста, активісти та журналісти мали можливість поставити йому запитання та висловити власну думку щодо роботи патрульної поліції. Міхалець був переконаний, що такі заходи допоможуть налагодити комунікацію між громадою Івано-Франківська та патрульною поліцією.

     «Порішати» не можна

    За час своєї роботи Дмитро Міхалець неодноразово наголошував, що не є «людиною системи», тому ті, хто хоче з ним «порішати» якісь справи, можуть навіть не пробувати. Справді, за весь час роботи патрульної поліції під керівництвом Міхальця не було жодних офіційних повідомлень про які-небудь закулісні домовленості чи хабарі.

    Він розповідав, що коли патрульні оформляють протоколи на правопорушників, то на їх підтримку нерідко приїжджають люди, які називають себе громадськими активістами. Вони намагаються перешкодити оформити документи, але патрульні все одно справно виконують свою роботу. Також казав, що до нього часто телефонували люди, щоб домовитися, але це завжди було безрезультатно.

    Ситуація з номерним знаком

    2 вересня 2016 р. в соцмережі активіст і журналіст газети «Дорожній контроль» Віталій Мацьоцький оприлюднив світлину автомобіля «Volkswagen Passat» сірого кольору з номерним знаком АТ 6912 ВН, за кермом якого начебто перебував Дмитро Міхалець. Активіст стверджував, що це службовий автомобіль Міхальця, але реєстраційний номер на автомобілі «лівий», оскільки на ньому зареєстрована зовсім інша автівка.

    Проте у патрульній поліції все заперечили. Мовляв, не впевнені, що це автомобіль очільника патрульної поліції. У прес-службі також зазначили, що Дмитро Міхалець користується службовим автомобілем «Volkswagen Passat В6». Він був зареєстрований на Управління державної патрульної інспекції УМВС в Івано-Франківській області ще у 2009 році. Відповідно, на авто встановлені номерні знаки на синьому фоні «0578».

    Конфлікт з атовцем

    Також у вересні минулого року Дмитро Міхалець потрапив у чи не найгучніший скандал. Мова йде про конфлікт з атовцем, інвалідом війни Іваном Чайковським. Ветеран АТО порушив правила дорожнього руху, а побачивши у постанові патрульних помилку, вирішив з’ясувати цей момент з керівником поліції. Невдовзі між ними розгорілася сутичка. Після інциденту Чайковський стверджував, що Міхалець схопив його за поранену року і кинув на підлогу, а поліцейський запевняв, що тільки зловив атовця за руку.

    Прокурор у суді вимагав відсторонити Міхальця від виконання службових обов’язків на час розслідування, але суд не задовольнив це клопотання. Дмитру Міхальцю інкримінують ч. 2 ст. 365 ККУ – перевищення влади або службових повноважень. Якщо його вину доведуть, то йому загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Наразі суд у цій справі ще триває.

    Забута квартира

    У серпні ц. р. Дмитра Міхальця звинуватили в корупції. Активіст і журналіст газети «Дорожній контроль» Віталій Мацьоцький звернувся до прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення начальником патрульної поліції Івано-Франківська. Зокрема, Мацьоцький стверджував, що Міхалець не задекларував квартиру, в якій проживає і яка фігурує в суді з атовцем, як фактичне місце проживання. Мовляв, він подав завідомо недостовірні дані в декларацію і «забув» задекларувати квартиру. Втім Міхалець пояснив, що двокімнатна квартира йому не належить і він просто живе у друзів. Відповідно, не платить за неї кошти і не вказував у своїй декларації.

  • ДТП з Міхальцем

    У серпні минулого року Дмитро Міхалець потрапив у ДТП на своєму службовому автомобілі. У нього в’їхав міжміський автобус з пасажирами. Водій автобуса не дотримався дистанції і пошкодив «Volkswagen Passat», який зупинився на сигнал світлофора. Обидва транспортні засоби отримали незначні пошкодження, водії були тверезими. На водія автобуса склали адмінпротокол за ст. 124 КУАП (порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів).

    Ще одне кримінальне провадження

    У травні журналіст програми «Люстратор 7.62» телеканалу «2+2» Володимир Тимофійчук намагався прорватись на закриту нараду до керівника ГУНП в області Віктора Шкутова, на яку був запрошений і Дмитро Міхалець. Керівник патрульної поліції зачинив перед журналістом двері, однак Тимофійчук стверджував, що до нього застосовували фізичну силу, а також перешкоджали журналістській діяльності. Дії журналіста головний партульний розцінив як провокацію. Мовляв, потім він ще раз зустрічався з ним і той поставив ті самі запитання. Тож Міхалець вважає, що журналісту був цікавий тільки треш. Тим не менше, за заявою Тимофійчука правоохоронці розпочали кримінальне провадження.

    Непорозуміння з владою

    Незважаючи на злагоджену роботу, між патрульною поліцією та міською владою часто немає достатньо розуміння та комунікації. Інколи в мерії висловлюють незадоволення роботою патрульних. Міський голова Руслан Марцінків неодноразово відзначав, що у копів зменшився ентузіазм до роботи, вони стали байдужі і їх на вулицях поменшало.

    У свою чергу, патрульні нарікають на нестачу комунікації з владою, представники якої часто не попереджають їх про масові заходи та перекриття вулиць. Тому вони отримують інформацію запізно.

    Удар по довірі

    Потужним ударом по репутації патрульної поліції стало ДТП, яке спричинили напідпитку її працівники. Надвечір 26 червня на вул. Івасюка лоб в лоб зіткнулися «ВАЗ» і «БМВ». З’ясувалося, що «ВАЗ» намагався обігнати іншу автівку прямо на пішохідному переході та виїхав на зустрічну смугу. У ньому їхали четверо нетверезих працівників патрульної поліції, які, як згодом пояснили у поліції, були на той час не на службі. Зрештою, винуватця ДТП таки звільнили, а троє інших патрульних продовжують працювати і відновлювати довіру мешканців. Таке рішення викликало чимало критики з боку громадськості, адже люди вимагали звільнити всіх учасників аварії.

    Стара система проти нової

    Нещодавно в Івано-Франківську розгорівся скандал навколо керівника роти патрульної поліції Леоніда Гончарука та екс-міліціонера, полковника Михайла Ільницького. У ніч на 19 червня працівники патрульної поліції зупинили автомобіль «Skoda Octavia» за порушення ПДР. Підтримати водія та пасажирів прийшов відомий франківський активіст Хімік.

    Нетверезий водій, яким виявився колишній міліціонер Михайло Ільницький, тоді не пред’явив патрульним ні посвідчення водія, ані страхівку. Від проходження тесту на алкоголь він також відмовився. Івано-Франківський міський суд визнав його винним за ст. 130 і 185 КУпАП – «водіння у нетверезому стані» та «злісна непокора поліції». Однак апеляційний суд виправдав екс-міліціонера. Таке рішення стало для Міхальця шоком. Він зазначав, що очікував іншого рішення.

    Згодом Ільницький поскаржився на патрульного Гончарука, який нібито при затриманні зламав йому мізинець. Він вимагає від нього мільйон гривень моральної шкоди і 33 тисячі – матеріальної. Проти патрульного відкрили кримінальне провадження за фактом перевищення службових обов’язків і відсторонили від виконання обов’язків, що викликало неабиякий резонанс. На захист патрульного став міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, начальник облуправління НП Віктор Шкутов та топові блогери. Зрештою, 25 жовтня апеляційний суд поновив на посаді патрульного Леоніда Гончарука.

    До слова, рідний брат Михайла Ільницького є начальником відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури області. Тож у мережі вважають, що ця справа є боротьбою старої міліції з новою поліцією.

    Наталя Козак

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!