Популізм Кабміну і реалії

  • «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ) – одне із найважливіших комунальних підприємств в Івано-Франківську, яке забезпечує теплом більшу частину міста. Але має чимало проблем. Які саме, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Нові тарифи

    14 січня відбулось засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на якому обговорили нові тарифи на тепло. Нові тарифи отримало й ТКЕ як один із ліцензіатів НКРЕКП.

    Директор підприємства Євген Герасименко розповідає, що для населення тариф становитиме 1530,25 грн/Гкал (без ПДВ), а для бюджетних установ – 1553,49 грн/Гкал (без ПДВ). ТКЕ вже тепер може застосувати нові тарифи для бюджетних установ, але для населення – поки що ні. Пан Євген пояснює, що для цього потрібно внести правки до рішення і скликати ще одне засідання комісії. Новий тариф для населення спробують застосувати у січні.

    Раніше в Івано-Франківську тарифи на тепло були одними з найнижчих в Україні, а нові – приблизно такі ж, як скрізь в Україні. При цьому вони повністю не покриють витрати «Теплокомуненерго». На підприємстві порахували: щоб тарифи не були збитковими, вони мають сягати близько 1800 грн/Гкал (без ПДВ).

    «Ми повинні зменшувати втрати тепла, можливо, навіть скоротити адмінперсонал. Не можна казати, що ми можемо тільки збільшувати тарифи», – наголошує керівник підприємства.

    Залежний регулятор

    За грудень франківці у своїх платіжках за тепло побачать дещо меншу суму. Від грудневого тарифу в 1218, 51 грн/Гкал (без ПДВ) відмінусують 10%. Відповідне розпорядження «Теплокомуненерго» на вимогу Кабміну дав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, яке зрештою підтримав виконавчий комітет. Спершу тепловики виступали проти цього, проте тариф таки знизили.

    Як пояснює Євген Герасименко, втрати підприємства від цього становитимуть 3,9 мільйона гривень. «З болем у серці ми пішли на цей крок», – зізнається посадовець. Зменшення тарифів, на думку Герасименка, це «популізм» Кабміну.

    Міський голова Руслан Марцінків зазначив, що після зниження вартості газу була вимога до органів місцевого самоврядування відкоригувати тарифи на 30%.

    «Потім були настійливі дзвінки і рекомендації голови облдержадміністрації (Дениса Шмигаля – ред.) знизити тариф. Ми порахували, що можемо знизити тарифи тільки на 10%», – пояснює мер.

    Хоча тарифи на тепло для ТКЕ може встановлювати лише Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Проте з Нового року вона підпорядкована Кабміну.

    «НКРЕКП створювалась як незалежний регулятор тарифу, а тепер він керований. Судіть самі, наскільки це логічно», – каже Герасименко.

    Борги ТКЕ і мешканців міста

    Хоча тарифи на тепло зростуть, це не вирішить всіх проблем «Теплокомуненерго». Підприємство має чималі борги за газ. За літо вони зменшуються, проте саме тепер наростають, оскільки збільшується споживання газу. Наприклад, НАК «Нафтогаз України» ТКЕ має віддати понад 200 мільйонів гривень. Борги є перед «Укртрансгазом», ДК «Газ України» тощо. Проте Герасименко запевняє, цифри там значно менші.

    «Реструктуризація діє, ми заборгованість сплачуємо. Так, борги зараз трохи накопичуються, але влітку будемо їх погашати», – наголошує пан Євген.

    Боргує не тільки підприємство, йому також не додають грошей. Наприклад, населення. Мешканці здебільшого також виплачують борги влітку, тому зараз вони сягають 102 мільйонів гривень. Міський бюджет заборгував «Теплокомуненерго» 47 мільйонів гривень.

    Чиновник пояснює, що на підприємстві залишається тільки 8% зароблених коштів. Все інше одразу перераховується на рахунки НАК «Нафтогаз України» та інших компаній.

    «Це дуже мало. На ці кошти неможливо фактично нічого зробити», – наголошує посадовець.

    Робота у 2020 році

    Наразі розвивати «Теплокомуненерго» планують за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Найгостріше стоїть питання із заміною тепломереж, витоки зі старих труб приносять зайві витрати. За словами Герасименка, заміни потребує 70% мереж, у яких вже закінчився термін експлуатації.

    «Минулого року вдалося замінити 300 метрів мереж на вулиці Стуса, переобладнати повністю котельню на Дорошенка. Роботи ведуться», – зазначає керівник ТКЕ.

  • Івано-Франківськ поділений на три теплових райони: «Пасічна», «Дорошенка», «Позитрон». Серед них важко виокремити найпроблемніший, всюди є свої питання.

    Прогнози на наступний сезон Герасименко робити не наважується. Борги за газ у підприємства чималі. «Може бути що завгодно. Щось прогнозувати важко, але я думаю, що буде все гаразд. Ми докладемо всіх зусиль, щоб ввійти в опалювальний сезон нормально», – наголошує чиновник.

    Крапля в морі

    Брак людей – ще одна постійна проблема підприємства. Наразі в ТКЕ є близько 180 вакансій, найбільше потрібні слюсарі. Наприклад, на початку опалювального сезону була ситуація, коли в одного майстра одразу двоє людей не витримали і звільнились. Він залишився сам.

    «Ситуація була критична, хоча ми в серпні підняли на 20% заробітну плату. І на початку опалювального сезону преміюємо. Але все одно виходить не так багато, як хотілося б платити людям», – каже Євген Герасименко.

    Найважчий період для підприємства – запуск опалювального сезону. Тоді на слюсарів перекваліфіковуються усі незайняті працівники, щоб забезпечити місто теплом.

    Щоб вирішити проблему із браком кадрів, шукаючи працівників у селах, розклеюючи оголошення. Кількох людей таким чином запросили на роботу, але це – крапля в морі.

    На думку керівника ТКЕ, одна з причин кадрового голоду – зарплата. Наприклад, минулого року були затримки з виплати. Тоді деякі працівники підприємства навіть вийшли на страйк. А це, за словами пана Євгена, негативно впливає на потенційних працівників, адже ніхто не хоче, щоб їм затримували зарплату.

    «Наразі ми цю ситуацію вирівняли, але люди ще схвильовані. Коли ситуація буде стабільна, я думаю, люди до нас підуть», – каже Герасименко.

    До речі, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків пообіцяв дати премії до Нового року тепловикам, які не вийшли протестувати через невиплату зарплат. Проте цих грошей вони поки що не дочекались. Мер обіцяє, що дадуть до дня комунальника.

    «Це неправильно»

    Євген Герасименко вважає неправильним те, що зараз багатьом мешканцям дають дозволи на встановлення індивідуального опалення. Мовляв, при зменшенні абонентів ціна на послуги підприємства буде зростати. Чиновник каже, що всі європейські країни, навпаки, повертаються до централізованого опалення. А в нашій країні зараз взяли неправильний курс.

    «Думаю, що це помилка. По-перше, все місто і так не відключимо. А чим більше абонентів ми втратимо, тим гірша буде ситуація. Тому з індивідуальним опаленням і відключенням будинків я б не поспішав», – наголошує Герасименко.

    Чиновник не заперечує, що є будинки, які справді треба відключати. Наприклад, де кілька квартир залишилися без індивідуального. У таких місцях ТКЕ зазнає збитків. Та такі питання треба в першу чергу обговорювати із теплопостачальною організацією, вважає керівник ТКЕ.

    СТЕК – це проблема

    Натомість Руслан Марцінків впевнений, що одна велика проблема в місті – це ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія». Мовляв, вона намагається заявити про банкрутство і невідомо, хто буде обслуговувати абонентів СТЕКу.
    «Ми над цим працюємо і думаємо, чи можна взяти в оренду ці мережі. Але СТЕК має борги перед НАК «Нафтогаз України», відповідно, треба знайти такий механізм, щоб ці борги не перейшли місту. Нам своїх вистачає», – каже мер.

    Зараз місто шукає вихід з цієї ситуації, частково будуть просити людей переходити на індивідуальне опалення.

    Мер також планує реорганізувати «Теплокомуненерго», влаштувавши філії підприємства, скажімо, для котелень на біопаливі. «Коли це все в одному підприємстві, ти не можеш виокремити тариф, – пояснює Марцінків. – Але якщо будуть окремі філії, тоді можна для окремої котельні зробити інший тариф».

    Міський голова наголошує, що борги за газ «Теплокомуненерго» з горем навпіл виплачує і отримує ліміти на газ. У СТЕКу ситуація гірша, тому це підприємство може залишитися без газу, а його абоненти, відповідно, – без тепла.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!