Поїздка до лісу

  • Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради обговорювали стан використання лісових ресурсів на Прикарпатті. Задля кращого вивчення питання обранці влаштували виїзне засідання у селищі Вигода Долинського району, де перед сесією ознайомилися з роботою місцевого лісгоспу.

    Перед початком засідання депутатський «десант» на чолі з керівником облуправління лісового та мисливського господарства Олексієм Голубчаком відвідав Центр відновлення лісу. Там обранцям провели екскурсію теплицями, показали, як вирощують саджанці хвойних дерев, та розповіли про особливості їх висаджування. Також їм продемонстрували холодильні камери для дерев та те, як лісники борються з лісовими шкідниками, обліковують і чіпують зрізану деревину.

    Цієї осені Вигодське лісництво планує висадити 100 гектарів лісових культур. Лісники кажуть, що висаджувати дерева восени набагато краще. Минулого тижня вже розпочалися роботи.

    14801093_646838735498963_176729424_n Опісля депутати відвідали сучасний та інтерактивний центр спадщини Вигодської вузькоколійки, який облаштували за кошти Європейського Союзу, та долучилися до висаджування дерев на Алеї соборності у центрі селища.

    У процесі цієї роботи голова облради Олександр Сич порадив депутатам, зокрема і голові ОДА Олегу Гончаруку, активніше своїми “понтовими” мештами тупцювати по свіжому ґрунті. “Любо на це дивитись”, – зауважив заступник голови облради Василь Гладій, спостерігаючи за роботою депутатів з лопатами. До висаджування дерев долучились також очільники Полтавської і Закарпатської обласних рад.

    Загалом обранці висадили у центрі Вигоди близько 25 дерев, після чого розпочалось сесійне засідання.

    Ліс рубають – тріски летять

    До розгляду на сесії було запропоновано 13 питань. Основні з них – про стан використання лісових ресурсів на території області та затвердження обласної цільової програми розвитку лісового та мисливського господарства.

    Засідання розпочалося із вступного слова голови Полтавської облради Олександра Біленького, який нагадав, що Полтавщина є другом і партнером як для Прикарпаття, так і для Закарпаття. “Тиснемо руку дружби, яку простягає Франківщина”, – сказав Біленький. Голова Закарпатської облради Михайло Рівіс також відзначив партнерські стосунки між трьома областями та пообіцяв почастувати депутатів закарпатським вином.

    Олександр Сич нагадав, що між Івано-Франківською, Полтавською та Закарпатською областями підписаний меморандум про співпрацю. Він вважає, що спільні сесії обласних рад сприяють регіональній співпраці, та планує реалізовувати таку форму роботи у майбутньому.

    Відтак депутати заслухали доповідь “Про стан використання лісових ресурсів на території області” начальника обласного управління лісового і мисливського господарства Олексія Голубчака. З його слів, в області щороку вирубують мільйон кубометрів деревини. Натомість стільки ж деревини в область завозять.

    Очільник обллісгоспу запевнив, що зараз експорт деревини з області припинений, окрім експорту сосни. Він повідомив, що від початку року наша область експортувала близько 5 тис. кубометрів, тоді як сусідня (ЯКА?) – 81 тисячу. Окрім того, Голубчак запевнив депутатів, що найбільшу частину (до 60%) становлять санітарні рубки. Це зумовлено однією великою проблемою – тотальним всиханням ялинкових лісів у Карпатах.

    14813536_646838732165630_416087302_n

    За словами керівника облуправління лісгоспу, за рік в області вдвічі більше дерев висаджують (близько 2,5 млн. м куб.), ніж рубають (близько 1,2 млн. м куб.). Але якщо в 90-х роках минулого століття лісозаготівлею і обробкою деревини займалось близько 50 підприємств в області, то зараз таких підприємств близько двох тисяч. А відтак проблему збереження лісу він вбачає саме у великій кількості підприємств, які займаються деревозаготівлею та деревообробкою.

    За останні кілька місяців встановлено більше 400 фактів незаконної вирубки лісу, що завдали збитків на суму близько 500 тис. гривень. Олексій Голубчак запевнив, що абсолютно всі ділянки рубок і посадок деревини можна проглянути на сайті структури, роботу якого він сам систематично перевіряє…

    Зрештою, після тригодинного обговорення питання депутати затвердили цільову Програму розвитку лісового та мисливського господарства Івано-Франківської області на 2017-2021 роки. Для її виконання потрібно 3 млрд. 178 млн. гривень. Зокрема, 900 тис. грн. буде спрямовано на встановлення меж природно-заповідних об’єктів.

    Менше слова – більше діла?

    Під час виїзного засідання сесії також обговорили зміни до Програми розвитку місцевого самоврядування та Програми соціального захисту населення Івано-Франківської області на 2016-2020 роки. Задля своєчасного фінансування заходів, передбачених обласними програмами, депутатський корпус розглянув блок бюджетних питань, серед яких – зміни до бюджету та фінансування природоохоронних заходів.

    У зв’язку зі встановленням електронної системи голосування “Віче”, депутатам запропонували на розгляд зміни до регламенту облради, які передбачають часові обмеження для виступів на сесійних засіданнях. Так, на доповідь відведено тепер до 10 хвилин, в той час як раніше вона могла тривати вдвічі довше. Співдоповідь скорочено до п’яти хвилин, виступи в обговоренні – до трьох. І тільки одну хвилину часу депутати отримають тепер на повторні виступи, запитання та відповіді. Чи призведуть ці нововведення до зміщення акцентів депутатської роботи від слова до діла, невдовзі побачимо.

    Ольга НИЧАЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!