Пили за здоров’я, а виявилось – за упокій

Кількість постраждалих від отруєння сурогатним алкоголем в Україні досягла 114 осіб.

Україною шириться нова смертельна епідемія – отруєння сурогатним алкоголем. Після підвищення акцизів на спирт та падіння доходів населення крамниці заповнені сурогатом. І вбиває він швидше, ніж війна. Лише за останні два тижні від технічного спирту померло понад 50 людей. Такий спирт додають до фарб і палива, але загиблі навіть не підозрювали, що п’ють отруту. Рідина виявилась настільки токсичною, що лікарі забороняють навіть торкатися до тіла померлого.

14657716_699073020250418_1062157336_n

 

Досі ніхто не може дати конкретної відповіді, до яких регіонів встигла потрапити «палена» горілка. Під прицілом кожне місто. Нещодавно смертельну оковиту знайшли на Житомирщині та у Миколаєві. Журналіст «Галицького кореспондента» вирішила перевірити, наскільки легко можна купити алкогольну отруту. На щастя, пройшовшись магазинами Івано-Франківська, злощасної горілки ми не знайшли. А от в Інтернеті вам із задоволенням продадуть сурогат майже задарма. За той самий смертельний напій «Краля» просять 17 гривень за півлітра і всього 8 гривень за 0,25 літра.

Як пояснив директор Івано-Франківського горілчаного заводу Андрій Паньків, винен у всьому – акциз. «Тенденція до підробки алкоголю пов’язана з підвищенням ціни на акциз, зараз він становить 21 гривню 10 копійок. Також звертайте увагу на ціну: нормальна горілка сьогодні коштує близько 70 гривень. Підробка горілки – непоганий заробіток. Не варто забувати, що алкоголь – це монополія держави, тому вона має контролювати як виробництво, так і продаж алкогольних виробів», – наголошує Паньків.

Найчастіше причиною смерті є вміст метанолу в горілці, і, що особливо лякає, на запах чи смак такий напій від звичайного відрізнити практично неможливо, це можна виявити лише у лабораторії. Як розповіли у Державній службі України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, станом на 10 жовтня в країні зареєстровані 114 випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, з них летальних — 54. Загалом, у Харківській області загальна кількість отруєнь сурогатами алкоголю склала 87 осіб, з них померло 40 жителів області.

За даними судово-медичної експертизи, на Харківщині метиловий спирт виявили у тілах 28 померлих. За оперативними даними, в Донецькій, Луганській, Житомирській та Миколаївській областях кількість випадків отруєнь сурогатами становить 19 осіб, з них летальних – 13.

На жаль, чимало алкогольних отруєнь не документують через відсутність скарг чи звернень до лікарів. Медики пояснюють, проблема посилюється й тим, що часто людина середнє чи навіть важке отруєння спиртом розцінює як звичайне похмілля, і найнебезпечніше у такому випадку – випити ще трохи для покращення самопочуття. Інфекціоністи наголошують: вводити спиртовий розчин, що є антидотом смертельного метанолу, мають право лише медики, які прибули на виклик. У разі поганого самопочуття (нудоти, головного болю та дискомфорту в шлунку, блювоти з кров’ю, сухості в роті тощо) перша допомога має бути така ж, як і при отруєнні: вживання засобів, що викликають блювоту, а згодом – великої кількості рідини та сорбентів (активованого вугілля, наприклад) і терміновий виклик швидкої. Кефір, розсіл чи інші методи в жодному разі не допоможуть при отруєнні фальсифікованою горілкою – вони здатні лише частково усунути неприємні симптоми при передозуванні звичайним алкоголем.

Як вберегтися від алкогольного отруєння? Першим правилом, на якому наголошують виробники алкоголю, є не купувати немаркований алкоголь без засвідчених гарантій якості. Також не варто розпивати алкоголь у малознайомих компаніях та не купувати з-під поли дешеві напої невідомого виробництва.

А ще пам’ятайте негласне правило: навіть якісний алкоголь можна вживати лише у невеликій кількості – тоді він справді допоможе зробити застілля веселим.

 

Дар’я БАВЗАЛУК

Матеріал підготований в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіапроекту «MyMedia»

 

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!