Ремонт поза законом

  • Відремонтували, заплатили, в результаті залишились винними. В таку ситуацію потрапили надвірнянські підприємці, які провели ремонт у приміщеннях, орендованих в обласної ради. Тепер їм хочуть підняти орендну плату – мовляв, стан будівель покращився. Депутати ж запевняють: роботи проводились без дозволів та всупереч законам. Не обійшлось і без політичного підтексту.

    Скандал на комісії

    29 листопада на засідання постійної комісії Івано-Франківської облради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого і середнього бізнесу приїхали підприємці з Надвірної, які орендують приміщення – так звані бокси – на території Надвірнянського військово-спортивного ліцею, що по вул. Сірика, 1а. Як повідомив голова комісії та голова фракції БПП в облраді Остап Дзеса, орендатори провели у цих будівлях ремонт, не узгодивши його з владою та не взявши дозвіл на роботи. Відповідно, приміщення оцінили в більшу суму, і тепер підприємцям хочуть підняти вартість оренди.

    «Це питання ми розглядали неодноразово, воно є суперечливим. Юридичні служби облради пропонують механізм вирішення, але окремих підприємців такий спосіб не влаштовує. Є позови до суду – і виграні, і програні. Втім, у мене є звернення від депутатів районної ради, в якому вони просять вжити всіх заходів щодо врегулювання питання і визнання орендодавцями покращення орендарями стану цієї будівлі. Ми розглядали це кілька разів і належно опрацювали питання. Я розумію, що політична сила «Воля» хоче виглядати гарно, але є рамки закону, і на ремонт орендованих приміщень потрібно брати дозвіл», – зазначив Дзеса та запропонував винести суперечливе питання на сесію обласної ради.

    Однак член комісії Олександр Левицький зауважив, що для винесення на сесію потрібен належно оформлений проект рішення, якого зараз немає.

    Потім слово взяли одразу 20 обурених підприємців. Вони пояснили, що скоро у них всіх закінчуються терміни оренди і облрада з ними судиться, бо вони зробили ремонт.

    «Зробили роботу і виселяйтеся? Така ваша позиція? Ми вклали туди душу, а ви нас через суд виселяєте? У нас є висновки архбудконтролю про те, що приміщення було в аварійному стані, перекриття тих боксів падало на голови. Відповідно, ми провели ремонт, і тепер там люди можуть безпечно працювати. А нам піднімають оренду – з 7 до 17 тисяч на місяць!» – обурювалися підприємці Іван Токар та Олена Ярмоліна.

    За словами людей, у них все-таки був дозвіл на ремонт, але в усній формі. Остап Дзеса заявив, що такого не може бути – в законодавстві передбачена лише письмова. Він знову запропонував винести питання на розгляд сесії облради. Підприємці не погодились і запропонували створити робочу групу. Їх підтримала також на підвищених тонах депутат Надвірнянської райради від фракції «Воля» Тетяна Пришляк. Почалася сварка, в ході якої надвірнянці погрожували перекрити дорогу.

    Досягти компромісу

    Перший заступник голови облради Василь Гладій пояснив, що будь-які покращення орендованого майна можна робити лише з дозволу орендодавця, і процедура повинна бути дотримана. «Як вийти з ситуації зараз? Дуже просто – не порушуючи закон! Дозвіл від власника, і лише тоді невід’ємні покращення, бо іншого варіанту не існує. Я теж за підприємців, за малий бізнес, але давайте не виходити за рамки закону. Наразі ситуація патова – ми не можемо дати дозвіл і, по суті, закрили очі на порушення договору оренди, але узаконити все це не можемо», – зазначив Гладій.

    Підприємці говорили також про бажання приватизувати об’єкти. Втім, депутати на це категорично не погодились, адже мова йде про територію освітнього закладу, і обласна рада не може порушити закон, який забороняє таку приватизацію.

    «Ми, як депутати Надвірнянської районної ради, підтримали запит підприємців щодо вирішення цього питання. Адже райрада дійсно підтримує цих людей – вони створили більше сотні робочих місць, покращили побутові умови і стан майна. Будівлі стояли розвалені! Потрібно створити робочу групу, включити туди підприємців та депутатів районної ради і врешті-решт вирішити це питання», – наголосила Пришляк.

    Голова комісії погодився, що деякі з орендованих приміщень дійсно перебували у поганому стані. Втім, за його словами, підприємці провели там ледь не капітальний ремонт, не спитавши дозволу у власника приміщень – обласної ради.

    «Вони зробили на тих складах ремонт, поставивши воза попереду коня. Треба було звернутись до нас і сказати про необхідність та бажання провести роботи. А вони зробили все самовільно. Це десь так, якби вони у мене зняли квартиру на три місяці і переклали стіни, не сказавши про це. Причому це не косметичні покращення – вони подумали, що бокс зависокий, і переділили його на два поверхи. А тепер кажуть – узаконьте. Ми не можемо цього зробити!» – наголосив Дзеса.

    Врешті-решт, після скандалів, сварок та обговорень на підвищених тонах було вирішено створити робочу групу для розв’язання проблеми легітимізації проведеного ремонту.

    Втім, і тут не обійшлось без курйозів. Член комісії Іван Візінський, депутат від «УКРОПу», спілкуючись із надвірнянськими журналістами «на камеру», з не до кінця зрозумілою метою закрив рукою мікрофон, після чого пішов…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!