Село страждає через помилку асенізатора

Нещодавно на території Клубівців Тисменицького району трапилася надзвичайна подія. Вночі, 22 вересня, дорогою Івано-Франківськ–Городенка, що пролягає через це село, їхала асенізаторна машина і водій не помітив, як від автомобіля відпав рукав для відкачування фекалій. У результаті відходи вилилися на дорогу, а на частину села поширився сморід.

Житель Клубівців, який повертався додому о 6-ій годині, розповідає, що дорога вже була залита фекаліями. Але ніхто і до сьогодні не знає, хто це зробив і звідки їхав той автомобіль. Лише ходять чутки, що асенізаторна машина їхала з Городенки.

Калюжі фекалій

Вранці мешканці Клубівців вийшли на дорогу і побачили величезні калюжі фекалій, а село накрив неприємний запах. Люди звернулися в районну раду, до сільського голови, у поліцію. На місце події викликали працівників ДСНС. Щоб пришвидшити розвиток подій і зарадити лиху, клубівчани вдалися до жорстких методів – перекрили дорогу національного значення Івано-Франківськ–Тернопіль.

«Усі ці відходи пливуть у наші колодязі, – бідкалися селяни. – Ми звернулися в МНС, але ніхто не приїжджає. Ми дзвонили і в поліцію, але вони повністю нас ігнорують. При тому, що наряд поліції був недалеко від цієї пригоди, оформлював ДТП».

Надзвичайники згодом таки приїхали на місце пригоди. Оглянувши дорогу, вирішили не змивати фекалії водою. Під вечір до Клубівців приїхав самоскид з піском. Жителі самотужки розсипали пісок по трасі. Також їм допомагали чоловіки, які супроводжували самоскид. Розповісти, звідки вони і хто дав вказівку привезти пісок, незнайомці відмовилися. Сказали, що до них зателефонували і попросили зарадити біді. Побачивши людину з фотоапаратом, чоловіки сіли в машину і поїхали в бік Тисмениці.

Мешканка Клубівців Марія розповідає, що ввечері 23 вересня у селі випав дощ. А коли вона вранці йшла на роботу, то змушена була обійти ту ділянку дороги, бо на ній пісок, змішавшись з фекаліями, перетворився на багнюку. А сморід стояв і далі.

У Клубівецькій сільраді журналісту «Галицького кореспондента» повідомили, що мокрий пісок з дороги зібрали, а сухий залишили. На зауваження, що вчора падав дощ і послід з піском змило на подвір’я обабіч дороги, працівник сільради Іван Антошків відповів, що поки що ніхто з селян до сільради зі скаргами не звертався.

Гроші не пахнуть

Колишній директор КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Микола Саєвич розповів, що в обласному центрі активно розвивається асенізаторний бізнес. Незважаючи на свою специфічність, він приваблює багатьох. Цьому сприяють, насамперед, економічні чинники. З ростом чисельності індивідуальних будинків, придорожніх кафе, колиб збільшується і попит на послуги з відкачування септиків.

В Івано-Франківську є два колектори: один – у Хриплині, другий – на Івасюка (ринок «Анатоль»). Туди й зливають відходи з Тисмениці, Тисменицького району та Івано-Франківська. Далі вони течуть у Ямницю, на очисні споруди.

Саєвич переконує, що в абонентському відділі «Водоекотехпрому» є перелік близько 20-ти перевізників, які обслуговують септики міста. «В Івано-Франківську зараз, як гриби після дощу, з’являються асенізаторні машини. Це нові п’яти-, іноді десятикубові автомобілі, які надають хороші послуги. Це хороший бізнес, в якому можна заробити немалі гроші».

Екологи стверджують, що просто відкачати і вилити відходи в поле – то жорстке порушення. Це забруднення навколишнього середовища, за що можна отримати серйозний штраф. Тому ситуація, що трапилася у Клубівцях, повинна насторожити місцеву владу, надзвичайників, які в разі біди мають вміти зарадити лиху.

Крім того, на трасі національного значення не завадило б встановити відеокамери. Бо питання залишається відкритим: що робила асенізаторна машина, як подейкують, аж з Городенки неподалік Івано-Франківська?

Ірина БАБІЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!