До школи – за наркотиками

  • У школах Івано-Франківська можна вільно купити наркотики. Таку заяву нещодавно зробив міський голова Руслан Марцінків. Цього року в обласному центрі збільшилася тенденція до поширення наркоманії серед неповнолітніх. Втім вчителі й директори шкіл воліють проблему замовчувати, а не вирішувати.

    Наркотики з доставкою

    5 грудня під час оперативної наради міський голова поцікавився у представника поліції статистикою продажу наркотиків у школах. Він відзначив, що у місті значно збільшився обіг наркотиків. Зокрема, їх можна легко купити у школі та через Інтернет. Оголошення про продаж різних наркотиків написані на фасадах будівель міста з посиланням на мобільний месенджер «Телеграм».

    «Зараз наркотики можна відкрито купити. Заходиш в «Телеграм» і замовляєш, які хочеш: легкі, важкі, з доставкою. Мій малий прийшов і каже: «Тату, ти що, про таке не знаєш?» І розказує мені, де можна купити наркотики. Це страшно! Це вже не алкоголь, не наливайки, не гральні автомати, а наркотики! Треба бити на сполох», – наголосив Руслан Марцінків.

    Тому мер звернувся до правоохоронних органів з проханням взяти це питання на контроль. «Може, зараз це чужі діти, але колись попадуть і ваші. А це можна припинити за тиждень, адже є можливості, є кіберполіція. Це все можливо, лиш би було бажання», – наголосив він.

     

    Задавнена проблема

    Франківці також стурбовані такою ситуацією. Наприклад, Світлана Іванова каже, що наркотики хіба в їдальні не продають. Тому кожна дитина, особливо в старших класах, має можливість спробувати їх. «Поговоріть з дітьми, і такого наслухаєтесь… Я вже давно не своя ходжу. Правоохоронці це все «кришують», – додає жінка.

    Такої ж думки і франківчанин Ігор Казімірко. Він каже, що звертався декілька разів до поліції із заявами про вільний доступ до наркотиків у школах Івано-Франківська, однак вона не реагує. «Мало того, я повідомляв хто продає, і вказував на осіб. Що ми бачимо? Поліція приїжджала в обнімочку з продавцями, сміялася і їхала. Про що це говорить? Поліція «кришує» наркодилерів», – переконаний чоловік.

    Мешканка Івано-Франківська Ольга Мелешко зазначає, що проблема розповсюдження наркотиків у школах не нова. «Моя дочка закінчила школу 15 років тому, і це вже було. Вчителі знають, але нічого не роблять. Я все це пережила і на власній шкурі відчула. Ледве відбила свою дитину від тих збувачів наркотиків. Самі вони не вживають. Це були роки, коли з хати виносили все, що можна. Добре, що у мене був контроль, я вчасно придивилась і присікла на корені це. Прийшлось залучити багато людей, брала консультацію у психіатра. Зате зараз ростуть двоє внуків і все в порядку», – розповідає жінка.

    За її словами, більшість батьків можуть навіть не здогадуватись, що їхні діти вживають наркотики. Тому треба час від часу перевіряти їх за допомогою тесту чи в нарколога. Найкращу пораду, каже, колись дала класна керівничка: не давати дітям готівку, а оплачувати обіди чи давати їжу з дому.

    «Вони не поїдять, а купують те, що хочуть, бо є спокуса. Не всіх це врятує, але багатьох вбереже. Затягують тих, які мають гроші. Треба відганяти продавців, бо страшно, коли йдеш по вулиці, а назустріч молоденькі накурені хлопці кричать, сміються, розмахують руками, скачуть. Не знаєш, чого від них чекати. Наркоманія – це дуже страшно! Школярів треба водити в лікарні і показувати, до чого призводить вживання наркотиків», – підкреслює вона.

     Замовчування проблеми

    Директор департаменту освіти та науки Ігор Смаль визнає, що проблема з наркотиками у школах є, але вона замовчується. Каже, що з одного боку, це намагання не виносити сміття з хати, а з іншого – страх. Але пошепки та в кулуарах про це говорять, тому департамент має інформацію, що в різних школах поширюють наркотики.

    «Як правило ці дії здійснюють представники неукраїнських національностей, хоча ми не маємо достовірних даних. До нас доходить така напівофіційна інформація, що в туалетах помічають молодих людей, які не є учнями. Хоча і в учнів також знаходять наркотики», – продовжує він.

    Минулого року поліція затримала з наркотиками учня однієї зі шкіл міста. Однак, коли почали все з’ясовувати, то батьки сказали, що їхня дитина таким не займається, тому це або помста конкурентів, або намагання зруйнувати їх бізнес.

    «Я неофіційно звертався до правоохоронних органів і муніципальної варти з проханням промоніторити ситуацію в тих школах, де ми маємо інформацію про поширення наркотиків. Ми стикаємося з проблемою «честі мундира». Школи бояться оприлюднювати таку інформацію і всіляко замовчують це. Тому дуже важко з цим боротися», – підкреслює Смаль.

  • Проблема поширення наркотиків є як у школах в центральній частині міста, так і в мікрорайонах. Зокрема, в так званих елітних закладах. Здебільшого, наркотики вживають саме діти з заможних сімей, адже вони – недешеві. Тож у школах проводиться велика методична робота і учням пояснюють, якої шкоди завдають наркотичні речовини.

    Також, зазначає Ігор Смаль, департамент освіти та науки сприяв закупівлі тестових систем для перевірки факту вживання наркотиків. Однак для того, щоб перевірити школяра, потрібен дозвіл від батьків, а вони його здебільшого не дають.

     Головне – попередити

    Начальник відділу ювенальної превенції ГУНП в області Алла Бойчук розповідає, що поліція постійно проводить профілактику з школярами. Однак вона вже давно зрозуміла, що просто бесіда з дітьми про шкідливість впливу наркотичних речовин є неефективною.

    Тому ще у 2013 році був створений фільм «Стоп наркотик», до якого увійшли історії людей, які вживали наркотики, сцени з наркодиспансеру, показ останніх годин життя наркоманів тощо. Демонстрацію фільму поліція попередньо узгоджує з психологом.

    Також до профілактики наркоманії у школах залучають наркологів та засновника благодійного фонду «Захід Шанс», який в минулому вживав наркотики. Він розповідає про те, як почав вживати наркотики та як важко долати залежність.

    За словами Алли Бойчук, якщо ювенальна поліція має якусь інформацію щодо наркотиків, то передає її в управління протидії наркозлочинності. З початку року на Прикарпатті зареєстровано п’ять фактів зберігання наркотичних речовин у неповнолітніх. Торік було чотири таких випадки. Тенденція до збільшення є саме в облцентрі.

    «Я розумію, що це дуже мала кількість, але наше основне завдання – не задокументувати факт зберігання, а знайти тих, хто розповсюджує. Цим уже займається управління протидії наркозлочинності. Ми – більше профілактична служба», – наголошує Бойчук.

    Найчастіше поліція стикається з тим, що діти вживають насвай. Це широко використовувана в країнах Середньої Азії суміш, основними компонентами якої є тютюн, вапно та пташиний послід. Проблема полягає в тому, що хоч він і викликає залежність, але не належить до наркотичних речовин і кримінальна відповідальність за його вживання чи розповсюдження відсутня.

    «Ми стикнулися з ним кілька років тому, коли виявили його у хлопчика. Він нам пояснив, де купив його, але немає механізму впливу. Так, з тими особами були проведені профілактичні бесіди, але відповідальності за його збут немає. Діти кладуть його за губу і відчувають легке одурманення. Тому я завжди дітям кажу, щоб вони добре думали, що кладуть у рот. Ця суміш роз’їдає губу, слизову оболонку і викликає рак, – розповідає Алла Бойчук. – Десь вісім років тому я стикнулася з неповнолітньою, яка колола собі очні краплі. Зараз їй 20 років, вона приходить до нас і каже: «Яка була дурна!» Зараз у неї проблеми зі шлунком, серцем і зором. Рано чи пізно всі ці наслідки вживання наркотиків проявляються».

    Нещодавно до поліції надійшло повідомлення, що в один з навчальних закладів неповнолітній приносить наркотики. Коли ж правоохоронці приїхали на місце та провели поверхневу перевірку, то виявили насвай. За губою у школяра вже утворилися виразки. До школи одразу ж викликали батьків і склали протокол за те, що вони не слідкують за дитиною.

    «Наші працівники завжди є у навчальних закладах, і ми тримаємо тісний зв’язок з адміністраціями. Ми їх просимо надавати нам будь-яку інформацію про підозрілих осіб у школі чи учнів з наркотичними речовинами, але ще жодного разу вони нам про це не повідомили. Інформацію міського голови ми зареєстрували і перевіримо. Поблизу шкіл під час навчального процесу посилять наряди», – говорить Алла Бойчук.

    Керівниця відділу ювенальної превенції радить батькам та вчителям звертати увагу на наявність цілих або половинок таблеток, скруток, уламків скла, дзеркала тощо. Також варто прислухатись до розмов, адже діти часто називають наркотики сленговими словами. Окрім того, батькам варто придбати тест на визначення вживання наркотиків і перевірити дітей в домашніх умовах, якщо вони побоюються звертатися в лікарню.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!