Сівка-Калуська на розпутті

  • У Калуському районі визрівала ще одна об’єднана територіальна громада (ОТГ) – Голинська. Та процес призупинився, бо Сівка-Калуська вирішила ще трохи подумати, до кого їй прихилити голову – до Калуша, який до себе не кличе, чи до Голиня, що наполегливо запрошує?

    Минулої неділі мешканці Сівки обговорювали це питання вже вчетверте. Причому не на самоті. На їхніх зборах з місією «за народ» з’явилися дві впливових, політично активних жінки – голова Калуської РДА Наталія Бабій та депутат Верховної Ради VІІ скликання, депутат Калуської райради, голова районного осередку ВО «Батьківщина» Ольга Сікора.

     

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    І знову фігурують гроші?

    Відповіді щодо такої зацікавленості цим процесом на поверхні не було. Але в кулуарах наш кореспондент почула таке: «А що тут незрозуміло? Йде боротьба принаймні за доступ до державних субвенцій, які передбачені для фінансової підтримки новостворених ОТГ. А оскільки кошти субвенції розподілятимуться між такими громадами за формулою залежно від кількості сільського населення і площі громади, то захомутати Сівку-Калуську відверто хочуть і Голинь, і Калуш, які мають над собою певних кураторів».

    Так це чи ні, але принагідно нагадаємо, що державна фінансова допомога ОТГ складає від 960 тисяч до 23 мільйонів гривень.

    Звичайно, прості мешканці Сівки-Калуської далекі від цих деталей. І, на жаль, не знають суті закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Тому ледь не стали жертвами примусового об’єднання. Але минулої неділі вони все-таки відкинули кулуарний сценарій, згідно з яким Сівка-Калуська мала стати частиною ОТГ з адміністративним центром у Голині.

    Річ у тому, що голосами восьми із 14-ти депутатів сільської ради вже було прийнято рішення про об’єднання Сівки-Калуської в одній громаді з селами Голинь, Тужилів, Пійло і Довге Калуське. До того ж, минулого вівторка це вже затвердила об’єднана сесія, яка відбулася у Голині, щоб винести відповідне питання на сесію облради.

    «У разі створення такої громади вона налічувала б 10 360 осіб і була б спроможною, тобто такою, в якій місцеві джерела наповнення бюджету, інфраструктурні та кадрові ресурси є достатніми для вирішення питань місцевого значення в інтересах жителів громади,– зауважила сівко-калуський сільський голова Ольга Онопченко, аргументуючи це підрахунками, відображеними у паспорті ймовірної Голинської ОТГ. – Але значна кількість мешканців нашого села вважає, що при вирішенні такого стратегічного питання однієї позиції депутатів замало. Потрібно провести подвірне опитування людей віком від 18-ти років і з’ясувати думку кожного. Я підтримую такі судження. Крім того, пропоную опитати мешканців віком від 16-ти років, бо вони вже мають паспорти громадян України і повинні свідомо впливати на життя свого села».

    Все правильно. Але чому ця думка не виникла раніше? А якщо вона і виникала, то чому не вплинула на тих вісьмох депутатів, голоси яких вже майже повели Сівку до Голині?

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

     На що натякають «казки» та «байки»?

    Важко сказати, чи зважає Ольга Сікора на сучасну народну мудрість «Хто не встиг, той запізнився», але вийшло ось що. Поставши перед людьми, вона сказала: «Я не збиралася сюди приходити, бо питання, яке обговорюється, не потребує побічних втручань. Але коли мені зателефонували з цієї зали і сказали, які байки тут розповідають, то я приїхала відкрити вам очі на правду».

    «Ага, тут розказують байки, а ви приїхали з казками», – викрикнув хтось із учасників зборів, мабуть, задоволений тією роз’яснювальною бесідою, яку до цього вже провела Наталія Бабій.

    До речі, саме її роз’яснення Сікора назвала байками. Та довести до людей свої думки пані Ольга не змогла, бо зчинився такий галас, що їй ледве вдалося запитати громаду: «Чи думали ви над тим, ким станете, якщо об’єднаєтесь з Калушем, і ким будете, якщо об’єднаєтесь з найбільшим селом району (у Голині 5300 мешканців – ред.)?»

    При цьому вона висловила припущення, що у першому випадку Сівка-Калуська матиме у раді 3-4 депутати, а Калуш – до 30. І коли такий депутатський корпус сяде розподіляти кошти бюджету в ОТГ, то, звичайно ж, голосування буде на користь міста, а не села. Але й ця теза не зацікавила більшість присутніх, бо вони завчасно були за об’єднання з Калушем, тож Ользі Мирославівні довелося піти.

    Серцями людей з, так би мовити, прокалуським вектором руху остаточно заволоділа Наталія Бабій. Чим саме вона взяла? Глибоким знанням теми ОТГ та віртуозним вмінням сказати те, що люди хотіли почути. Вкотре жителів Сівки-Калуської зігрів спомин голови РДА про минуле п’ятирічної давнини, коли вони були в обіймах калуської влади. Йдеться про ідею тодішнього мера Калуша Ігоря Насалика об’єднати район з містом. Тоді сільські громади району отримали 1,5 млн. грн. підтримки з міського бюджету, мешканці сіл користувалися безкоштовною калуською медициною і таке інше.

    Але коли міський голова зрозумів, що сільські голови йому говорять одне, між собою – інше, а своїм громадам кажуть, що не потрібно приєднуватися до Калуша, щоб бути при ньому «опричниками», то блага для селян з боку міста закінчились, ідея об’єднання була похована. Чи все-таки відкладена на пізніше?

    Хоча Наталія Бабій кілька разів і наголошувала, що вважає неетичним обговорювати це питання, оскільки не працює у міськраді, і що до Калуша нікого не запрошує, але чітко давала зрозуміти сівко-калуській громаді, що й до Голиня не варто поспішати. Принаймні до 2018 року.

     OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Чи хочуть калушани «бідних родичів»?

    Ще до початку громадських зборів, у яких взяло участь не більше третини мешканців села, ми підійшли до дуже шанованої людини – учасника АТО Олега Климишина. До подій на сході України він протягом 12 років був сівко-калуським сільським головою, багато доброго зробив для села. Тож цікаво, з якою громадою він би об’єднував Сівку-Калуську?

    «Я хотів би йти до тої структури, де є інфраструктура», – відповів Олег Ярославович. І додав, що йому прикро через те, що його навіть не спитали, куди він хоче, а «поставили перед фактом: ти вже голинський». «Хіба так можна? Я впевнений, що депутати повинні добре послухати, про що люди говоритимуть на зборах, потім проаналізувати результати поіменного опитування, і тільки після цього приймати остаточне рішення. А не якесь кулуарне, що народилося, можливо, й за чаркою», – сказав він.

    Депутат Калуської міськради Руслана Овсеєнко запитала учасників громадських зборів, чи впевнені вони у тому, що бажання селян приєднатися до Калуша підтримають депутати міськради самодостатнього Калуша? І чи не захочуть мешканці міста також провести поіменне опитування щодо об’єднання з громадою Сівки-Калуської і який буде висновок? Бо ж у разі згоди доведеться витрачати на її утримання та розвиток кошти міського бюджету Калуша. Зазвичай «бідних родичів» люблять, але на відстані і якщо вони нічого не просять.

    Пані Овсеєнко звернула увагу й на те, що «безкоштовна калуська медицина», через яку сільські мешканці так хочуть об’єднатися з Калушем, – це насправді така ж медицина, як всюди, але щиро годована з міського бюджету. То, знову ж таки, чи готові калушани витрачати кошти міської казни ще й на лікування селян? Адже мало надії на те, що Сівка буде, так би мовити, донором об’єднаної громади. Наразі Сівко-Калуська сільська рада є дотаційною. Цього року, наприклад, 85 тис. грн на освітлення села та ремонт місцевих доріг виділено з районного бюджету.

    Як зазначає сільський голова Оксана Онопченко, депутати Калуської міськради, з якими вона мала розмову, відверто сказали, що для міста не на часі питання створення ОТГ, та ще й у складі з Сівкою-Калуською.

    Варто згадати і про те, що децентралізація передбачає наближення послуг до населення. Тож з цієї точки зору Сівці вигідніше йти до Голиня – відстань 4,5 км, хоча й до Калуша недалеко – 10 км. Хоч нинішню міську інфраструктуру не порівняти з сільською, але ж останню можна і потрібно розвивати. Тим більше, що законом передбачена державна підтримка у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку ОТГ.

    Словом, є над чим думати, є над чим працювати, щоб не програти. Тож, за наполяганням місцевих активістів, сільський голова Оксана Онопченко, скориставшись правом вето, не дала ходу рішенню об’єднаної сесії, що відбулася у Голині, і проголосувала за те, щоб Сівка-Калуська увійшла у Голинську ОТГ. Про призупинення цього рішення повідомлено голинського сільського голову.

    Безпосередньо у Сівці-Калуській розпочалася підготовка до поіменного опитування громадян. В опитувальному листі планується три запитання: «Ви за об’єднання з Калушем?», «Ви за об’єднання з Голинем?», «Маєте свій варіант існування сільської громади?». Приблизно так радили сформулювати зміст опитування учасники недільних зборів. Але ж, як з’ясувалося, вони не були легітимними, бо в них взяли участь тільки 88 мешканців із 700, що мають право голосу.

    Тим часом керівник обласного Офісу реформ Руслан Панасюк так прокоментував ситуацію: «Ми поважаємо будь-який свідомий вибір. Але, як на мене, Сівка-Калуська мала добрий шанс остаточно визначитися, куди їй «вселитися» заради свого розвитку. Та цього разу люди цей шанс змарнували. Бо, мабуть, керівництво села погано працювало з громадою, і вона є необізнаною у питаннях ОТГ, тому й залишається на розпутті».

    За словами Панасюка, в області у справі об’єднання територіальних громад наразі є три групи громад. Перша – громади, які готові до об’єднання. Таких шість. Друга – ті, що близькі до об’єднання. Їх 13, але в кожній є одна-дві сільські ради, які не підтримують утворення ОТГ. Та найбільша група – це 33 громади, далекі від об’єднання. З ними потрібно проводити додаткову роботу, щоб і вони не змарнували час.

     

    Марія ПАЛЮГА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!