Смерть здорової жінки

  • 6 жовтня в Івано-Франківському міському клінічному перинатальному центрі під час пологів померла 27-річна Наталія Цуцяк. У породіллі почалася кровотеча, яку медики не змогли спинити. Рідні звинувачують у її смерті медиків.

    Мама Наталі Оксана Кіршак стверджує, що її донька була здоровою і повинна була народити їй здорового внука. Натомість після пологів вона застала її у кисневій масці…

    «Все добре»

    3 жовтня 2015 року молода пара Любомир та Наталія Цуцяки зіграли весілля. Біла сукня, закохані очі, посмішки рідних. Здавалося, усе життя попереду.

    20 грудня минулого року Наталя перенесла невелику операцію – лапароскопію. Через місяць дізналася, що вагітна. Але в лікарні її заспокоїли: все загоїлося, а протипоказань для вагітних під час операції не було.

    У березні Наталя стала на облік у жіночу консультацію №1 до лікаря Уляни Яворської. Вагітність проходила спокійно, навіть токсикозу не було. Жінка не лежала на збереженні, всі аналізи були в нормі. Рідні пригадують, що вона завжди казала: «Мені так легко, так добре». Коли йшла на консультацію, то Любомир щоразу чекав дзвінка. Була завжди одна й та сама новина: «У мене все добре». Так було аж до пологів.

    Прогнозована дата появи на світ малюка – 23 вересня: саме цього дня було повних 40 тижнів. Подружжя цікавилося можливістю пологів через кесарів розтин. Але лікарі запевнили, що показань для цього нема.

    Пологи призначили, як і планувалося, на 23 вересня. Але переймів у породіллі не було. Майбутній батько почав хвилюватися, чи не є небезпечним перенос. Але лікарка Яворська стверджувала, що це норма – до 42 тижнів можна виношувати без проблем.

    Після 40-го тижня породілля зробила УЗД, де їй знову сказали, що все добре. Малюк мав вагу приблизно 3 800 г.

    «Нас заспокоювали, що вага тільки приблизна і може бути меншою. До вагітності Наталя важила 55 кг. Вона була тендітною. Під час вагітності набрала 14 кг. Я наполягав, щоб вона проконсультувалася додатково, бо ж вага велика. Можливо, все-таки варто зробити кесарів розтин. Але нас запевняли, що все добре», – пригадує Любомир Цуцяк.

    Пологи у вихідний

    30 вересня Наталя оформилася на стаціонар у відділення патології вагітності. А 3 жовтня подружжя відсвяткувало річницю – чотири роки з дня весілля. Наталя дуже хотіла зробити чоловікові сюрприз і народити саме на цю дату. Пробувала з лікаркою домовитися про пологи у цей день. Але почула: «Показань немає. Наталю, заспокойтеся, все буде добре. Народите тоді, коли народите».

    Останнє УЗД було у четвер, 3 жовтня. Сказали, що є часткове обвиття дитинки пуповиною. Жінка почала хвилюватися. Лікарі ввечері зробили друге УЗД, сказали, що  обвиття уже немає і змін у водах також.

    Ночувати відпустили додому. Наступного дня, 4 жовтня, породіллі зробили доплерометрію – всі судини були в нормі. Ввечері їй призначили водорості ламінарії, бо не відбувалося відкриття, і залишили під наглядом. Це була перша ніч у пологовому. У суботу, 5 жовтня, об 11 годині її відпустили додому на вихідні. А на понеділок запланували стимуляцію.

    «Казали, раптом що – дзвоніть, приїжджайте. Будь-який крок Наталі та дії були через лікаря, який консультував, – Уляну Яворську. Вона завжди їй телефонувала. Ламінарії ставила також Яворська і лікар, який тоді був на зміні», – каже чоловік породіллі.

    Уже вдома о 18:20 Наталя помітила перше відкриття, у неї почали відходити води. Жінка відразу подзвонила Яворській. Лікарка у той момент була у кіно, тому сказала їхати у пологовий, щоб пологи приймав черговий лікар.

    О 21:00 пара була на порозі приймального відділення. Прийшла медсестра та черговий лікар. Пішли до оглядової. Згодом лікар повідомив, що води вже йдуть, а відкриття на чотири пальці. Далі – у родзал. Там сказали чекати до 7 ранку, бо відкриття неповне і перейми слабкі. Запевнили – якщо зранку нічого не почнеться, то будуть стимулювати. На ніч жінці зробили укол. Вагітна зателефонувала Яворській, лікарка пообіцяла приїхати вранці.

    Ближче до опівночі медики просили, щоб Любомир залишив Наталю, аби вона відпочила. Мовляв, чоловік буде її відволікати і вона не виспиться. Той намагався переконати, що поряд з ним їй буде спокійніше. Однак його змусили вийти.

    «О 12 ночі в неї відходили стрімко води. Вони були чисті. Згодом я все-таки пішов. Трохи сидів у машині, писав їй на вайбер. Вона не відписувала 40 хвилин, світло загасили. Подумав, що заснула. О першій ночі поїхав додому», – говорить чоловік.

    О шостій ранку Любомир повернувся. Жінка розповіла, що вночі у неї трохи розболілася голова та була нудота, а води перестали текти. Кожних дві години до неї приходила медсестра: заміряти перейми і слухати серцебиття. Їй зробили укол, і головний біль минув, однак нудота залишилася.

    За годину прийшов черговий лікар. Ситуація – незмінна: перейми посильнішали, однак недостатньо. Сказали, що стимулюватимуть. Прийшла медсестра і поставила породіллі першу банку препарату – перейми посильнішали. А ще за годину відбулася перезмінка персоналу. Прийшла чергова лікарка і Яворська. Сказали, щоб капали далі.

    «Наталя пригадала, що лікарка Яворська жартома сказала: «Наталю, ми мусимо до 13:00 родити, бо в мене виступ дочки і я мушу бути там». Наскільки це було серйозно та як потім вплинуло на пологи, я не можу сказати», – пригадує Любомир.

    Температура через стрес

    У Наталі почала підійматися температура – термометр показував 37,4 градусів. А через деякий час – 38. Лікарі стверджували, що так має бути, бо «є стрес, і це природна реакція організму». УЗД більше не робили. Чоловіку сказали купити анальгін, щоб збити температуру, але результату не було. Тоді медики вирішили прокапати антибіотик.

    Зайшла мова за спінальну анестезію: вона мала допомогти розширити шийку матки і розслабити її. Однак анестезію не можна вводити, коли є температура. Близько 9 години лікарі прокапали антибіотик, відкриття стало трохи більше. Сказали чекати ще годину.

    О 10 ранку температура спала, зробили анестезію. Через деякий час лікарі побачили, що пішло більше відкриття – анестезія допомогла, але не повною мірою. Вирішили, що пізніше дадуть ще одну. Рекомендували, щоб Наталя ходила, на м’ячику розминалася – всіляко сприяла родовому процесу.

    Ближче до пологів жінці дали ще одну спінальну анестезію. Чоловік породіллі каже, що у цей час під час огляду почув перший раз фразу «зелені води». Лікарі казали, що треба прискорюватися і щось робити, бо може бути небезпека. Наталю консультували, як вона має себе поводити під час потуг. Вона не кричала, а намагалася правильно дихати. Старалася полегшити роботу лікарів.

    “Дуже переживала за дитину. Намагалася їй не нашкодити. Лікарі давали їй настанови, і вона точно дотримувалися всіх рекомендацій”, – пригадує чоловік.

    Вони з дружиною під час стимуляції просили лікарів зробити кесарів розтин. Натомість лікар Яворська сказала не говорити дурниць. Переконувала, що народить Наталя самостійно.

    Почалися активні перейми. Картина була страшна і важка. Наталю питали, чи вона чує перейми, але Наталя їх не відчувала. Лікарка тримала руку на животі, слухала і казала, коли тужитися, а коли ні.

    “Чув, що був і вакуум, і щипці, але я цього не бачив. Коли жінка не відчуває переймів, коли плід великий, коли брудні води, тоді застосовують всі методи, щоб дитину найшвидше врятувати. Я бачив, що вони бігали і робили все, щоб якомога швидше витягнути дитину”, – описує чоловік.

    Дитина не плакала

  • До зали викликали лікаря-неонатолога з дитячої реанімації.

    Хлопчик Максимко народився 6 жовтня о 13:40. Вага – 4 100. Зріст – 55 сантиметрів. Коли його витягнули, пуповину перерізали миттєво. Він не плакав. Лікарі пояснювали це тим, що води брудні, тому вони не дають йому дихати. Малюку відразу поставили дренажі. Новонародженого забрали в реанімацію. Казали,  що треба, аби був нагляд, бо є ризик виникнення пневмонії.

    Чоловік побіг в реанімацію, щоб почути якісь коментарі щодо стану сина. «Чергова лікарка сказала, що дитина пережила неважке кисневе голодування. Додала, що дихає, була трошки переношена і є небезпека пневмонії”, – каже він.

    Наразі Максимко перебуває в реанімації під апаратом штучної вентиляції легень. Хлопчик потребує допомоги.

    Незрозуміла картина

    Любомир побіг до Наталі. Її вже зашивала Яворська. Сказала, що пологи були важкі, а породілля змордована, бо ж цілу ніч не спала.

    Дві години Наталя перебувала у родзалі під наглядом. Обіцяли, якщо все буде добре, то переведуть у палату. Після цього лікарку Яворську подружжя більше не бачило, на зв’язок вона не виходила.

    Згодом Любомир побачив якусь незрозумілу картину. Одні лікарі намагалися поміряти Наталі тиск, і їм це не вдавалося. Інші казали, що так може бути, бо вона гіпотонік. Незрозумілі дії ніхто не коментував.

    “Наталя приходила до тями і знову втрачала свідомість. Уже згодом сказали, що під час другої спінальної анестезії їй дали загальний наркоз”, – говорить Любомир.

    Болить серце та кричить душа

    “У мене болить серце та кричить душа. Я взяла її за руки, а вона холодна. Каже мені, що змерзла. Лікарі почали накривати її ковдрами. Я питаю, як скорочується матка. Відповідають: все добре. На пелюшках була кров. Провели по животі і трошки натиснули – кров цівкою пішла з неї, наповнився весь лоток. Я зрозуміла, що не все добре. І ми почали бити на сполох”, – говорить мати породіллі.

    Кров пішла через 40 хвилин після пологів. Рідні Наталі кажуть, що було таке враження, ніби медики просто не бачили, що йде кровотеча. Підозрюють, що тільки поверхнево зашили, а внутрішньо – не обстежили.

    “Тільки після нашого дзвінка вони почали збиратися. Прийшла бригада, яка почала рятувати Наталю. І це – через півтори години після пологів. Тобто весь цей час вона стікала кров’ю”, – говорить Оксана.

    Команда медиків на чолі із завідувачем вирішили, що забирають породіллю в операційну, бо не могли зупинити кровотечу. Закликали маму Наталі й сказали, що йдуть мінімальним шляхом: перев’язують судини. Якщо кровотеча зупиниться – врятують жінці матку, інакше – заберуть. Мати дівчини благала, щоб лікарі робили все, аби врятувати дочку.

    В один момент вийшов з операційної лікар і повідомив, що стан важкий, нирки не запускаються. А вже згодом родина почула крик: “Дефібрилятор!”. Спинилося серце. Мати Наталі каже, що в операційній його навіть не було, його принесли через кілька хвилин.

    Документів не бачили

    З операційної почали по одному виходити лікарі. “Всі мовчать, а я питаю: «Ви не врятували мені дочку?», а вони у відповідь: “Так”. Я почала бити по підвіконню. Їх не слухаючи, побігла до дочки. Почала кричати, обнімати її. Вона була вся синя. Потім хтось із персоналу зробив мені укол”, – каже Оксана Кіршак.

    Наталю транспортували в патологоанатомічне відділення обласної клінічної лікарні. Історію хвороби не передали. Тільки записку – хто і звідки. Далі – судмедекспертиза та похорон.

    Рідні кажуть, що просили викликати поліцію в лікарню. Але персонал переконав, що вони зателефонують самі. Та жодного повідомлення не було. Рідні самі написали заяву до поліції і передали до суду, щоб видали ухвалу на вилучення тіла та документів з пологового.

    У висновку судмедекспертизи вказали, що у породіллі була серцево-легенева недостатність, післяпологова крововтрата, геморагічний шок та патологічні пологи. 

    “Чому не робили кесарів розтин? Чому чекали до ранку?” – такі питання турбують рідних.

    Через некомпетентність лікарів перинатального центру поліція розпочала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 140 ККУ. Наразі документи перебувають на перевірці у прокуратурі. Незабаром буде призначений слідчий у цій справі, і тоді рідні зможуть ознайомитися з документами. Вони досі їх не бачили. Кажуть, що будуть перевіряти, чи немає фальсифікації, адже документи довго перебували у пологовому. Стверджують, що будуть проводити власне розслідування з допомогою журналістів.

    “Ми хочемо дізнатися правду! Хочемо зрозуміти, що сталося, де були порушення. У ХХІ столітті не знати, як зупинити кровотечу? Як можна було довести її до такого стану? Це страшне недбальство та байдужість”, – говорить Оксана Кіршак.

    52 провадження за п’ять років

    Коли стало відомо про трагічний випадок у пологовому Івано-Франківська, керівник міського перинатального центру Сергій Стефанко ґрунтовної відповіді про його причини надати не міг. Тільки згодом у коментарі зазначив, що немає результатів роботи експертів, а висновки можна буде зробити тільки після них.

    «Приносимо щирі співчуття рідним породіллі, яка померла. У міському перинатальному центрі працюють компетентні органи з розслідування причин її смерті. Адміністрація закладу всіляко сприяє розслідуванню цього прикрого випадку», – зазначив керівник закладу.

    У той самий час у Головному управлінні Національної поліції Івано-Франківської області розповідають, що призначено ряд експертиз, і поки вони не закінчаться – сказати нічого не можуть. Поліцейські опитували весь медперсонал. Всю документацію вилучили, і триває досудове розслідування. Скільки воно триватиме – невідомо.

    До слова, протягом 2014-2019 років слідчими підрозділами розпочато 52 кримінальні провадження за фактами неналежного виконання медичними працівниками своїх професійних обов’язків. Недбале ставлення спричинило тяжкі наслідки, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 140 КК України. Одне з них – кримінальне провадження щодо смерті неповнолітнього.

    За п’ять років поліція завершила розслідування та направила до суду 10 кримінальних проваджень. Серед них – кримінальне провадження від 18 квітня 2013 року за підозрою медичних працівників франківського обласного перинатального центру у вчиненні кримінального правопорушення щодо неналежного виконання своїх професійних обов’язків, внаслідок чого настала смерть породіллі. Це кримінальне провадження 26 квітня 2017 року направлене до суду з обвинувальним актом.

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!