SOS! Бракує вітамінів!

  • Організм зазвичай сам сигналізує про нестачу будь-якого вітаміну чи мікроелемента, що в подальшому може посприяти розвитку того чи іншого захворювання.

    Тріщинки біля кутиків рота. Швидше за все, причина в дефіциті вітаміну В – особливо рибофлавіну (В2), ніацину (В3), і В12, а також заліза і цинку. Досить часто таке трапляється у вегетаріанців, які не дотримуються збалансованої дієти.Також корисно вживати більше вітаміну С, адже він сприяє засвоєнню заліза.

    big_4472

    Червоні плямки на шкірі та надмірна втрата волосся. Причиною таких симптомів може бути дефіцит цинку. Втрата волосся – це явна ознака того, що вам бракує цього поживного елементу. Крім цього, нестача цинку може спричиняти повільніше загоєння ран, постійну сухість шкіри, часті висипання, червоні плями на шкірі та виникнення глибоких синців. Також ці симптоми можуть з’являтися при браку вітаміну В7 (біотину),  жиророзчинних вітамінів, а саме А, D, Е і К. Якщо ви їсте сирі яйця, у вас, цілком можливо, можуть виникнути проблеми з рівнем біотину, адже він пригнічує цей білок.

    Поколювання й оніміння в руках і ногах. Якщо виник такий симптом, бракує вітаміну В, а якщо конкретніше, то B6, B9 (фолієва кислота) та B12. Ці вітаміни безпосередньо впливають на периферійні нерви та шкіру. Поколювання та оніміння можуть супроводжуватися депресією, тривожністю, втомою, анемією та гормональним дисбалансом.

    Спазми, колючий біль в ступнях. Причина – брак калію, кальцію і магнію. Це може бути один з компонентів або й усі три. Якщо ви почали дуже інтенсивно тренуватися, це може призвести до більшої втрати деяких мінералів та розчинних вітамінів (група В), які виводяться через надмірне потовиділення.

    Наслідки дефіциту кожного з видів вітамінів

    А. Надмірна сухість шкіри. На стопах утворюються мозолі, губи покриваються хворобливими тріщинами. Людина часто хворіє простудними захворюваннями, очі швидко втомлюються перед монітором комп’ютера.

    Справа в тому, що організму в цьому випадку бракує не тільки червоних та помаранчевих фруктів і овочів, яєчних жовтків, зелені, але і тваринного жиру. Раціон харчування слід збагатити жирною північною рибою, печінкою, вершковим маслом, молоком. Варто знати, що, як і всі жиророзчинні вітаміни, вітамін А може засвоюватися тільки з жиром. Тому пити морквяний сік подвійно корисніше, якщо додавати до нього трохи олії.

    В1. Проявляється у вигляді слабкості і підвищеної стомлюваності, зменшення апетиту, невеликих набряків, тяжкості в ногах, особливо в стопах, тахікардії та задусі. В раціон треба включити крупи та хліб, для приготування якого використовується борошно грубого помелу.

    В2. З’являється сухість та посиніння губ, губні вертикальні тріщини та рубці, виразки в куточках рота, лущення шкіри обличчя, погіршення зору. Для усунення нестачі вітаміну В2 необхідно додати в повсякденне меню м’ясні та молочні страви, звернути особливу увагу на сир та яйця.

    В3, або ніацин. Головні болі, запаморочення, загальна слабкість. Основні причини – це брак риби в раціоні, бобових, круп, сиру, яєць, горіхів, а також схильність до вживання алкогольних напоїв.

    В6. Сухість шкіри і висипання на ній, неспокій, безсоння, зменшення апетиту, нудота. До основних причин належать невживання картоплі, бананів, яєчних жовтків, зернового хліба, круп, м’яса, капусти, моркви, квасолі, а також їх неправильне приготування. Так, картоплю рекомендується запікати, оскільки якщо її варити, то вітамін В6 залишається у відварі.

    В9. Неприємний запах з рота, закрепи, ламке та сухе волосся, блідість шкіри. Як і інші вітаміни групи В, вітамін В9 руйнується в процесі термічної обробки, тому овочі краще вживати в сирому вигляді.

    В12. Дратівливість, втома, зменшення апетиту, головний біль, запаморочення, дзвін у вухах, блідість. Через брак цього вітаміну людина ризикує «заробити» неврологічні розлади. У цьому випадку свій раціон варто збагатити морепродуктами та м’ясом. Крім того, можна включити в нього такі субпродукти, як печінка та нирки.

    С. Часті ГРВІ, синці через легкі удари, кровоточивість ясен. Часто причинами є не тільки нелюбов до цитрусових, але й шкідливі звички, особливо куріння, оскільки нікотин сприяє швидкому виведенню вітаміну С з організму. Аналогічу дію має і алкоголь.

    1. Слабкі болі в нижніх кінцівках і суглобах, карієс, дратівливість, пітливість. Варто знати, що при зниженому вмісті цього вітаміну організм людини гірше засвоює кальцій, головний будівельний матеріал для суглобів і кісток.

    Е. Слабкість у м’язах, темні кола під очима, кровотеча ясен, сухість шкіри. Мало того, нестача вітаміну Е може призвести навіть до безпліддя та імпотенції. Варто пам’ятати, що особливо важливий цей вітамін для жінок, дітей і людей, що займаються спортом. Вони повинні підвищити концентрацію вітаміну в організмі, за необхідності додатково до харчування можна додати якісні збалансовані мультивітаміни.

    Наталія Мостова

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!