Стереотипи та опалювальний сезон: стало відомо, що найбільше забруднює повітря Прикарпаття

  • Громадський  моніторинг стану якості повітря EcoCity дослідив, що забруднює атмосферу Прикарпаття.

    До слова, активісти з листопада 2018 року слідкують за якістю повітря в місті та області. Про це вони повідомили на своїй сторінці у соцмережі. 

    БуТЕС

    На Прикарпатті розташоване третє по забрудненню повітря в Україні підприємство Бурштинська ТЕС. Димовий шлейф від підприємства тягнеться від десятків до сотень кілометрів, все залежить від метеорологічних умов. 

    “Проаналізувати це буде можливо встановивши прилади по визначенню сили та напрямку вітру від джерела забруднення, а більша кількість станцій громадського моніторингу якості повітря дасть змогу зафіксувати перевищення фонового забруднення через забруднення, яке принесло вітром. Ми у Івано-Франківську, який розташований за 30-40 км від БуТЕС, фіксували таке лиш один раз влітку, коли забруднення принесло ззовні і по напрямку вітру це був Бурштин”, – йдеться у дописі. 

    Найбільше від БуТЕС потерпають мешканці, які проживають в безпосередній близькості до виробництва. В туманну, безвітряну погоду, коли густина повітря збільшується із-за насиченням його краплинами води, викиди з БуТЕС не можуть піднятись у верхні шари атмосфери і перенестись далеко повітряними масами. Це все забруднення концентровано осідає в зоні 10-15 км, тоді люди візуально спостерігають золу після відходу туману. Встановлення нових електрофільтрів допоможе зменшити кількість викидів забруднюючих речовин в повітря від БуТЕС.

    Про Івано-Франківськ

    Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази – несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог – це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2 м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки із збільшенням вітру понад 2 м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

    Опалювальний сезон

    Левову частку забруднення в Івано-Франківську моніторять під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива, найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше – газові. Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах.

    “Тому перш ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок”, – переконують фахівці.

    Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з тепломісткістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

    Залізничний транспорт

  • Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку.

    “Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, придають Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все в 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас ні. Ми до цього часу труємо вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям”, – наголошують активісти. 

    Автомобільний транспорт

    Цей тип забруднення фахівці вивчають не так давно за допомогою сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак.

    Коли місто було переповнене заторами, спостерігали зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, менше зростала концентрація діоксиду азоту, яка продовжувала зростати й до пізнього вечора, коли вже не було великого руху автомобілів. На дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували в декілька раз середні концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільшого шкідливого впливу від цих газів.

    Стереотипи

    Стереотипи також забруднюють повітря в нашій області, переконують активісти.

    “Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення. Воно має масовий характер в нашому регіоні та і по всій Україні. Під час цього марного спалення, в повітря попадають мільйони тонн шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі”, – кажуть фахівці. 

    Щоб запобігти такому забрудненню потрібно викопати компостну яму та скидати в неї листя та траву. А через зиму можна використовувати вміст з цієї ями як добриво.

    Нагадаємо, фахівці розповіли, у яких криницях Прикарпаття найбільший вміст нітратів. 

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!