Суперечливий хабар

  • У Березівці досі не вщухли пристрасті довкола нещодавнього затримання сільського голови та депутата сільради за отримання хабара у розмірі 470 тисяч гривень. Місцеві депутати переконані, що голова не винен, його підставили, а отримані ним кошти були спрямовані на розбудову Будинку культури. Мешканці ж села не настільки впевнені у невинуватості свого війта, але кажуть, що не знати, як усе було насправді.

    Гучне затримання

    Затримання сільського голови Березівки Олександра Вари та депутата, голови громадської організації «Чисте довкілля села Березівки» Богдана Орла 25 серпня відбувалося доволі показово, у самому центрі Івано-Франківська. Їх звинуватили у тому, що впродовж квітня-серпня 2016 р. вони вимагали неправомірну вигоду в розмірі 470 тис. грн. у представника суб’єкта господарювання за безоплатну передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,2 га. Частину цих коштів у розмірі 70 тис. грн. затримані отримали раніше, а решта – 400 тис. грн. – були вилучені під час затримання, що і задокументовано правоохоронцями.

    Відтак слідчі прокуратури Івано-Франківської області спільно з працівниками УЗЕ ГП НП в області відкрили кримінальне провадження за фактом отримання неправомірної вигоди службовими особами органу місцевого самоврядування області за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України. Посадовці можуть отримати від восьми до 12-ти років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до трьох років та конфіскацією майна.

    За кілька днів, 30 серпня, Олександра Вару відпустили під заставу в розмірі 234 тис. грн. А Богдан Орел не зумів знайти відповідну суму для застави, і його залишили під вартою на термін до 60-ти днів.

    Наступне судове засідання відбулося 5 вересня в Апеляційному суді Івано-Франківської області. Представники прокуратури вимагали збільшення розміру застави для Вари до 942 тис. грн. Таке підвищення представник підсудного назвав необґрунтованим, наголосив, що Вара сприяє розкриттю злочину, хворіє на астму і має проблеми з цукром у крові. Крім того, таку суму він сплатити не зможе. Вара заявив, що гроші на його заставу збирало ціле село, і наголосив на тому, що хворіє, за кордон втікати не планує. Розмір застави судді не змінили.

    В іншому судовому засіданні прокуратура наполягала на збільшенні розміру застави до 942 тисяч і для Орла, проте захисник підсудного запевнив, що ця сума непідйомна для депутата сільради. Крім того, у нього вагітна дружина та малолітня дитина на утриманні. Тож 9 вересня Богдан Орел також вийшов на свободу, сплативши 234 тис. 260 грн. застави.

     14398155_967365420053031_720710796_n

    Це – підстава

    У Березівській сільській раді переконують, що голова не винен – його підставили. Жінка, яка й звернулася до правоохоронців, у сільраду прийшла сама, просила виділити їй землю, натомість запропонувала благодійну допомогу для села. Питання розглянули на сесії сільської ради, а постраждав голова.

    «Сільський голова хабара не брав – це був благодійний внесок для села. Усі депутати і більша частина жителів села знають, що нам мали надійти гроші. За них планували закінчити будівництво Будинку культури. Ця вся процедура офіційна», – запевняє секретар сільради, яка тимчасово виконує функції сільського голови, Руслана Козінчук.

    Гіпотезу про те, що сільського голову підставили, розділяє і землевпорядник сільради Ганна Гавриляк. За її словами, жінка звернулася сама, казала, що хоче співпрацювати, надасть благодійну допомогу для села. «Нам потрібна допомога на старобуд. Щоб його закінчити, вирішили виділити людині цю землю. Це йшло як благодійний внесок, а в кінцевому результаті вийшло як хабар», – коментує ситуацію землевпорядник.

    За словами пані Козінчук, земельну ділянку, про яку йде мова, видали рішенням сесії Анні Олександрівні Одноріг. «Вона прийшла на сесію, наголосила, що знає, що селу потрібні кошти і вона може їх перерахувати, так би мовити, в обмін на землю. А пізніше з цього вийшла грандіозна підстава. Вона не мала передавати ці кошти особисто в руки, а перерахувати на рахунок громадської організації «Чисте довкілля села Березівка» у «Приватбанку». Голова ці гроші навіть у руках не тримав. Наразі ця жінка зникла, ніхто про неї не знає, не чує – її немає», – запевняє секретар сільради.

    «Наразі ведеться слідство, депутатів допитують. Слідчі здивовані, що майже всі 14 депутатів підтримують голову. Вони чекали, що ми підтвердимо, що це був хабар. Але не можемо ми цього казати, адже цього не було», – наголошує вона.

    Руслана Козінчук зауважує, що ініціативу створення газової заправки в селі підтримали більшість депутатів. Адже це, окрім разового надходження в бюджет, ще й постійний дохід від акцизного збору, податку на нерухомість та нові робочі місця в селі. Тим паче, що у Березівці є дві паливні заправки, а газової досі немає.

    Земля, що була придбана у селі під заправку, нині – у приватній власності Анни Одноріг і рахується за нею як особисте селянське господарство. Цільове призначення ділянки мали змінити під комерційну діяльність, але це рішення обіцяють у сільраді скасувати.

    Також там кажуть, що гроші на заставу депутатові Орлу збирали цілим селом. Точніше, люди самі приходили до матері затриманого і приносили гроші. А сільському голові допоміг його брат, підприємець, який проживає чи то в Києві, чи то в Черкасах.

    Будинок культури
    Будинок культури

    Підставна благодійниця

    Таємнича жінка-благодійник назвалася представником міфічного підприємця, який не хоче «світитися», але планує відкрити у селі газову заправку. Це була цілеспрямована підстава, яка почалася ще перед виборами 2015 р., вважає пані Козінчук. Тоді жінка приходила вперше, хотіла особисто поспілкуватися з головою. Отримала відповідь, що голова одноосібно не вирішує питання землі чи благодійних внесків – усе це розглядається на сесії. Війт запропонував їй прийти після виборів. Вона так і зробила, привітала голову з перемогою, після того знову зникла. З’явилася вже у лютому-березні ц.р., написала заяву на земельну ділянку.

    «Частину коштів, 70 тис. грн, вона перерахувала відразу. Ми їх уже використали на відновлення Будинку культури, який почали будувати ще у 1982 р. і досі не завершили. Селу залишили масштабний довгобуд, який стояв без догляду багато років, ніхто не починав у ньому жодні ремонтні роботи, не вкладав кошти. Ми зробили в ньому ремонт за рахунок проекту, який виграв сільський голова, це приблизно 500 тис. гривень. До нового року ми планували завершити всі роботи і перейти з нинішнього приміщення у нове. Що буде далі – ми вже не знаємо», – висловлює занепокоєння чиновниця.

  • Наразі у сільраді вилучили документи, комп’ютери, нотатники та інші речі, адже й громадська організація «Чисте довкілля села Березівка», що створена ще у 2011 р., зареєстрована за адресою сільради. ГО, куди входять депутати, створили через те, що у сільраді кошти брати не можуть, щоб не було звинувачень у корупції. А громадська організація – неприбуткова, вона може отримувати внески і використовувати їх для розвитку села.

    «70 тис. грн. за землю отримала громадська організація «Чисте довкілля села Березівка», – продовжує Руслана Козінчук. – Нині прокуратура арештувала рахунки ГО, але коштів на рахунках немає, вони використані. 400 тис. грн. – це, ймовірно, були підставні кошти. Думаю, і тих 70 тисяч були не її, але вони потрапили на безготівковий рахунок, там щось з’ясувати важко. А ця сума, можливо, була мічена. Гроші пропали, їх немає».

    У сільраді вже після інциденту із затриманням вирішили перевірити особу благодійниці Анни Одноріг. І знайшли рішення 26-ї сесії Глибоцької селищної ради Чернівецької області про продовження терміну розгляду заяви ФОП Одноріг Анни Олександрівни щодо надання земельних ділянок у користування на умовах оренди для розміщення реєстраторів розрахункових операцій (платіжних терміналів) в смт. Глибока ще за 2012 рік. Після з’ясування того, що жінка зареєстрована в с. Рудківці Жидачівського району Львівської області, проживає на Житомирщині, брала в оренду землю в Чернівецькій області, а нині – на Івано-Франківщині, у депутатів закралися сумніви щодо порядності цієї особи.

    Сільська рада
    Сільська рада

    А чи не винен?

    У самому ж селі далеко не всі переконані у безневинності сільського голови. Відкрито говорити про це люди бояться. Але натякають, що війт може вийти сухим із води, тим паче, що раніше він працював у правоохоронних органах, зв’язки залишилися.

    З десяти перехожих жоден не підтвердив того факту, що давав кошти на заставу місцевому депутатові. Підприємці запевняють, що працювати в селі важко, орендна плата чимала, тож самі ледве зводять кінці з кінцями. Прості жителі теж кажуть, що грошей не мають, а щоб когось відкуповувати – тим паче. «Всі не давали – багато були проти», – зауважує жителька Березівки.

    «Орел не винен, – каже житель Березівки пан Василь (прізвище просить не вказувати). – Він послухав голову, який був правоохоронцем і є в запасі міліції. Землею у селі розпоряджалася землевпорядник, він до неї дослухався. А Орла підставили, адже відношення до розпорядження землею він не мав жодного. Документи хто дає? Голова сільради, підписують землевпорядник та секретар. Ці люди відповідають за ту землю. А депутата взяли лише для того, щоб той отримав гроші».

    Але й Вара одноосібно не повинен відповідати за ситуацію, вважає селянин. Адже сам він нічого не міг зробити – колективно приймали рішення, колективно мають і відповідати. Чоловік каже, що Вара за своє головування (а він обраний уже на другий термін) не зробив нічого для села – лише для себе. Навіть дитячого садочка у селі немає, а з фізичних та юридичних осіб збирають «податки». Пан Василь додає, що грошей на заставу не давав і не повинен цього робити.

     

    Опоненти підставили

    Звільнений під заставу сільський голова Олександр Вара наразі перебуває вдома. Розмовляти з журналістом відмовляється, каже, що свідчення може давати лише в присутності адвоката та прокурора. А ще наголошує, що його слова перекручують, тож не вірить більше нікому.

    Теща Вари, яка проживає поряд, переконана у його невинності. Каже, що її зять для села стільки всього зробив: і стадіон, і цвинтар привів до ладу, і провів освітлення, і надавав матеріальну допомогу жителям, і допомагав церкві. І клуб, яким 25 років ніхто не опікувався, на відновлення якого район не дав ні копійки, а люди вже виносили звідти цеглу, довів до пуття.

    У ситуації, що склалася, жінка винуватить тих, хто програв на виборах. Вона має конкретні підозри, але озвучувати прізвища не береться.

    «Якби він хотів взяти хабар, то не робив би цього в центрі міста. Але він порядний, навіть з річки шутер не брав, боявся, що люди скажуть – за все гроші платив», – зауважує жінка.

    В обласній прокуратурі повідомили, що у цій справі наразі триває досудове розслідування, проводяться допити депутатів та інші дії для розкриття злочину.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції»

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!