Свій до свого по своє

  • Колись у Білих Ославах за селом грали у волейбол, футбол, відпочивали, проводили чемпіонати з мотокросу, таборували пластуни, а зараз ця ділянка опинилася у приватній власності. Новим власником ласого шматка землі став правоохоронець. Законність отримання ділянки перевіряє поліція та прокуратура. Втім через неефективність досудового розслідування справу вже передали обласному слідчому управлінню.

    Нещодавно на засіданні постійної комісії обласної ради з питань захисту прав людини, законності, правопорядку, антикорупційної політики, люстрації та очищення звітував заступник начальника відділу представництва інтересів громадянина або держави в суді та при виконанні судових рішень прокуратури області Любомир Хамець. Тоді депутат облради Михайло Ерстенюк і повідомив, що в селі Білі Ослави працівник поліції захопив земельну ділянку, де знаходиться табір пластунів і відбуваються змагання. Комісія вже розглядала звернення жителів села, які цим обурені та зібрали тисячі підписів, тож він попросив прокуратуру дати відповідь на запит комісії.

     

    Була державна – стала приватна

    Село Білі Ослави, в якому проживають майже 5 тис. мешканців, розташоване біля підніжжя Карпатських гір. Місцевість є привабливою для любителів гір та природи, тому не дивно, що земля викликає зацікавленість.

    Сільський голова Микола Щербюк розповідає, що ділянка, яка віднедавна перейшла у приватну власність, розташована за межами села, але її постійно активно використовують. Оскільки у селі немає Будинку культури, то там відбуваються і різноманітні святкові заходи. Наприклад, свята Івана Купала чи виходу на полонину.

    «Трохи дальше адвентисти сьомого дня проводять збори, на які приїжджають люди з усієї країни і з-за кордону. Там вони таборують, приїжджає районне начальство і сходяться всі люди, бо в них цікава програма, – продовжує голова. – Організатор мотокросу з Коломиї Роман Фурик загинув у зоні АТО. Тому на тій ділянці ми поставили йому пам’ятник».

    За словами війта, ця земля була за межами населеного пункту і належала до земель запасу сільської ради. Тому, згідно з законом, розпоряджатися нею за умови погодження з органами місцевого самоврядування може тільки головне управління Держгеокадастру в області.

    Про те, що ділянка має нового власника, у селі довідалися з кадастрової карти. Тоді сільрада звернулася до Держгеокадастру. «Звідти прийшла позитивна відповідь. Нібито секретар, виконуючи обов’язки голови, підписав дозвіл на збір матеріалів, але це не було завірено печаткою і без вихідного номера. Тобто документ підроблений. І хоча експертиза довела, що це його підпис, але я думаю, що підпис нанесено комп’ютерним методом», – зазначає пан Щербюк.

    У селі вважають, що поліцейський взяв найкращу землю, яка тільки була у них, адже одна сотка там коштує приблизно тисячу доларів, а він отримав 64 сотки. Тому селяни кажуть, що не дозволять нічого там будувати і вже мають досвід у цьому. Колись один високопосадовець хотів поруч будувати, але люди розібрали фундамент.

    «Наші бізнеси готові дати за сотку цієї ділянки такі гроші. Ми б за них добудували садок. Я особисто проти нього нічого не маю, але негарно поступила держава, по-бандитськи», – зітхає війт.

     Дві ділянки – в одні руки

    Чоловіком, який пішов проти села, виявився його житель, 35-річний Юрій Ківнюк, який, до того ж, є поліцейським, учасником АТО та депутатом сільської ради. Він також очолював інформаційну групу, яка займалася висвітленням роботи ради, але вже близько року не відвідує сесійні засідання.

    У сільраді стверджують, що вони не видавали погодження на виділення земельної ділянки і Ківнюк його підробив, підставивши при цьому свого ж дядька, який працює секретарем сільської ради і, начебто, підписав документ. Хоча за зверненням сільради і розпочалось кримінальне провадження та перевірка законності отримання земельної ділянки, люди переконані, що справу затягують і результат буде очевидний, адже Ківнюк працює у поліції.

    У 2015 році, коли Юрій Ківнюк балотувався у депутати сільради, він вказував, що працює начальником сектора кадрового забезпечення в Івано-Франківському УМВС. У його декларації, яка оприлюднена в березні ц. р., зазначена посада старшого інспектора ГУ НП в Івано-Франківській області. А зараз відомо, що він працює у Яремчанському відділенні Надвірнянського відділу поліції.

    У сільській раді скаржаться, що на них чинять тиск. Наприклад, 5 липня обласне управління поліції написало запит, однак на штампі стоїть дата 18 липня, а у сільраду запит надійшов 21 липня. Того ж дня до них прийшов і повторний запит від поліції через те, що вони не дали відповідь на попередній. У сільській раді не розуміють, чому перший запит лежав у поліції аж два тижні.

    Цікаво, що Юрій Ківнюк як учасник АТО вже отримав земельну ділянку в межах населеного пункту для особистого селянського господарства. Однак після цього він звернувся до управління Держгеокадастру про виділення йому ще однієї ділянки як учаснику АТО.

    Сільський голова зазначає, що це не єдина ділянка у селі, яку «захопили». «Є ще полонина Яворова, де люди мають земельні ділянки. Мій дід там мав землю, колись люди виходили туди з худобою на зимівлю. Того року ми побачили на кадастровій карті, що та земля має вже нового власника. Все робилося без нашого відома. Там люди відвоюють, нікого не пустять. Але ось цією землею всі користуються кожний день», – наголошує пан Микола.

    На його думку, земля у Білих Ославах приваблює людей туристичним напрямком. Окрім того, колись тут добували нафту. Він вважає, що рано чи пізно в Білих Ославах можуть з’явитися нові нафтові свердловини.

  •  Нічого не підписував

    Секретар сільської ради Мирослав Бойко не приховує, що Юрій Ківнюк є його племінником, але стверджує, що не підписував ніяких документів, і вважає, що його підставили. Він пояснює: в листі пише, що Білославська сільська рада не заперечує проти надання дозволу учаснику АТО в розробці проекту землеустрою про надання земельної ділянки за межами населеного пункту в урочищі «Дремблюшка».

    На його думку, цей лист не має юридичної сили, адже був написаний не на фірмовому бланку сільської ради, не має печатки і вихідного номера, а також його підписав «т. в. о. сільського голови». «Такої посади в сільській раді немає. Якщо голови не буде, то тоді сесія призначає до виборів тимчасового виконуючого обов’язків голови. А коли голова йде у відпустку, то секретар залишається як в. о. Тобто людина, яка склала цей лист, є некомпетентною в органах місцевого самоврядування», – наголошує пан Бойко.

    Також він говорить про необ’єктивність розслідування. Мовляв, його слова з допиту у поліції перекрутили і він ледь не підписав це. «На очній ставці він сказав, що я це робив при його присутності у себе в кабінеті. Після того іншим сказав, що такого не було, а секретар не хоче признатися, що підписав документ у нього вдома. Справу мента розглядають менти, і їхні експерти робили експертизу підпису. Вони хочуть цю справу загладити і зробити винним мене. З області жмуть запитами і тепер перефразували, що я не лист, а довідку видав. Це взагалі абсурд! Коли я побачив, що хочуть зробити зі мною, то вірю, що 80% людей в тюрмах сидить задурно», – підкреслює секретар.

     Неналежне виконання службових обов’язків

    «Це кримінальне провадження розслідувалося Надвірнянським відділом поліції. У зв’язку з неефективним проведенням досудового розслідування було змінено підслідність і доручено здійснення досудового розслідування слідчому управлінню області. Досудове розслідування проводить поліція, а процесуальне керівництво здійснює прокуратура», – пояснює процесуальний керівник у кримінальному провадженні Юлія Баландіна.

    Провадження було розпочате за ч. 1 ст. 367 ККУ, а саме за фактом неналежного виконання своїх службових обов’язків посадовими особами головного управління Держгеокадастру та Делятинського лісового господарства. Справа потрапила у слідче управління 4 липня, тож наразі ще тривають слідчі дії. Більше сказати з цього приводу в прокуратурі нічого не можуть, аргументуючи це таємницею досудового розслідування.

    А у прес-службі ГУ НП в області повідомили, що у процесі слідства виникло питання щодо достовірності довідки, яку видали в сільраді. Тому була проведена експертиза, яка встановила, що довідка таки була підписана секретарем.

     Все згідно з законодавством

    Заступник начальника ГУ Держгеокадастру в області Анатолій Собчук відкидає всі звинувачення. Він наголошує, що управління є розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту і чоловік отримав ділянку як учасник АТО.

    «Він звернувся до нас з письмовою заявою про виділення йому земельної ділянки, додавши всі необхідні документи для прийняття рішення. Всі учасники АТО додають копію посвідчення учасника бойових дій, і їх заяви розглядає окремий відділ. Для них є зарезервовані ділянки, але якщо вони мають погодження з радами про виділення якихось ділянок, які не входять у перелік, то ми всіляко сприяємо», – підкреслює пан Собчук.

    Однак перед тим, як надавати дозвіл на розробку проекту землеустрою та видавати наказ про його затвердження, заявник має надати погодження від органів місцевого самоврядування. Якщо його не буде, то ні про яку передачу ділянки у приватну власність не може бути мови. З червня цього року вже є постанова Кабміну, яка вимагає рішення сесії сільської ради, а раніше було достатньо просто погодження від неї.

    «З цього і почалися всі неприємності, бо депутати сказали, що документ підроблений. Я вважаю, що той перелік документів і проект землеустрою, який був наданий нам для затвердження, повністю відповідає законодавству. А от щодо того, підробили погодження чи ні, то ми ж не можемо проводити експертизи. Тепер експертиза встановила, що підпис не підроблений», – заявляє заступник начальника. Він запевняє, що лист від сільської ради був на офіційному бланку і з печаткою. А щодо відсутності вихідного номера каже, що не будуть же вони вчити сільраду, як оформлювати документи.

    Також Анатолій Собчук наголошує, що кожний проект в електронному вигляді направляється в Київ, де відбувається його розподіл для перевірки незацікавленими особами. В цьому випадку проект розглядав територіальний відділ управління Держгеокадастру в Надвірній. Він додає, що депутати сільської ради звернулися до них надто пізно – через місяць після затвердження всієї документації. Зараз скасувати право власності можна тільки через суд.

    «Галицький кореспондент» намагався взяти коментар і в Юрія Ківнюка, але абонент знаходився поза зоною досяжності. За інформацією з сільради, він перебуває за кордоном.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!