Тендер, шитий суворими нитками

  • На початку року Калуська ЦРЛ закупила медичних матеріалів на понад 2,5 млн. гривень. І все б гаразд, але у тендерній документації конкурсна комісія передбачила умови, які, на думку учасників торгів, були дискримінаційними. Між тим, у лікарні жорсткі вимоги пояснили скаргами від лікарів і навіть додали копії документів: у доповідних записках медики нарікали на неякісні шовні матеріали, що можуть спричиняти післяопераційні ускладнення.  

    Попит і пропозиція

    Ще на початку року Калуська ЦРЛ оголосила тендер на придбання медичних матеріалів на загальну суму понад 2,5 млн. гривень. Закупівлю проводили чотирма лотами: медичні матеріали нехімічні та гематологічні одноразового застосування на суму 981,1 тис. грн.; катетери на суму 831,3 тис. грн.; контейнери та пакети для забору матеріалу для аналізів, дренажі та комплекти на суму 764 тис. грн.; кусачки та бістурі на суму 11,3 тис. гривень.

    Тендер оголосили 17 лютого, а вже через п’ять днів від одного з учасників торгів надійшла скарга, в якій, зокрема, містилася вимога скасувати дискримінаційні обмеження.

    «Значна частина товарів, яка прописана в медико-технічних вимогах замовника, виготовляється виключно словацькою фірмою «Хірана», що зобов’язує учасників процедури закупівлі до договірних відносин із безпосереднім виробником товарів або його представниками. Це дискримінує тих, які співпрацюють з іншими виробниками, та значно звужує можливості учасників, зокрема, обмежує конкуренцію та призводить до дискримінації. Це позбавляє решту суб’єктів господарювання, які можуть запропонувати еквівалентний товар, можливості взяти участь у закупівлі. Також незрозуміло, чому вимагається продукція, яка виготовляється виключно фірмою «Хірана», що, фактично, впливає на ринок продажу її товарів у державних закупівлях. Це призводить до обмеження конкуренції та завищення ціни і не дає змоги іншим учасникам торгів запропонувати товар, який є еквівалентом», – йшлося у скарзі ТОВ «Мак Трейд Вест».

    Однак тендерний комітет Калуської ЦРЛ з їхніми претензіями не погодився і, даючи відповідь на скаргу, звернув увагу «на минулорічну практику закупівлі дешевих аналогів неякісних медичних виробів та численні скарги оперуючих лікарів щодо якості товару». Мовляв, це стало на перешкоді проведенню якісного оперативного втручання, через що у пацієнтів виникали післяопераційні ускладнення. «Маючи значні залишки неякісного товару на складі, ми змушені були звертатися до благодійних фондів з проханням закупити якісні медичні матеріали, без яких медична установа не може повноцінно функціонувати. При закупівлі за місцеві кошти всі учасники торгів намагаються здешевити пропозиції, не звертаючи уваги на якісні показники товару», – заявив тендерний комітет.

    У лікарні також акцентували, що у тендерній документації зазначена інформація про товари, які виробляють різні товаровиробники, а не виключно фірма «Хірана»: «Щодо ситуації про співпрацю учасників процедури закупівлі з виробниками або його представниками, це є внутрішньою проблемою учасників і не може мати відношення до закупівлі медичних матеріалів, що проводиться нашою установою».

    Один за всіх

    У торгах за перший лот перемогло товариство з обмеженою відповідальністю «Львівмед», пропозиція якого була найвигідніша за ціною. У торгах за другий лот були відхилені пропозиції двох із чотирьох учасників «через невідповідність тендерній документації». Переможцем знову стало ТОВ «Львівмед», хоча пропозиції двох інших учасників були ледь не вдвічі дешевшими.

    Аналогічно повторилася ситуація і з третім лотом. На нього претендували ті ж самі учасники, і знову пропозиції двох із них були відхилені через невідповідність тендерній документації. Переможцем знову визнали «Львівмед». І в боротьбі за останній лот також перемогла ця ж фірма, пропозиція якої цього разу була найдешевшою.

    ТОВ «Львівмед» не має великого досвіду в закупівлях. Так, фірма була створена на початку 2015 р. і, за даними кількох відкритих ресурсів, до укладення угод із Калуською ЦРЛ мала одне бюджетне замовлення у 2015 р. на 0,5 млн. гривень. Зрештою, це зазначено у довідці про успішне виконання аналогічних договорів, яку подало на тендер ТОВ «Львівмед».

    Крім цієї, фірма подала й іншу довідку – про кількість працівників. Згідно з нею, у фірмі працює директор, у якого середня спеціальна освіта, бухгалтер (за угодою), водій-експедитор із середньою спеціальною освітою та менеджер зі збуту з дипломом медичного коледжу.

    З обладнання у фірми є автомобіль для транспортування лікарських засобів та складські приміщення за адресою її реєстрації. Із поданих на тендер документів випливає, що «Львівмед» є дистриб’ютором виробників медичних засобів і ліцензії на свою діяльність не потребує.

    Цього року ТОВ «Львівмед» уклало п’ять договорів з Калуською ЦРЛ на постачання медичних матеріалів на загальну суму понад 2,5 млн. гривень. І ще один договір – з Львівським національним медуніверситетом майже на мільйон. Тож фактично калуська лікарня є «найдорожчим» партнером львівської фірми.

    Засновниками «Львівмеду» є двоє львів’ян – Володимир Маланкевич та Микола Сенюра. Володимир Маланкевич є співзасновником ще однієї фірми – ТзОВ «Гіруда», а його дружина працює у військово-медичному клінічному центрі західного регіону.

     

    КОМЕНТАР:

    Валерій ПАЛЯНИЦЯ, голова тендерного комітету Калуської ЦРЛ:

    «Якщо до Калуської ЦРЛ поставляється товар, який не відповідає технічним вимогам тендерної документації, ми обов’язково виставляємо претензії фірмі. Адже всі вироби медичного призначення закуповуються за бюджетні кошти. Відповідно, ми б хотіли мати належну якість придбаного матеріалу.

    У 2016 р. до однієї з фірм-постачальників ми мали низку претензій через велику кількість скарг від лікарів. Медики нарікали на голки та шовний матеріал: нитки просто рвалися під час зав’язування вузла. А коли таке відбувається при оперуванні внутрішніх органів, це може закінчитися кровотечею і кримінальною відповідальністю для лікаря. Для того, щоб забезпечити лікарів якісними матеріалами, ми змушені були закуповувати їх за власні кошти лікарні. Зрештою, ми все ж розірвали угоду з цією фірмою.

    Законодавство не передбачає компенсацію за неякісні поставки чи дискваліфікацію учасника торгів на підставі розірвання попередньої угоди. Загалом, закон не передбачає покарання постачальника, а лише замовника.

    На тендерний комітет Калуської ЦРЛ було кілька скарг від учасників закупівель. Зокрема, заяви про дискримінацію базувалися на наших вимогах про надання листів авторизації. Це наша гарантія щодо якості товару. Скарги розглядав Антимонопольний комітет без нашої участі й усі відхилив».

     

    Оксана ПІЛЯНСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!