ТОП-10 знакових подій фестивалю «Porto Franko Гогольfest»

  • З 8 по 12 червня в Івано-Франківську проходив міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «Porto Franko Гогольfest», спільно створений організаторами івано-франківського «Porto Franko» та київського «Гогольфесту». Впродовж п’яти днів на близько 20-ти локаціях закритого та відкритого типів (театр ім. Франка, Музей мистецтв Прикарпаття, Палац Потоцьких, кінотеатр «Люм’єр», Ратуша, вокзал, стара друкарня, книгарня «Є» та ін.) митці з восьми країн представляли сім напрямків сучасного мистецтва: альтернативна музика, театр, експериментальна/класична музика, література, кіно, еко- та візуальна програми. Загалом було проведено більше сотні заходів.

    Організатори іменували «Porto Franko Гогольfest» місцем сили, що надихає і зосереджує у собі проекти з різних куточків України та закордону. Основним завданням фестивалю було об’єднання зусиль митців з різних міст над створенням нових проектів, якими зможе пишатися Україна, які будуть конкурентоспроможними за кордоном і змусять світ говорити про неї.

    «Насиченість і рівень програми робить фестиваль в Івано-Франківську однією з топових культурних подій 2016 року, адже контент, який був продемонстрований, на 80% унікальний і створений лише для цієї події. Фестиваль охопив напрямки театру, музики, кіно, літератури, візуального мистецтва та екологічної програми», – зазначив під час прес-конференції арт-директор фестивалю Максим Демський.

    Варто наголосити, що більшість заходів були абсолютно безкоштовними, а на платні вартість квитків була символічною. Умістити всіх охочих переповнені зали не могли. Аби залучити на «Porto Franko Гогольfest» якомога більше учасників з України та з-за кордону, франківські фахівці розробили якісний кемпінг європейського зразка, що дозволило з комфортом, але економно розміститися всім любителям креативу звідусіль.

    «Галицький кореспондент» пропонує пригадати 10 найбільш знакових подій фестивалю, що якісно змінив та культурно збагатив столицю Прикарпаття.

    Оркестрова феєрія

    Урочисте відкриття п’ятиденного мистецького дійства відбулося 8 червня на площі Ринок, поруч із міською Ратушею. Спершу п’ятірка головних організаторів «Porto Franko Гогольfest» (Ростислав Держипільський, Максим Демський, Володимир Гайдар, Олексій Гнатковський та Роман Григорів) у мантіях із залізними трубами в руках награли «Оду до радості» Людвіга ван Бетховена, яку підхопив Національний президентський оркестр та хор «Галицькі передзвони». Відтак був вальс, в якому спершу кружляли одягнуті в маски «Гоголі» та «Франко», а потім – і глядачі святкового перформансу. Вже за два дні Національний президентський оркестр дав грандіозний концерт на сцені обласної філармонії. Чудовий виступ став гарним подарунком для відвідувачів фестивалю. Незабутні враження, абсолютно нові твори, аншлаг та море оплесків.

    През оркестр

    Культова «Собача будка»

    Театральна програма «Porto Franko Гогольfest» стартувала 9 червня культовою виставою «Собача будка. Вид згори. Вид знизу», в основу якої покладено уривки з різних творів, співзвучних з історичними подіями, що відбувалися і відбуваються в Україні дотепер. Понад сотня поціновувачів театру стали свідками своєрідного хору-молитви-благання з трагедії «Цар Едіп» у перекладі Івана Франка у виконанні акторів відомого столичного театру «ДАХ». Для чого людина приходить у цей світ? Чому відбуваються страшні події? Хто є справжнім винуватцем людських страждань? Що це за гріх, що його має спокутувати народ? Ці та інші питання постійно виникали у свідомості глядачів, які стали свідками емоційного виступу на малій сцені драмтеатру.  

    Собача будка

    «Три сестри» в Палаці Потоцьких

    Зірковий склад акторів Івано-Франківського облмуздрамтеатру представив свій спектакль «Три сестри» за п’єсою Антона Чехова 10 червня.  Цікаво, що показ вистави відбувся на території історичної пам’ятки – архітектурного комплексу «Палац Потоцьких». У виставі open-air поєднався класичний театр, візуальне мистецтво та хореографія контемпорарі. Прикметно, що актори тісно взаємодіяли і з глядачами, оскільки публіка розмістилася там же, де й відбувалося дійство. Варто додати, що режисер постановки «Три сестри» – народний артист України Ростислав Держипільський. Відеопроекцію для вистави створив медіа-художник з vj-групи «CUBE» Сергій Пилявець, а автором хореографічної частини вистави був Юрій Бус.

    Три сетри 2

    Зірка опери на вокзалі   

    У рамках фестивалю «Porto Franko Гогольfest» відбувся унікальний концерт музики бароко під назвою «Re-Barocco» в холі місцевого залізничного вокзалу. В ньому взяла участь всесвітньо відома оперна співачка Олена Бєлкіна, яка виступила разом з Івано-Франківським камерним оркестром «Harmonia nobile». Вони виконали арії Вівальді, Генделя і Перселла. Олена Бєлкіна – оперна співачка з Криму. Її мецо-сопрано лунало з найбільш авторитетних сцен світу, зокрема Лейпцизької опери, Палацу мистецтв Валенсії, Національного театру Токіо, Віденської опери та інших.

    Зірка опери 4

    Драйвові музичні вечори

    Щовечора на головній сцені фестивалю, що була встановлена на Вічевому майдані, відбувалися запальні концерти за участю зіркових гуртів та самобутніх колективів. Атмосферно, таємничо і надзвичайно красиво пройшов виступ музикантів харківського гурту «Pur:Pur». Присутні почули коктейль електронно-акустичних полотен, над якими витав вкрай чистий вокал Нати Сміріної, тож було незрозуміло, де починається реальність, а де справжня магія.

    Натомість «Dakh Daughters» подарували франківцям та гостям міста концертну програму «Упсс…», яка, за словами самих артисток, була створена навмисне для підтримки духу фестивалю. Сім граціозних дівчат у притаманному для себе стилі продемонстрували бурхливе подолання меж між музичними стилями і об’єднали їх у неочікувані саунд-колажі.

    Не менш вражаючими були чуттєві і космічні пісні київського жіночого інді-поп тріо «Panivalkova», а насамкінець – виступ київської групи «ONUKA». Вона вже не вперше приїжджає до обласного центру Прикарпаття з концертами, але раніше виступи були в концертних залах. У рамках фестивалю «Porto Franko Gogolfest» Ната Жижченко співала для всіх, у кого було бажання слухати.

    Музика 2

  • Нічне «відчуття присутності»

    Один з найбільш незвичних та інтригуючих перформансів фестивалю відбувся в ніч на 11 червня. У фойє Івано-Франківського муздрамтеатру під мелодії «Piano and String Quartet» американського композитора Мортона Фельдмана розчинилися у музиці понад сотня франківчан та гостей міста. Цікаво, що публіка релаксувала у повній темряві на матрацах та пуфиках. В кінці пролунала «Казка на ніч»: тексти Тараса Прохаська під акомпанемент відкритого ансамблю «Palimpsest» та композиторки/співачки Чень Юнь Цзя.

    відчуття присутності

    Театральні перформанси

    У рамках театральної програми «Porto Franko Гогольfest» відбулися одразу дві знакові прем’єри. Спершу на камерній сцені облмуздрамтеатру була поставлена вистава «Синдром втраченої зиготи». Вона порушує проблему мрій та свободи жінок, матерів, дівчат. Головне питання хореографічного шедевру – «Коли ти востаннє бігала на волі?». Вистава не є ілюстрацією книги і не має описового характеру, а є лише рефлексією однієї жінки, що відображена в душах і справжніх історіях виконавців. Христина Шишкарьова у новому спектаклі позиціонує себе більше як режисер, ніж як хореограф. У результаті глядачі побачили фізичний театр на основі книги Кларисси Пінкола Естез «Та, що біжить з вовками».

    Одразу після цього один із найвідоміших театрів Грузії, країни з багатою театральною культурою, Державний драматичний театр імені Коте Марджанішвілі представив на великій сцені власну постановку «As You Like It» by Shakespeare. Було цікаво, несподівано і досить сміливо.

    театр перформанси 3

    Тарас Прохасько і місця сили

    У книгарні «Під лиликом» Тарас Прохасько прочитав лекцію на тему «Івано-Франківськ – місце сили». Письменник вільно спілкувався з присутніми, давав відповіді на запитання, де саме знаходяться місця сили в Івано-Франківську, як і де потрібно «заряджатися» силою, розповідав про «нових людей». «Має бути відкритість до об’єкта, місця, з якого ви хочете черпати силу. Якщо сьогодні ти береш силу від цього об’єкта (дерева, стіни та ін.) чи місця, то будь готовим до того, що завтра цей об’єкт чи місце потребуватиме твоєї сили», – сказав Тарас Прохасько. Також письменник розповів про те, що свого часу у Франківську стався великий демографічний злам, який характерний для багатьох пострадянських держав. Але Франківськ, на відміну від інших країн, нових людей прийняв.

    Прохасько

    Шедевральна опера «Йов»

    У завершальний день фестивалю в облмуздрамтеатрі відбулася прем’єра опери-реквієму «Йов». Вистава побудована на старозавітних біблійних та латинських сакральних текстах. В опері-реквіємі «Йов» злились воєдино найсильніші людські голоси і новаторський звук, немов із препарованого рояля. Музично-драматичний перформанс засновано на сучасній інтерпретації християнських традиційних текстів, що виникає у відкритому діалозі композиторів та виконавців. Опера поєднала в собі інструментальний театр, імпровізаційну музику та алюзії на музичне бароко і середньовіччя. Потужні голоси розривали червоне світло прожекторів на безліч дрібних частин, а ниюча віолончель і хвилюючий рояль не залишили байдужими жодного глядача.

    Йов 3

    Вибухові «Brutto»

    Фінальним акордом фестивалю став виступ неймовірно популярного гурту «BRUTTO». Це все відбувалося у той час, коли частина мешканців міста вболівала у кав’ярнях за збірну України в матчі проти збірної Німеччини на Євро-2016, але більшість, що приємно, прийшли на Вічевий майдан подивитися на шалений концерт Сергія Міхалка і Ко. Група «BRUTTO» у  Росії та Білорусі «за надмірну любов до свободи» заборонена, а у всіх інших країнах, навпаки, має мільйони шанувальників. Нагадаємо, що на підтримку «BRUTTO» та інших гуртів, які незаконно переслідуються, восени в Лондоні виступав лідер «Pink Floyd» Девід Гілмор, український «Бумбокс» і багато інших зірок. 12 червня вже добре знайома івано-франківцям команда «запалювала» як новими піснями, так і давніми популярними композиціями.

    Брутто 2

    Андрій МЕНІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!