Транспортна альтернатива

  • Міська влада Івано-Франківська має намір придбати 40 тролейбусів для поліпшення умов пересування у громадському транспорті. Крім того, побудувати нову тролейбусну лінію, щоб сполучити між собою всі мікрорайони міста. Тролейбуси мають стати альтернативою приватному автотранспорту, комфортними, екологічними, із чітким графіком руху.

    Минулого тижня в Івано-Франківську відбулось підписання угоди про підготовку кредитного фінансування проекту «Оновлення тролейбусного парку Івано-Франківська» між Івано-Франківською міською радою і Європейським банком реконструкції та розвитку. Кредит фактично візьме комунальне підприємство «Електроавтотранс», гарантію його сплати дає міська рада, основні зобов’язання щодо погашення будуть покладені на міський бюджет.

    тролейбус

    «Якщо ми пройдемо всі підготовчі етапи, а це техніко-економічне обґрунтування, затвердження перед радою Європейського банку, то планується отримання кредиту у 8 млн. євро та 1,5 млн. євро грантових коштів», – розповідає директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк.

    Цю суму планують витратити на придбання 40 нових тролейбусів, створення нової контактної мережі з будівництвом тягової підстанції на вулиці Довженка, яка дозволить з’єднати Європейську площу та автостанцію №3.

    «На нинішній день основні плани – це будівництво лінії до обласної клінічної лікарні, це ми плануємо зробити власними силами або за кошти з міського бюджету ще цього року чи до початку нового. Наступне – це будівництво великої підстанції. А ще пізніше заплановане будівництво мережі по вулиці Мазепи вниз до вулиці Романа Гурика. І, якщо буде така можливість, з’єднати два Бульвари, до «Туриста», далі на Галицьку. Це плани на кілька років вперед. Після їхньої реалізації можна буде рухатися в бік Крихівців. Але слід врахувати, наскільки нам вистачить потужностей», – продовжує директор.

    КП «Електроавтотранс» збиткове, отримує дотацію з міського бюджету. Це приблизно 18 млн. гривень на рік, орієнтовно 1,5 млн. на місяць, сума залежить від кількості перевезення платних пасажирів. Відтак підприємство самостійно сплачувати кредит не зможе, але Голутяк наголошує, основні зобов’язання бере на себе міська рада. Економічного ефекту від такої інвестиції не буде, проте це вклад у соціальну інфраструктуру міста.

    «Ефекту від побудови дороги, лікарні та інших соціальних об’єктів також немає, – наголошує Голутяк. – Тож не все можна вимірювати грошима і рахувати ефект. Із будівництвом нової лінії, закупівлею нових тролейбусів жителі міста отримають комфортний транспорт. Певний економічний ефект буде, ми його прораховуємо. Звичайно, він не покриє витрати».

    Але в той же час це можливість мати комунального перевізника, який зможе конкурувати з приватним транспортом. Наразі на місяць більше мільйона людей користуються послугами електротранспорту, 400 тисяч із них оплачують за проїзд. Питання в тому, чи ці люди заслуговують їздити в нормальних тролейбусах, продовжує керівник.

    Нині в тролейбусному парку інвентаризовано 46 тролейбусів. З них 42 підлягають ремонту, їх можна випускати на лінію. Але щомісяця їхній ремонт стає недоцільним і дорогим, адже якщо тролейбусу 35 років, він часто ламається, крім того, вартість запчастин доволі висока, їх уже майже не виготовляють, тож знайти їх важко.

    «У нас є 5 тролейбусів, придбаних у 2006-2009 роках. Два тролейбуси придбані в Чехії минулого року. Решта здебільшого це тролейбуси марки Skoda 14Tr, експлуатуються вони понад 20 років. Відтак їх необхідно замінювати, частину з них використовувати як запчастини для інших. 9 тролейбусів Південно-машинобудівного заводу закуплені в середині 90-х років. Вони енергозатратні, в поганому технічному стані. Їх плануємо списувати, деякі – продавати», – зауважує Віталій Голутяк.

    Цієї осені буде проведено тендер на закупівлю ще понад десяти тролейбусів, що були у вжитку. Кошти на це будуть виділені зі статутних внесків, передбачених у бюджеті для КП «Електроавтотранс». Якщо вести мову про поліпшення транспортної інфраструктури, зменшення інтервалу руху між тролейбусами, розширення мережі, необхідно збільшити кількість тролейбусів, наголошує керівник. Наразі проблема в тому, щоб випустити достатню кількість тролейбусів на маршрут. Крім того, на підприємстві не вистачає водіїв.

    Про підняття вартості проїзду наразі не йдеться, продовжує керівник. КП «Електроавтотранс» сплачує за електроенергію за такими ж цінами, як і населення. Крім того, мова йде про закупівлю тролейбусів, які споживатимуть менше електроенергії. Це дозволить знизити експлуатаційні витрати. Ключовим питанням для підприємства є не підняття тарифу – в планах забрати пасажирів з приватного автотранспорту, щоб поступово займати домінуючу позицію в галузі міських перевезень.

    Закупівля частини нових тролейбусів планується у лютому-березні наступного року. Це лише у випадку, якщо у листопаді збереться рада кредиторів, затвердять проект, буде підписана угода, у грудні буде оголошено тендер. Тролейбуси будуть доставлені впродовж певного часу, відтак оплата буде здійснюватися за фактом доставки, а відсотки нараховуватимуться на суму використаних коштів.

    «Місту потрібен сучасний транспорт, – зазначає міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Без оновлення транспорту через два-три роки ми будемо мати проблеми з перевезеннями. В жодній європейській країні приватний транспорт не є панацеєю, 70-80% ринку – це комунальний транспорт. Нині «Електроавтотранс» займає 22%. Цього недостатньо. Однією з причин є аварійний стан тролейбусів».

    Залучення 40 нових тролейбусів необхідне для розширення мережі. Ці тролейбуси відповідатимуть вимогам законодавства, будуть пристосовані для людей з особливими потребами. Крім того, планується побудова лінії до обласної лікарні, будівництво підстанції і мережі до мікрорайону БАМ. Для цього необхідно 60-65 тролейбусів.

    «Жителі будуть ставитися до комунального транспорту інакше, якщо знатимуть, що це комфортні, зручні тролейбуси, які приїжджають за графіком. Тим паче, він дешевший. Навіть якщо буде підняття тарифу, воно не буде таким, як на приватний транспорт. Наразі підняття не передбачається, але життя може внести корективи. Лише цього року двічі піднімали ціну на електроенергію», – продовжує голова.

    Кредит від міжнародних організацій Івано-Франківськ бере не вперше.

    «У нас є кредит від Світового банку для «Водоекотехпрому», який ми погашаємо, незважаючи на ріст курсу долара. Сплачується він за рахунок внутрішніх резервів підприємства і повернення різниці в тарифах з державного бюджету. Місто не відчуває тиску через сплату цього кредиту», – продовжує мер.

    Кредит у розмірі 11 млн. доларів КП «Водоекотехпром» взяло у 2009 році. Кошти освоювали майже 5 років на модернізацію очисних споруд, придбання техніки, обладнання і лабораторного устаткування, закупівлю приладів для пошуку витоків.

    «У нас було 5 років відтермінування, і 15 років маємо його сплачувати. Критичної ситуації з його погашенням немає. Інвестиційна складова включена в тариф. У найкоротший термін знову планується підняття тарифу через зростання курсу валют та вартості електроенергії. Наразі новий тариф не затверджують, але коли це відбудеться, він підніметься майже на 40%», – зауважує керівник КП «Водоекотехпром» Микола Саєвич.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!