«Це не деревообробка – це лісопилка»

  • 2 грудня перед Івано-Франківською ОДА деревообробники і лісозаготівельники зібрались на страйк, аби виступити проти скасування мораторію на експорт необробленої деревини.

    На кону – єврокредит

    У квітні 2015 р. Верховна Рада ухвалила закон, яким тимчасово заборонила експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді. З 1 листопада 2015 р.  заборона почала поширюватися на деревні породи, крім сосни, а з 1 січня 2017 р. мала б стосуватися і її. Мораторій запланували на 10 років. Тоді його обґрунтовували тим, що неконтрольована вирубка призводить до екологічних проблем та відбувається неефективне використання лісових масивів, адже на експорт продають переважно кругляк за заниженою ціною. На момент ухвалення закону 6 тис. деревообробних меблевих комбінатів частково припинили роботу через відсутність сировини.\

    15327691_1158597370885102_2139908702_n

    Однак під час нещодавнього саміту Україна-ЄС у Брюсселі, який відбувся 24 листопада, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив про те, що президент України Петро Порошенко погодився скасувати мораторій на експорт лісу-кругляка протягом декількох тижнів. Він наголосив, що це було умовою, за якою ЄС може надати Україні транш на 600 млн. євро макрофінансової допомоги.

    Згодом Міністерство економічного розвитку та торгівлі назвало причини для скасування мораторію. Про це йдеться у відповіді міністерства на запит народного депутата Віктора Галасюка, опублікованій на його сторінці у Facebook. У документі мовиться, що закон про тимчасову заборону експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді суперечить ст. 35 Угоди про Асоціацію України і ЄС «Обмеження експорту або імпорту».

    «Жодна сторона не повинна вводити або зберігати в силі будь-які заборони чи обмеження або рівнозначні заходи щодо імпорту будь-якого товару іншої сторони, або експорту, або продажу для експорту будь-якого товару, призначеного для території іншої договірної сторони, за винятком випадків, передбачених цією Угодою або відповідно до статті XI і її приміток щодо тлумачення», – йдеться у повідомленні міністерства.

    Також міністерство вказало на невідповідність закону про мораторій на експорт лісу положенням Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як позичальником та ЄС як кредитором, за яким Київ погодився виконати низку умов для отримання макрофінансової допомоги в розмірі 1,8 млрд. євро. Ще одна причина стосується невідповідності закону статтям Угоди про СОТ, зокрема Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, яка не передбачає заборон на експорт або продаж на експорт будь-якого товару.

    Представництво Євросоюзу в Україні опублікувало на сторінці у Facebook свою позицію стосовно цього. Зокрема заявило, що заборона на експорт не запобігає вирубуванню лісів, а також не попереджає нелегальну лісозаготівлю або контрабанду лісу, адже через цю заборону подібна незаконна діяльність стає ще прибутковішою. «Вона лише служить потребам деяких зацікавлених груп у деревообробній промисловості, дозволяючи їм отримувати винятковий і необмежений доступ до лісових ресурсів, щоб власноруч ними скористатися», –  йдеться у повідомленні.

    15301271_10209828955111996_2052040956_n

    ЄС виступає проти заборони на експорт лісу-кругляка, оскільки вона є обмеженням вільної торгівлі та суперечить міжнародним зобов’язанням України в рамках СОТ та в рамках Угоди про асоціацію між ЄС і Україною. «Угоди про вільну торгівлю, які стимулюють економічне зростання і створюють робочі місця для обох партнерів, означають рівний доступ до ринків один одного», – наголосили у представництві ЄС.

    Також там запевнили, що поділяють стурбованість українців, які дбають про ліси і виступають проти неконтрольованої їх вирубки, незаконної лісозаготівлі чи обкрадання українських природних ресурсів. «Можливо, ви помітили, що, незважаючи на заборону на експорт лісу-кругляка в Україні, триває незаконна лісозаготівля та контрабанда деревини», – зазначили у представництві ЄС.

    Вимоги мітингувальників

  • Втім, через можливе скасування мораторію Україною прокотилася хвиля протестів серед деревообробників. Так, в Івано-Франківську минулої п’ятниці  понад сто людей прийшли під адмінбудинок на вул. Грушевського, щоби підтримати мораторій на вивіз лісу-кругляка за межі України. Вони вважають, що скасування мораторію збільшить масову виробку дерев, підірве екологію та остаточно знищить деревообробну галузь в Україні. Учасники акції тримали плакати «Корупції – стоп!», «Ліс гуцулам – експортерам дулю», «Ліс не шоколад – на всіх не вистачить» тощо.

    Голова Надвірнянської асоціації деревообробників та лісозаготівельників Олександр Гаврилюк розповів, що за час дії закону припинився глобальний вивіз лісу. «Що дасть скасування мораторію? Я думаю, що Карпати просто скуплять, і все. Не буде деревообробки, лісу, погіршиться екологія. Коли кругляк відправляли за кордон, то змінили вік рубки і рубали навіть дерева, яким 40-45 років. Поки що це припинено», – наголосив він.

    Голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України Ігор Соболевський додає, що мораторій на експорт круглої деревини зупинив процес тотального знищення українських лісів і створив передумови для відродження вітчизняної деревообробної галузі.

    «Ми всіма силами домагалися прийняття цього закону. Українська деревообробка забезпечена сировиною на 35%. Вона здатна переробляти всю сировину, яка є в Україні, і виготовляти продукцію, якої потребує ринок. Багаторічна стагнація української деревообробки експортом перетворила її на лісопильний комплекс. Та деревообробка, яка сьогодні є, – це не деревообробка, це лісопилка, яка пиляє високоякісний ліс і відправляє його за кордон у вигляді дошки. Нам потрібно забезпечувати соціальні стандарти нашого суспільства і рятувати нашу природу. Експорт – це смерть Карпат! Якщо не відстояти мораторій, то з часом тут буде пустка, оскільки лісів не буде», – впевнений Соболевський.

    15320471_1158596767551829_387112041_n

    Він переконаний, що експорт сировини повністю знищив внутрішній ринок. Так, Україна, маючи 96, 6 тис. кв. км лісових площ, не виготовляє кінцевого продукту деревообробки, а весь асортимент імпортує з Європи та Китаю. Відтак запроваджений у 2015 р. мораторій став поштовхом до інтенсивного розвитку галузі. Згідно з даними асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України, за півроку дії мораторію податки зросли на 18%, експорт продукції – на 12%, імпорт обладнання – на 50 млн. доларів. А за 9 місяців 2016 р. обсяг реалізації продукції в деревообробній галузі зріс на 16%, в меблевій – на 15%. Яскравим прикладом згубної дії багаторічного експорту лісу-кругляка є те, що Польща, маючи лісових площ на 2,2 тис. кв. км менше, ніж ми, реалізує продукції деревообробки на 24,7 млрд. доларів, а Україна – лише на 2,5 млрд. доларів.

    Відтак на мітингу Асоціація деревообробних та лісозаготівельних підприємств Західної України шляхом відкритого голосування всіх учасників прийняла резолюцію, адресовану президенту Петру Порошенку, голові Верховної Ради Андрію Парубію та прем’єр-міністру Володимиру Гройсману. У тексті документа викладено вимоги мітингувальників: зупинити процес скасування мораторію; здійснити реформу лісопромислового комплексу; створити механізми збереження та відновлення лісу; запровадити чіткі правила реалізації необробленої деревини, що стануть поштовхом до відродження внутрішнього ринку.

    Також у резолюції йдеться про те, що асоціація об’єднує 1260 підприємств та понад 20 тисяч працівників. Тому у разі скасування мораторію багато людей втратять робочі місця та залишаться без засобів для існування.

    Ігор Соболевський запевнив: якщо вимоги деревообробників не почують, то вони діятимуть рішуче. «Нам відомо, що вже внесений законопроект у Верховну Раду і вже в середу він буде розглядатися. Тому ми всі поїдемо в Київ. Звертаємося до депутатів – не натискайте кнопку! Ми сьогодні готові до найрадикальніших дій, щоб захистити свої сім’ї, природу та державу», – заявив голова асоціації.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!