Цілюща сила йорданської купелі

  • Християни східного обряду 19 січня святкували Водохреща. Уже традиційно цього дня прикарпатці поспішали на водойми, аби скупатися у крижаній воді, яка, як вважається, має цілющі властивості.

    19 січня — Водохреща — свято Богоявлення, хрещення Ісуса Христа. Цим святом закінчуються Різдвяні свята. Кажуть, вода цього дня вважається особливою, освяченою, адже Христос увійшов у воду безгрішним i освятив усі води. На Водохреща освячена вся водна стихія, тобто навіть водопровідна вода цього дня вважається свяченою. Все більше франківців чекають цього дня, бо вважають, що на Водохреща обов’язково потрібно скупатися в крижаній воді, аби весь рік бути здоровим.

    Щорічні купання на Йордана збирають сотні людей на міському озері та на берегах обох Бистриць. Вони з самого ранку поспішають зануритися в ополонку: набратись міцності духу, здоров’я й очиститися. Хтось заходить у крижану воду обережно. Хтось, перехрестившись, з головою пірнає у крижану купіль. Потім розтираються рушниками і зігріваються гарячим чаєм. Франківець Олег Дичко зізнається, що йому зовсім не холодно, хоча до цього систематично не загартовувався. «Я пірнув, і зараз мені навіть спекотно, – каже чоловік. – Збираюся не зраджувати цій традиції й надалі. Уже не перший рік переконуюся, що вона додає здоров’я».

    ????????????????????????????????????

    Взагалі, моржування, кажуть медики, — річ хороша. Розумно використаний холод може зняти набряки, запалення, оновлює тканини організму. Починати моржування фахівці радять поступово й обов’язково після консультації з лікарем. Але на Водохреща занурюються в ополонку не тільки досвідчені «моржі», а й звичайні люди, які роблять це лише раз на рік або взагалі зважилися на такий крок вперше. «Перший раз у льодяній воді купався. Страшно, коли йдеш по холодному снігу, а коли вже пірнаєш – не дуже», – ділиться враженнями 21-річний Володимир Петрик. Поруч його брат Владислав, ще одягнений, нетерпляче чекає свого занурення. «Вирішили оздоровитися, щоб не хворіти, налаштуватися на здоровий спосіб життя. Готувалися до цього більше морально, адже Бог захворіти не дасть», – каже хлопець.

    На березі чергують рятувальники, поліція та медслужба. Сподіваються, що, як і минулого року, обійдеться без пригод. Втім наголошують, що дотримуватися правил безпеки під час купелі потрібно усім. «Заходити у воду треба в середньому темпі. Якщо йти занадто повільно, можна встигнути серйозно обморозитися, якщо дуже швидко – це може викликати різкий підйом тиску. Задля власної безпеки радимо не стрибати і не пірнати різко у воду. Загалом, перебувати у крижаній воді можна не більше 10 секунд – трьох занурень цілком достатньо», – дають поради рятувальники.

    ????????????????????????????????????

    На Водохреща на березі ріки Бистриця уже декілька років поспіль проходить освячення води. Традиційно на свято Йордана усі конфесії міста збираються разом, проводячи молебень та освячення води у ріці. У той же час понад тисячу франківців збираються на дамбі для освячення,  розтягнувшись на сотні метрів вздовж узбережжя річки. Освячуючи воду, архієпископ і митрополит Івано-Франківський Української Греко-Католицької Церкви Володимир бажав усім мешканцям міста і гостям здоров’я та снаги. «Щоб ви всі були здорові, щоб ніхто з нас не хворів, щоб ми одні одним тільки допомагали, тільки зустрічалися в любові та радості, щоб святкувати свята Господні», – наголосив Владика.

    Тим часом все більше і більше людей сходяться на береги Бистриці та міське озеро, щоб зануритися у крижану воду. Перед пірнанням – обов’язково моляться. Саме в такий спосіб з води можна вийти по-справжньому просвітленим і з чудовим настроєм. А якщо вважати купання на Йордана даниною моді, то краще відмовитися від цього, інакше крижана купіль може закінчитися серйозними проблемами зі здоров’ям. Взагалі, «одноразове» купання в крижаній воді зовсім не є корисним, на відміну від регулярного моржування. Втім, варто зазначити, що пірнати в ополонку на Водохреща не обов’язково: змиває гріхи і вважається цілющою будь-яка освячена вода. Свячена вода не псується і зберігає свої цілющі властивості цілий рік.

    Андрій МЕНІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!