Тиха смерть

  • Смерть від отруєння чадним газом безболісна, водночас і найпідліша – людина просто засинає. І більше не прокидається… Напередодні новорічних свят в Івано-Франківську сталася жахлива трагедія – від отруєння чадним газом загинула ціла сім’я. Незадовго до того СО забрав життя керівника виправного закладу на Долинщині та його помічника. Про те, як не допустити трагедії, читайте далі.

    Померли безболісно

    30 грудня в Івано-Франківську на вул. Січових Стрільців, 16 поліція знайшла загиблою цілу сім’ю: подружню пару та четверо неповнолітніх дітей, серед яких – і немовля. Це була сім’я відомої поетки, цілительки, психолога, засновниці психодраматичної студії «Чарунка» Русани Гордієнко. Жінці було 39 років, а її чоловікові Вогнедару – 27. Того ж дня у домі, де сталася трагедія, в сусідній квартирі виявили й тіло 23-річної Людмили Когут.

    На місці інциденту працювали поліція, медики та рятувальники. Експертиза підтвердила попередню версію: причиною смерті стало отруєння чадним газом – токсичною сполукою, що утворюється внаслідок неповного згоряння палива чи газу. Поліція відкрила кримінальну справу через загибель сім’ї Гордієнків, точні обставини смерті ще з’ясовуються.

    Ігор Влізло, начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій, повідомив, що жодних висновків щодо смерті родини Гордієнків ще немає. Перші проби вже зібрані, але результатів експертизи очікують за кілька днів. Наразі вивчають ймовірні джерела витоків газу, а також перевіряють котли у помешканнях загиблих, витяжні вентиляційні канали, щоб зрозуміти, чи вони не перемуровані. Адже чадний газ мав би виходити, а він був у приміщенні. Всі версії перевірить спеціальна комісія управління держпраці, також веде слідство поліція.

    28 листопада у селі Тростянець Долинського району виявили тіла двох посадовців місцевого виправного закладу: начальника державної установи «Долинський виправний центр» та чергового, помічника начальника. За попередніми даними, вони отруїлися чадним газом. У загиблого начальника, який був родом з Коломийського району, залишилися дружина та троє неповнолітніх дітей.

    В обох випадках було розпочате кримінальне провадження за ст. 115 Кримінального кодексу України.

    Як повідомили в ГУНП в Івано-Франківській області, у справі Гордієнків наразі проводяться експертизи, тож висновки можна буде робити лише після їх завершення. А от у справі щодо смерті людей на Долинщині висновки експертизи вже готові, підтвердився факт отруєння чадним газом. Кримінальне провадження у цій справі закрито.

     

    Небезпечний газ

    Чадний газ (CO) – це продукт згорання газу. При концентрації його в повітрі понад 0,1% людина знемагає, у неї починає паморочитись та боліти голова, в горлі з’являється неприємний присмак, нудота.

    «Проблема в тому, що чадний газ не має ні запаху, ні смаку – нічого. Це найнебезпечніше, що може бути. Якщо природний газ чути завдяки відповідним речовинам, які до нього додають, то чадний – ні. Для того й роблять вивідні канали, щоб газ мав куди вийти», – пояснює Ігор Влізло.

    Коли люди закладають вивідні канали різними способами, щоб було тепліше або через інші причини, то самі собі створюють небезпеку. Особливо, якщо в домі – пічне опалення.

  • «Якщо людина провела у закритому приміщенні з чадним газом понад півгодини – вона помирає. Газ сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму. Тоді відключається мозок, кисень не надходить до серця. Така смерть абсолютно безболісна і підступна», – каже пан Влізло.

     Як вберегтися від отруєння

    Щоб вберегтися від отруєння чадним газом, не варто забувати про елементарні правила безпеки, наголошують в «ПАТ «Івано-Франківськгаз». Перш за все, при користуванні газовими приладами необхідно забезпечити доступ повітря в приміщення.

    Як наголошував і пан Влізло, у димових та вентиляційних каналах повинна бути тяга. В окремих випадках, зокрема через погодні умови, тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується або може утворитися зворотна тяга. Перевірити, чи є в будинку тяга, можна за допомогою легкої смужки паперу, яку слід прикласти до отвору димоходу. Якщо папір втягується, то тяга є, залишається нерухомим – тяги немає, відхиляється у приміщення – тяга зворотна. Якщо тяга відсутня або зворотна, газові прилади слід вимкнути і негайно звернутися до балансоутримувача для виклику спеціалістів.

    Особливо пильними мають бути користувачі димохідних газових приладів. Слід пам’ятати, що в димоході обов’язково повинна бути нормальна тяга, а також у приміщення має надходити свіже повітря. А ще необхідно встановити сигналізатор загазованості з клапаном-відсікачем.

    Газовики наголошують, що самочинна газифікація, перестановка, заміна та ремонт газового обладнання несе загрозу життю та здоров’ю. Проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади, вносити зміни в конструкцію таких приладів без погодження з газовим господарством заборонено.

     Задля безпеки

    За стан димових та вентиляційних каналів у багатоквартирних житлових будинках відповідає балансоутримувач чи голова ОСББ, у приватних будинках – власник або орендар, які також мають право самостійно перевіряти та прочищати канали після одержання інструктажу і пам’ятки. При виявленні несправних та не придатних до подальшої експлуатації димових і вентиляційних каналів користування газовим обладнанням заборонене.

    Димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно, перевіряються раз на рік перед початком опалювального сезону. Якщо ж такі прилади працюють цілий рік, їх перевіряють двічі на рік. Вентиляційні канали обслуговуються одночасно з димовими.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!