У Бурштині неспокійно

20 листопада поблизу Бурштина відбулася акція протесту. На пікет вийшли працівники Бурштинської ТЕС, вимагаючи підвищення заробітної плати. На підприємстві пояснюють: економічної спроможності підняти зарплату працівникам до такого рівня, як ті хочуть, немає, адже в країні криза, а на самому підприємстві про прибутки говорити зарано. Попри це, керівництво готове йти на компроміс, до того ж проводить систематичне коригування платні у бік збільшення тим, у кого вона найнижча на підприємстві.

Вимога “Підвищити!”

У неділю, 20 листопада, біля приміщення Бурштинської ТЕС людно. Тут зібралися працівники станції, невдоволені рівнем заробітної плати.

Акція розпочалася о 14-й годині. Людей зійшлося чимало. Із гаслами, плакатами і вигуками про підняття зарплати мітингувальники організовано вийшли на пішохідний перехід, чим паралізували рух транспорту на трасі між двома обласними центрами – Івано-Франківськом та Львовом. Дехто з присутніх стукав каскою, інші централізовано ходили з одного на інший бік вулиці, ще одні стояли осторонь і просто спостерігали за тим, що відбувається.

За кілька хвилин на дорозі утворився величезний затор. Сотні автомобілів, у тому числі й рейсові автобуси, з обох напрямків траси опинилися у пастці, водії та пасажири стали заручниками ситуації. Повернути авто у заторі змоги не було, тож доводилося просто чекати, коли ситуація сама вирішиться, а протестувальники розійдуться. Водії виходили із автомобілів, не розуміючи, у чому річ. Невдовзі між протестувальниками та водіями розгорівся конфлікт. Один із водіїв запропонував, щоб люди йшли на роботу, так більше доб’ються, аніж перешкоджаючи руху транспорту. Тим паче у неділю, коли підприємство не працює. У відповідь водій почув доволі агресивні звинувачення від протестувальників, щоб той сів у машину, адже їх більше. Крім того, працівники станції “годують” цілу область – платять високі податки.

Коли конфлікти із водіями стали масовими, а ситуація почала виходити з-під контролю, голова профспілки Руслан Карвацький звернувся до присутніх припинити протест раніше, ніж планувалося до того. Однак мітингувальники не відразу зреагували на пропозицію і звільнили проїжджу частину для руху транспорту.

15086836_1026261794163393_1602157044_n

Об’єктивне зростання

Голова профспілки Руслан Карвацький висловлює позицію мітингувальників. Каже, станція виробляє достатньо ресурсів для підняття заробітної плати працівникам.

“Ми вимагали поетапного збільшення зарплати, починаючи від 30%, керівництво не пішло на це. Оскільки нас не почули, ми вирішили вийти на дорогу і покричати, щоб достукатися до дирекції підприємства”, – зауважує голова.

Самі ж працівники пояснюють, що отримали платіжки і хочуть підвищення заробітної плати, бо життя стало дорожчим. Ініціюють підняття зарплати до такого рівня, щоб вистачало на оплату комунальних послуг, оренду житла, адже якщо говорити про молоді сім’ї, у них не завжди є власне, хочуть забезпечення елементарних побутових потреб. Але визнають, що потрібен діалог між профспілкою та керівництвом станції для врегулювання цієї проблеми.

“Якщо аналізувати ситуацію в державі, розуміємо, що вона складна. Вчителі, лікарі опинилися у значно гірших умовах. Зарплату бажано підняти, це було б дуже добре. На станції вона виплачується вчасно, крім того, у нас найвища в області зарплата, і якщо вимагати підняття, то шляхом діалогу, намагатися знаходити точку дотику між керівництвом станції і персоналом. В іншому разі конструктиву і порядку не буде”, – зауважує Андрій Столяр, заступник начальника центру технічного обслуговування Бурштинської ТЕС.

15128767_1026261250830114_324398452_n

Гаврилюк Оксана, начальник відділу оцінки та розвитку департаменту з оцінки персоналу Бурштинської ТЕС, працює на підприємстві давно, уже понад 20 років. Жінка також погоджується, якщо у бюджетних установах зарплату отримують із запізненням, то на станції її виплачують вчасно, двічі на місяць. Хоча й не заперечує, що кожен хоче жити краще, отримувати більшу зарплату. Зараз середня платня на ТЕС перевищує 9 тисяч гривень, вона збільшується постійно, щорічно зростає, як мінімум, на 10%.

«Порівняно зі зростанням курсу долара, наша зарплата так швидко не зростає, навіть попри щорічні та точкові її підняття. Рівень заробітної плати, який був раніше, не можна порівняти з нинішнім. Люди вимагають хоча б якогось підняття, щоб вистачало на оплату комунальних послуг і прожиття сімей працівників. Хотілося б якнайбільше», – зауважує Віктор Колибабюк, старший машиніст енергоблоків КТЦ Бурштинської ТЕС.

Світло для трьох мільйонів

Бурштинська ТЕС відіграє важливу роль у роботі енергосистеми України, адже забезпечує електропостачання для жителів трьох областей Західної України.

“Наразі станція працює у звичному штатному режимі, у роботі 8 енергоблоків, – розповідає головний інженер Бурштинської ТЕС Богдан Гетьман. – Енергоблок номер 11 поки що в резерві зі спуском на вечірній максимум після 17-ї години. Таким чином, ми переходимо на дев’ятиблочну схему роботи в острові. На плановому середньому ремонті перебуває енергоблок номер 8, 26 грудня його включать у мережу. Це важливо й тому, що він відіграє ключову роль у роботі об’єднаної енергетичної системи України, оскільки із серпня 2014 року працює на внутрішній ринок країни”.

На самій станції закінчили дев’ять поточних ремонтів енергоблоків. Бурштинська ТЕС обслуговує три західні області України – Івано-Франківську, Львівську та Закарпатську, це приблизно три мільйони населення.

“Якщо станція перестане працювати, постраждає, перш за все, соціальна сфера, припинять роботу підприємства та виробничі потужності, розміщені у західних областях”, – попереджає головний інженер.

15134307_1026259964163576_1999565065_n

Діалог заради компромісу

Попри те, що акція протесту відбулася у неділю, керівництво компанії не залишилося осторонь. Директор підприємства пояснив, чому їхні працівники пішли на такі дії.

«Порівняно з минулим роком, економічний стан підприємства незначно покращився. Наразі ми працюємо за тарифом, який не відповідає нашій собівартості, про прибутки говорити зарано. У державі складна економічна ситуація, але все ж ми розробляємо заходи для покращення матеріального стану наших працівників, враховуємо такі показники, як інтенсивність праці, маневреність, провели багато точкових коригувань, особливо для тих, у кого зарплата 5,5 тисяч, тобто найнижча від оплачуваних категорій», — пояснює керівник станції Андрій Шувар.

Крім того, з початку опалювального періоду на станції ввели доплату на опалення – по 500 гривень кожному працівникові, в кого оклад менше 5,5 тисяч гривень. Це зроблено, щоб стабілізувати матеріальний стан людей на момент підвищення тарифів, розповідає директор.

“Та все ж люди вважають, що цього замало, хочуть, щоб заробітну плату підняли на 100%, перше підняття вимагають на 30%. Наразі цього ми зробити не можемо, економічний стан підприємства не дозволяє. Але компанія відкрита до діалогу, ми готові йти на компроміс. Люди вимагають радикальніших дій, наскільки я розумію, про діалог поки що не йдеться”, – коментує ситуацію Шувар.

15135682_1026259794163593_1471287190_n

З боку компанії були проведені засідання робочої групи, де брали участь і представники профспілкового комітету, спільно обговорювали питання поетапного підняття рівня заробітної плати. Нині заборгованості з зарплати на підприємстві немає, вона виплачується вчасно двічі на місяць. Крім того, у 2016 році заробітну плату на підприємстві підняли на 11%. Середня платня тут нині складає 9260 гривень. Востаннє підвищення відбулося у квітні, після оцінки щорічної діяльності станції, крім того, періодично відбуваються точкові коригування оплати праці в бік збільшення тим працівникам, у яких вона найнижча.

Ситуація в області

За інформацією головного управління статистики в Івано-Франківській області, середня номінальна зарплата в регіоні станом на вересень цього року складає 4526 грн., на початок 2016-го року цей показник становив 3567 грн. Вона суттєво різниться у різних галузях економічної діяльності, найнижчий показник при здійсненні операцій з нерухомим майном – 2969 грн. Крім того, станом на жовтень в області сформувалася заборгованість з виплати зарплати у розмірі 6120,1 тис. гривень.

Соломія ЯРОШ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!