У франківської влади – планів громаддя

  • В Івано-Франківську міська влада вже кілька років говорить про комунальну реформу, але поки що це були лише балачки. Втім, нова влада обіцяє з 2016 року низку реформ у комунальному господарстві, робота якого найбільше хвилює мешканців міста. Яких саме змін чекати іванофранківцям у новому році, розповів директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак.

     

    Нова схема – нові штрафи

    Зміни передбачаються вже з першого дня нового року. З 1 січня в Івано-Франківську повністю змінюється мережа руху громадського транспорту. Головний комунальник міста зазначає, що «це авантюра, на яку наважились господарники, попри вмовляння приватних перевізників залишити все, як є». Смушак визнає, що мережа руху громадського транспорту в місті була дуже погана. Не всі мікрорайони були рівномірно охоплені автобусними маршрутами: десь їх було забагато, а десь не було взагалі. Тож комунальники знайшли фахівців, які вивчали думки франківців, щоб якнайефективніше розробити нову схему руху та покращити якість перевезень. І хоча тепер автобусів буде менше, вдалося з’єднати вулиці та пустити громадський транспорт туди, де він ніколи не їздив.

    «Ми підняли питання громадського транспорту на зовсім інший рівень. Ця планка, яку ми підняли в цьому році, вже ніколи не понизиться. Ми в місті ніколи вже не будемо мати тих речей, що водії з’їжджають з маршрутів, миють автобуси у калюжах, чи немає системи GPS-навігації», – каже пан Смушак. Головне, за його словами, щоб впроваджені реформи у сфері громадських перевезень покращили якість, інакше всі проведені роботи знівелюються.

    Щоб такого не сталося, з перевізниками, які виграли конкурс на перевезення за новою схемою руху, департамент уклав відповідні угоди. В угодах прописали умови, яких не було раніше взагалі. Наприклад, водії громадського транспорту тепер повинні дотримуватися графіків руху. За недотримання угод передбачені штрафні санкції, розмір яких залежить від виду порушення. А для того, щоб було легше контролювати дотримання угод, комунальники залучають самих мешканців міста. Договори з перевізниками будуть опубліковані у вільному доступі з прописаними розмірами штрафів за відповідні порушення. Якщо перевізник не сплачуватиме штраф, з ним розірвуть угоду.

    111

    Шанс для «Електроавтотрансу»

    Комунальне підприємство «Електроавтотранс», яке впродовж останніх років помітно занепадало, теж планується вивести на новий рівень. Для цього при формуванні нової маршрутної мережі руху громадського транспорту фахівці залишили певні напрямки, які обслуговуватимуть лише тролейбуси, щоб відтепер вони перевозили не тільки пільговиків, а й могли заробити на платниках. Звідти забрали приватних перевізників, таким чином усунувши будь-яку конкуренцію. До прикладу, «Електроавтотранс» отримав великий маршрут №27, на якому курсуватимуть лише п’ять великих автобусів.

    На переконання головного комунальника міста, це підприємство не звикло заробляти, адже їм завжди давалася дотація з бюджету. Але якщо воно почне заробляти, а не чекати, поки з бюджету дадуть кошти, ситуація зміниться. Для цього керівництво КП «Електроавтотранс» зобов’язали напрацювати та оформити план розвитку підприємства.

    Івано-Франківськ впродовж останніх п’яти років обслуговувало 110 перевізників, які на перевезення надали 263 автобуси. А зараз перевізників буде тільки шість,  включаючи КП «Електроавтотранс». Тобто тепер у місті п’ять автобусних маршрутів будуть обслуговувати 37 автобусів великого класу, а 23 маршрути – 170 малих автобусів. На восьми тролейбусних маршрутах курсуватиме 41 тролейбус.

    У контексті зміни мережі громадського транспорту міська влада вирішила популяризувати тролейбуси. Наразі в місті заплановано використання восьми тролейбусних маршрутів, але в перспективі їх заплановано аж 20.

    За словами Михайла Смушака, зараз ведуться зустрічі та переговори з норвежцями, які готові допомогти закупити тролейбуси для Івано-Франківська та забезпечити будівництво нових тролейбусних ліній. До того ж, місту хочуть закупити тролейбуси, які їздитимуть автономно, використовуючи акумулятори.

    Директор комунального департаменту також повідомив, що приблизно з лютого займатися проблемами міського транспорту буде новостворене окреме управління.

     

    Електронні квитки

    З 1 червня 2016 р. в Івано-Франківську планують запровадити електронний квиток на проїзд. Ще з червня 2015 р. у місті почали впроваджувати квитки на автобуси, це було однією з умов підняття ціни проїзду до 4 грн. Одні пасажири брали квитки або ж навіть вимагали їх у водіїв, інші нехтували таким нововведенням. Водії теж не надто сумлінно видавали квитки.

    За словами Смушака, «квитки – це не примха, адже закон пише: якщо людина сідає в громадський транспорт, вона має отримати підтверджуючий квиток. Він може слугувати страховим відшкодуванням при ДТП».

    Він пояснив, чому не всі брали квитки. По-перше, тому що самі перевізники не зацікавлені вести облік квитків і за це не було жодного покарання в договорах з ними. По-друге, у комунальників немає можливості проконтролювати, взяв пасажир квиток чи ні. Налагодити систему можна тільки в тому випадку, якщо пасажир буде зацікавлений мати квиток, а перевізник буде зацікавлений його видати. Тож у нових угодах записали, що перевізники у своєму штаті повинні мати контролерів.

    Щоб обладнати автобуси системою електронного квитка, місту потрібно пройти тендерну процедуру, яка вимагає вкладення коштів. Адже обладнання одного автобуса коштуватиме 20 тис. гривень. Втім, система електронного квитка, яку планують впровадити влітку, допоможе позбавити водія роботи з готівкою, адже це не його функція.

    Планується кілька видів квитків. Одноразовий квиток можна буде купити в терміналі на різних зупинках у місті. А в автобусі буде валідатор, який на квитку пробиватиме дату та час проїзду в автобусі. Одразу після компостування інформація передаватиметься на центральний сервіс, і перевізник в онлайн-режимі зможе бачити, скільки водій перевозить людей.

    Вводиться проїзний квиток – це багаторазова карточка, яку можна буде поповнювати у звичайному терміналі, а також буде ще «карта іванофранківця», яка використовуватиметься для проїзду та оплати комунальних послуг. Пасажир, заходячи в автобус, буде підносити її до терміналу, а термінал видаватиме чек про оплачений проїзд та зняття з карти відповідних коштів.

    Крім того, з 20 січня почнуть діяти тимчасові учнівські проїзні квитки, а згодом кожному учневі буде видана картка зі штрих-кодом. На неї можна буде здійснити чотири поїздки у робочий день, а у вихідні та святкові вона блокуватиметься.

    На переконання пана Смушака, «всі технології давно продумані, їх потрібно просто впроваджувати».

     

    Інспектори з АТО і на роверах

    Реформування та зміни у новому 2016 році чекають й КП «Муніципальна інспекція з благоустрою». За словами директора комунального департаменту, у місті приймається багато гарних рішень, але нема кому контролювати їх виконання. Він каже, що інспекція, яка є в місті, – неефективна, при тому, що вона фінансується з бюджету на 800 тис. грн. на рік.

    Нова муніципальна інспекція буде працювати з приватним сектором, обіцяє Смушак. Інспектор буде виходити і складати акти на господарів, які виносять сміття за своє подвір’я, чи за неправильно припарковані автомобілі. Це допоможе економити бюджетні кошти на прибирання міста. Крім того, інспекція займатиметься забудовниками, які мають в оренді землю, але не прибирають її.

    «Коли інспекція боїться зайти до забудовника або зайти на ринок, бо боїться, щоб їх десь там не набили, то для чого нам така інспекція?» – міркує головний комунальник.

    Тож міська влада хоче створити ефективну муніципальну інспекцію. Для цього буде проведений конкурсний відбір, щоб знову туди не набрали людей передпенсійного віку. Натомість перевагу надаватимуть чоловікам, які можуть та хочуть щось робити. Серед претендентів міська влада розглядає учасників АТО, які залишилися без роботи, чи представників «Самооборони». У чоловіків перевірятимуть професійні навички, фізичну підготовку, психічне здоров’я.

    Інспектори будуть одягнуті у спеціальну обов’язкову форму, щоб франківці розрізняли їх серед інших людей.

    «Інспектора мають боятися в місті, як вогню», – акцентує Михайло Смушак. Та додає, що інспектори матимуть допуск до зброї або до інших засобів фізичного впливу. Крім того, для них придбають два спецавтомобілі, а на літній період у кожного інспектора буде велосипед. І нарешті, кожен інспектор буде мати план здачі протоколів, і його зарплата залежатиме від того, скільки він протоколів здасть.

    Відібрати десять інспекторів у відділ муніципальної інспекції з благоустрою планують вже за два місяці.

     

    Дороги та велодоріжки

    У 2016 р. в місті також відремонтують кілька занедбаних та розбитих вулиць. З великих проектів це вулиця Богдана Хмельницького, на яку закладено 4 млн. 700 тис. гривень. Також планується відремонтувати вулиці Гнатюка, Слави Стецько, Левицького, Дорошенка та Військову.

    Ще комунальники планують завершити ремонт багатостраждальної вулиці Шевченка – від вул. Гординського до вул. Січових Стрільців. Сподіваємося, це не затягнеться на кілька років, як ремонт іншої частини цієї вулиці – від вул. Гординського до парку.

    Також передбачені ремонт вулиці Марійки Підгірянки та робота над дорожньою розв’язкою на перехресті вулиць Івасюка-Незалежності-Тисменицька.

    Франківські комунальники продовжать роботи з облаштування міжбудинкових проїздів. На це в бюджеті міста передбачено 15 млн. гривень і планується, що їх буде півсотні.

    Крім того, франківців привчатимуть до велодоріжок на дорогах. На вулицях Тичини та Грушевського буде облаштована зона для велосипедистів. Також буде завершена велодоріжка на вулицях Галицькій та Набережній.

    Чи вдасться міській владі втілити все заплановане в життя, покаже наступний рік, але загалом ідеї непогані.

    Олександра БАКУН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!