У гості до айсбергів

  • Тут холодно, безлюдно і… неймовірно красиво. Країна льоду. Ісландія кличе відчайдушних сміливців, які готові до рандеву із суворою природою.

     

    Холодна фантастика

    Немає грошей на спецефекти у фантастичному фільмі? Приїжджайте до Ісландії – тут краєвиди, наче з позаземної реальності. Ніби літо, весна і зима одночасно. Кілька тижнів мандрували по льодовій мантії подружжя франківських фотографів – Андрій та Ольга Майгутяки.

    «Ісландія не для тих, хто шукає комфортабельного відпочинку, відвідин музеїв та виставок, – розповідають мандрівники. – Ісландія – це льодова пустеля, в куточках якої люди навчилися виживати. Тут відбувається щоденна боротьба з вітром, дощем і холодом. Рятує те, що на острів з південного боку великий вплив має течія Гольфстрім, і через це клімат не є аж надто холодним узимку. Стовпчик термометра не опускається нижче мінус десяти градусів».

    Ісландці часто жартують: «Якщо не подобається тутешня погода, зачекай кілька хвилин – вона стане ще гіршою». Майгутяки підтверджують, що погодні умови у цій країні справді не з найкращих. Клімат по-скандинавському суворий. Вирушаючи влітку в Ісландію, треба розраховувати на погоду жовтня-листопада. Вся подорож минає на відкритих просторах, і це не буде перебіжка від однієї хатки до іншої. Заховатися немає де. Коли водиш авто, теж треба бути обачним, адже бувають настільки сильні пориви вітру, що навіть може знести машину. Часом швидкість вітру доходить до 100 км за годину. Або ж здіймаються пилові бурі, які добряче можуть «відполірувати» автівку.

     

    Біля кальдери древнього вулкану

    Вся Ісландія покрита мохом

    Камінь, лід і вогонь

    Негостинний клімат Ісландія компенсує неймовірно красивими ландшафтами і унікальними природними явищами.

    Франківські фотографи захоплено переконують, що Ісландія – це природний музей: «І в першу чергу – геологічна пам’ятка. Всім франківським студентам-геологам рекомендуємо відвідати цей острів, аби побачити в розрізі, як утворилася країна. Адже Ісландія з’явилася внаслідок виверження лави з дна океану, яка потім застигла».

    В країні немає жодної повноцінної гори. Практично всі пагорби мають пласку верхівку, тому що вони, як і їхні долини, з’явилися завдяки льодовикам. Ісландія була буквально «вирізана» льодовиками, які сформували глибокі долини і високі гірські хребти. Країна також є домом для безлічі вулканів, які необізнаний спостерігач може переплутати з горами.

    Ісландія – одне з двох місць на планеті, де можна спостерігати розходження плит (Північно-Американської та Євразійської) не тільки під водою, але і на поверхні. З кожним роком розрив між ними збільшується приблизно на 2 см.

    Ще одне диво Ісландії – льодова лагуна, де зосереджений найбільший масив льодовиків. Льоди, які відколюються, пропливають по цій лагуні в океан, а звідтіля вода викидає їх на піщаний берег. Величезні шматки льоду на чорному вулканічному піску, які відразу ж тріскають, – неймовірне видовище.

    Під островом постійно висока температура. Країна посідає перше місце в світі за кількістю гарячих джерел на одиницю площі. Ісландці навчилися використовувати геотермальну енергію: вони опалюють гарячою водою домівки та парники. І навіть підігрівають тротуари, аби ті не були мокрими та слизькими. Крім того, неподалік від гейзерів ісландці випікають хліб у землі. На смак – як медівник, тільки не такий солодкий.

    Улюблене місце туристів – термальні поля – зони концентрованого виходу тепла з-під землі. На глибині кількох кілометрів є гаряча земна порода, і якщо через тріщину туди потрапляє вода, то розігрівається до температури кипіння і силою виштовхується наверх, вистрілюючи фонтаном.

    На багатьох полях вода просто булькає у невеличких болітцях. Є навіть місця, де можна купатися – якщо температура води дозволяє. Найвища зафіксована – 100 градусів. Деякі так звані «басейни» бувають лікувальними, залежно від того, які мінерали вимиваються з-під землі. Тут треба бути обережним, адже є чимало отруйних вод, які викидають, наприклад, метан. Однак усі небезпечні джерела підписані та обгороджені парканами.

    Термальне поле

    Лише мох і тупики

  • В Ісландії практично немає дерев, лише деякі види, здебільшого невеличкого розміру.

    Як правило, такими деревцями обсаджують садиби, щоб зменшити вплив вітру. Температурний режим, кам’янистий ґрунт, кількість вологи і вітрів такі, що можуть вижити лише дерева, які досить низькі та коренасті.

    З тієї ж причини на острові є лише деякі види флори. Серед них – люпін – найкрасивіші квіти, яких тут мільярди. До речі, в Україні люпін вважається бур’яном.

    «Увесь острів покритий мохом, який ісландці дуже оберігають. Я бачив невимовне обурення місцевих жителів, коли вони розповідали, що якісь туристи ставили намет та зрізали верхній шар моху. До речі, товщина моху може сягати аж 30 см», – каже Андрій Майгутяк.

    Інший символ Ісландії – тупики. Птахи надзвичайно красивого окрасу. Через яскраве забарвлення дзьоба та контрастне чорно-біле оперення тупиків також називають «океанськими клоунами» або «морськими півнями».

    Льодова лагуна

    тупик

                                                             

      Без людей

    Франківські фотографи жартують, що Ісландія настільки простора і безлюдна, що треба лише здогадуватися – десь тут навколо таки живуть люди. На 300 тисяч місцевого населення припадає мільйон туристів, які приїжджають зазвичай улітку.

    Найбільш урбанізоване – західне узбережжя, де розташована столиця Рейк’явік. Місцеві жителі вибрали цей куточок як найбільш комфортний для проживання. Якщо на острові негода, то там де-не-де пробивається сонце.

    Ісландці ведуть розмірений спосіб життя. Переважно проводять час у своїх хатинках, які розкидані по пагорбах. А вся інфраструктура розміщена доволі далеко. Наприклад, до найближчого торгового центру іноді доводиться їхати по 10-20 км.

    Класичні способи наповнення ісландського бюджету: сфера послуг, рибальство та розведення овець. Щодо останніх, їх тут насправді дуже багато.  З шерсті овець виготовляють популярні туристичні сувеніри – ісландські светри, які відомі у всьому світі. Приблизна ціна такого светра – 70 євро.

    До речі, вартість життя в Ісландії не відстає від решти скандинавських країн. Існує навіть такий жарт: «Аби в Ісландії розрахуватися за вечерю в ресторані, треба брати кредит у банку».

    Однак мандрувати до Ісландії заради ресторанів – безглуздо, краще завітати сюди, аби  насолодитися неземними краєвидами.

     

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!