У кожного – своя правда…

  • Нещодавно Івано-Франківськ сколихнув скандал за участю атовця Івана Чайковського та керівника патрульної поліції Дмитра Міхальця. Ветеран АТО порушив правила дорожнього руху, однак побачив у постанові патрульних помилку й вирішив з’ясувати цей момент з керівником поліції. Між чоловіками виник конфлікт. Чайковський стверджує, що Міхалець кинув його на підлогу, а очільник патрульної поліції каже, що тільки зловив за руку.

    «Мене образили та викинули з кабінету»

    Учасник АТО Іван Чайковський, який у складі батальйону «Івано-Франківськ» пройшов Іловайський котел та є інвалідом ІІ групи, розповідає, що 5 вересня близько 15-ї год., не побачивши нового знака, припаркував свій автомобіль на вул. Січових Стрільців, поблизу облуправління Пенсійного фонду за старою розміткою. У приміщенні, куди заносив документи, бо йому продовжили групу за інвалідністю, перебував всього декілька хвилин, а коли повернувся, то на нього вже чекали два працівники патрульної поліції, які повідомили, що він порушив ПДР. Іван не приховує, що просив їх обмежитись усним попередженням, оскільки є інвалідом війни та не зауважив нового знака. До того ж, припаркувався там лише на декілька хвилин. Однак патрульні таки склали протокол.

    14302370_1077892895622217_656714359_n

    Атовець, який під час цього перебував у власному автомобілі, запитав патрульного, чи той записав його анкетні дані, і, отримавши ствердну відповідь, почав виїжджати з парковки. «Працівник патрульної поліції перегородив шлях і сказав, що доки він не закінчить склади постанову, я нікуди не поїду. Я заїхав та припаркувася на попередньому місці. Після цього приїхало ще два екіпажі поліції. Патрульні сказали, що підозрюють, що я перебуваю у стані алкогольного сп’яніння. Я заперечив та сказав, що просто схвильований та обурений діями працівників поліції, які не поважають учасників АТО та інвалідів війни. Спочатку відмовлявся подути в їхній алкотестер, хотів проходити тест на Млинарській, однак згодом таки погодився. Алкотестер показав результат 0,00 проміле», – розповідає Чайковський. Зрештою, йому вручили постанову про накладення адмінштрафу в сумі 255 грн., і він поїхав.

    Однак наступного дня атовець перебував поблизу місця, де минулого разу паркував свій автомобіль, та сфотографував дорожній знак, за невиконання вимог якого його оштрафували. Приїхавши на роботу в регіональний сервісний центр МВС, дочитався у ПДР, що це знак 5.38, який означає місце для стоянки, а патрульні у постанові записали його як знак 5.39 – зона стоянки. І це при тому, обурюється Чайковський, що один патрульний писав постанову, а інший диктував йому з правил дорожнього руху. Відтак він вирішив того ж дня піти до начальника патрульної поліції Дмитра Міхальця, щоб вказати на помилку його працівників та оскаржити постанову. До слова, з Міхальцем Чайковський був особисто знайомий, оскільки вони працюють в одному приміщенні та бачаться кожного дня.

    Атовець наголошує, що він не вламувався до кабінету керівника патрульної поліції, як той розказує, а спокійно зайшов, почекавши, поки звідти вийдуть працівники поліції та поки він з командиром батальйону Іриною Зелінською поп’ють каву. За словами Чайковського, Міхалець попросив повернутися комбата та запитав про ситуацію. Вона доповіла, що Іван не хотів показувати патрульним документи та намагався втекти. Отримавши дозвіл самостійно пояснити ситуацію, він розповів, як все було.

    «Я сказав, що в постанові працівник поліції неправильно зазначив дорожній знак, тому її треба скасувати. Але Дмитро Міхалець почав сміятися з цього. Також я говорив йому, щоб він з розумінням поставився до мене, оскільки я є учасником АТО та інвалідом війни», – каже атовець.

    Після цього, продовжує Іван, він показав на мобільному телефоні знак «місце для стоянки» та запитав, що він означає, однак Міхалець не відповів. Не змогла відповісти й Ірина Зелінська. Тоді атовець запитав у них, як вони можуть обіймати керівні посади, якщо не знають ПДР. А відтак з обуренням кинув своє посвідчення учасника бойових дій (УБД) на стіл та запитав, чому Міхалець не поважає учасників АТО.

    14302464_1077892705622236_549087257_n

    «Після того, як я кинув посвідчення на прикладний стіл, Дмитро Міхалець різко підвівся, підбіг до мене та, перебуваючи позаду, вхопив мене правою рукою за праву руку нижче ліктя у місці бойового поранення, а лівою – за ліву руку вище ліктя. Я відчув сильній біль у правій руці в місці поранення та крикнув, після чого Міхалець перехопив свою праву руку вище ліктя, – розповідає Іван Чайковський. – Тримаючи мене за руки, Дмитро Міхалець говорив, щоб я вийшов з його кабінету, та намагався викинути мене через двері. Я сказав йому, щоб він відпустив мене та віддав документи, при цьому намагався звільнити свої руки. Після цього Міхалець різко потягнув мене назад і, таким чином, кинув на підлогу в кабінеті. Я впав задньою частиною тіла на підлогу, вдарившись при цьому спиною та головою. Після цього підвівся, забрав свої документи та вийшов з кабінету».

    Чайковський каже, що чекав майже добу, щоб Міхалець вибачився перед ним за свої дії, але так і не дочекавшись вибачень, пішов у Спілку добровольців АТО Прикарпаття та розповів про випадок. Крім того, написав заяву в прокуратуру. Він зазначає, що синці – не біда, адже в АТО пройшов набагато гірше, а болить йому те, що керівник патрульної поліції його образив та викинув з кабінету.

     14356090_1077892692288904_1345505159_n

    «Ніхто нікого не бив»

    Майже дві години після розголосу про цей конфлікт Дмитро Міхалець не давав жодних коментарів, а потім написав пост у «Фейсбуці», який починався словами «Ніхто нікого не бив». Така тривала мовчанка дещо насторожила всіх, однак Міхалець пояснив, що був зайнятий і написав, коли зміг.

    «Пан Іван порушив правила дорожнього руху. Схема паркування дозволяє паркуватися паралельно, а не «ялинкою». На що було складено на нього та ще на декількох водіїв постанову. Він на місці сказав, що оплачувати не буде. На місці події він себе поводив вже конфліктно, а коли йому виносили постанову, він спонтанно задумав їхати і почав рух. Працівники поліції викликали екіпажі і заблокували його. Три рази дали йому вказівку, що при покиненні місця порушення він може бути затриманий. На третій раз він це зрозумів і таки виконав вимогу працівників поліції», – розповідає свою версію конфлікту керівник патрульної поліції.

    Відтак коли атовець прийшов до нього в кабінет, то командир батальйону пояснювала йому: якщо є помилка, то варто звернутися із заявою, її обов’язково розглянуть і, якщо є підстава для скасування, скасують.

    «Він реагував досить агресивно, хоча з ним спокійно говорили. Казав, що є учасником АТО, інвалідом, пояснював, що ми мали до нього лояльніше поставитись і не складати постанову. На що я йому сказав, що перед законом усі рівні і що не потрібно спекулювати своїм становищем. Далі він поводив себе агресивно і почав тикати комбату, бо він стояв до неї дуже близько, телефоном, показувати чи пункт правил, чи знак, виявляв агресію. Паралельно він почав розмахувати руками і кинув у мене своїм посвідченням УБД, – продовжує Міхалець. – Тоді я попросив його вийти з кабінету. Він не відреагував. Я підійшов до дверей, відкрив їх і ще раз попросив вийти. Він знову не відреагував. На третій раз я підійшов до нього, взяв за руку, попросив вийти, сказав: «Якщо ви не покинете кабінет, то ми вас виведемо». Він сказав, що покине кабінет сам. Ми взяли документи і передали йому».

    Керівник патрульної поліції додає, що в управлінні працює 36 учасників АТО, та ніхто не дозволяє використовувати свій статус і розкидатись ним. Вони завжди толерантні і з повагою ставляться до інших. «Я з величезною повагою ставлюся до всіх учасників АТО. Але це не дає їм права використовувати це у власних цілях і для пом’якшення справи. За кабінетом перебували три людини, які чули конфлікт. І коли він виходив з кабінету, то вони його бачили. І бачили, що він вийшов нормально, сам і йому побажали гарного дня», – додає Міхалець.

    На жаль, у кабінеті очільника патрульної поліції немає камер відеоспостереження, які б дали можливість побачити, за ким правда. Однак Міхалець зазначив, що вже дав доручення встановити їх.

    14329070_1077892888955551_1726155861_n

     Винним себе не вважає

    Для того, щоб розставити всі крапки над «і», 9 вересня відбулася прес-конференція за участю Івана Чайковсього та Дмитра Міхальця. До слова, останній прийшов не сам, а привів ще з десяток патрульних, які стали на його захист. Однак прес-конференція очікуваного результату не дала, оскільки обидва учасники наполягали на своїх версіях конфлікту.

    Ситуацію прокоментував юрист Олексій Драпак. За його словами, факт взяття за руку можна вважати застосуванням фізичної сили. Працівник поліції без попередження не має права взяти людину за руку, особливо, якщо мова йде про людину з інвалідністю. «Якщо пан Іван наголошував, що він – інвалід, то в працівника поліції мало відкластися в голові, що не можна застосовувати фізичну силу до нього, навіть взяти за руку», – сказав він. Також юрист зазначив, що якщо людина не хоче покидати кабінет, то в такому випадку варто викликати правоохоронця або покинути кабінет самому.

    «Я просто слухаю цю маніпуляцію і розриваюсь. Це мій побратим, якого я поважаю, і керівник, якого також поважаю. Не плутайте грішне з праведним. Якщо мене хтось бере за руку, то він застосовує фізичну силу до мене?» – запитав в учасників прес-конференції Сергій Янчук, працівник патрульної поліції та доброволець полку «Азов».

    «Я привітався з Дмитром Міхальцем вранці за руку. А ось так (атовець демонструє величезний синяк на руці) я не знаю, хто здоровкається», – відповів йому Іван Чайковський.

    Модератор прес-конференції та ветеран АТО Андрій Фармуга зауважив, що, на його думку, причиною конфлікту стала емоційність з двох боків, та декілька разів закликав атовця і керівника патрульної поліції зробити крок назад, потиснути один одному руки та вибачитись, адже ситуація, яка склалась, не вигідна нікому. І якщо Іван Чайковський вже був готовий до цього та казав, що не злопам’ятний, то Дмитро Міхалець відмовився вибачатись.

    «Я людині завжди подам руку, якщо вона визнає свою вину», – сказав Чайковський.

    «У цій ситуації я вжив адекватні засоби для припинення конфлікту. З людського боку я ставлюся з величезною повагою до бійців АТО. Як людині мені прикро за таку ситуацію, яку я допустив як керівник. Але в моїй роботі подібних випадків надалі не буде. Ваша участь у суспільстві і наша важлива, адже ми маємо боротися за одну справу – наводити порядок. Потиснути руки ми готові. Мені прикро, що я як керівник допустив такий конфлікт. Але за собою вини я не відчуваю», – аргументував свою позицію Міхалець.

    Чи перевищив Дмитро Міхалець службові повноваження, вирішить прокуратура. Прес-секретар обласної прокуратури Іванна Федик повідомила, що прокуратура розпочала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 365 ККУ – перевищення влади або службових повноважень. «Розслідування триває, надано ряд доручень по цьому провадженню, зокрема управлінню внутрішньої безпеки департаменту національної поліції. Івана Чайковського та Дмитра Міхальця допитано. Зараз проводяться слідчі дії», – зазначила вона.

    Якщо вину Міхальця доведуть, то йому загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років. До слова, на час слідства його не відсторонили від виконання службових обов’язків.

    Наталя КОЗАК

    P.S. Як повідомив прес-секретар патрульної поліції Микола Гурак, 9 вересня на підставі ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення, через малозначність порушення управління патрульної поліції скасувало постанову Івану Чайковському, закрило справу, звільнило його від відповідальності та винесло йому усне попередження.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!