У Німеччині померла зв’язкова Романа Шухевича Ірина Козак

  • На 91-му році життя в Мюнхені померла зв’язкова Романа Шухевича Ірина Савицька-Козак (“Бистра”). Її поховали у вівторок, 24 листопада, у Мюнхені на цвинтарі Вальдфрігоф, повідомляє  gazeta.ua. Ірина Савицька була однією з небагатьох, кому вдалося подолати польські, чеські та німецькі кордони і дістатися Західної Європи.

    Ірина Савицька народилася 30 жовтня 1925 року у Львові в родині лікаря. Тут вона закінчила гімназію та стала студенткою медичного факультету Львівського університету. Медичні знання дуже знадобилися Ірині у майбутньому, адже вона працювала переважно в представництві Українського Червоного Хреста.

    Життя Ірини Савицької можна поділити на кілька етапів: “Пласт”, підпільна сітка ОУН, Український Червоний хрест (УЧХ), Українська повстанська армія (УПА), жіночі організації, активна громадсько-політична діяльність в еміграції.

    У 18-річному віці “Бистра” активно включилася у визвольну боротьбу. Саме в той час вона й познайомилася з одним з провідників – Романом Шухевичем. Про це вона згадує у своїх спогадах:

    “Я познайомилася з Романом Шухевичом 1943 року. Була членом УПА і заступником Катрусі Зарицької (голови Українського Червоного Хреста). Їздила й організувала підпільний УЧХ і часто зустрічалася з командиром. Роман Шухевич був не тільки головним командиром УПА — від 1944-го він також був головою секретаріату УГВР і секретарем у військових справах. Обіймав усі найвищі пости, але ви ніколи не побачите в Романа Шухевича зарозумілості, не побачите, щоб показував, що він — провідник. Був надзвичайно скромний, мав велике розуміння до людей, ніколи не давав наказів, яких сам би не міг виконати. До підлеглих ставився дуже людяно, мав для всіх час. Якщо хтось мав якісь проблеми, вмів слухати. Багато людей не вміють цього робити — почують два-три речення, а тоді повчають”.

    Восени 1946 року Ірина Савицька (“Бистра”) йде на Захід як спецкур’єр Романа Шухевича.

    Після прибуття на Захід, в американську зону окупації, а відтак до Мюнхена, що став осередком життя української політичної еміграції, Савицька з головою поринає в активне суспільно-громадське та політичне життя українців.

    У 1949 році Ірина Савицька виходить заміж на Володимира Козака. У подружжя народилася донька Роксолана.

    24 листопада Ірину Савицьку-Козак поховали на цвинтарі Вальдфрігоф. Тут вже знайшли свій останній спочинок сотні борців за самостійну Україну.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!