У ставленні до порушників у сфері соціальної допомоги думки українців і британців майже збігаються

  • Наші ЗМІ неодноразово писали про досвід Великобританії, де успішно перешкоджають тим, хто незаконно зазіхає на соціальні виплати. У цій державі – одна з найефективніших в Європі систем соціального захисту, а практику усунення шахрайства і помилок у цій сфері визнано найкращою у світі.

    Британці добре розуміють: гідний соціальний захист неможливий без контролю за тим, щоб кошти, призначені нужденним, надходили за адресою, а не прилипали до рук спритників і шахраїв.

    Тому громадяни активно підтримують такі заходи. Соціологічні опитування, які було проведено серед жителів цієї держави, засвідчили: дві третини британців рішуче засуджують тих, хто незаконно отримує соціальну допомогу, прирівнюючи це до злочину. А переважна більшість респондентів вважають усунення шахрайства у системі соціальної допомоги «надзвичайно» або «дуже» важливим завданням.

    Експерти, які вивчали британський досвід, неодноразово замислювалися над питанням: а як би сформулювали своє ставлення до цих проблем громадяни України?

    І от, нарешті, відповідь є.

    Виявляється, українці… теж рішуче засуджують порушників і шахраїв у сфері соціальної підтримки. І, що цікаво, – майже у такому ж співвідношенні, як і британці! Так, майже дві третини, а точніше 67,2% опитаних громадян України, висловили негативне ставлення до тих, хто навмисно подає недостовірні дані заради отримання допомоги від держави.

    Це з’ясувало соціологічне опитування, проведене у рамках проекту «Справедлива підтримка», що втілюється Міністерством соціальної політики за участю Світового банку.

    Також опитування, яке є репрезентативним для всього населення України, виявило, що переважна більшість нашого населення – 67,4% – згідні з тим, що потрібно притягати до матеріальної відповідальності осіб, які навмисно приховують або підробляють дані задля неправомірного отримання допомоги. Значна більшість опитаних громадян – від 70 до 90% – схвалює дії, до яких може вдаватися соціальний інспектор для ефективного контролю за дотриманням норм законодавства під час надання допомоги від держави.

    Дослідження також продемонструвало, що 40,7% опитаних підтримують створення в Україні неупередженої служби контролю у сфері соціальної підтримки.

    Наприклад, у Великій Британії аналогічна служба протидії шахрайству і корупції у соціальній сфері є надзвичайно ефективною: кожен фунт стерлінгів, витрачений на неї, заощаджує 7 фунтів стерлінгів державного бюджету. Завдяки напрацьованій системі виявлення порушень, рівень втрат через шахрайство знизився з 2% до 0,6% від видатків на допомогу.

    Британський досвід успішно запозичують Румунія і Молдова, де умови не надто відрізняються від наших, проте вже зроблено суттєві кроки на шляху боротьби із шахрайством і корупцією у соціальній сфері.

    В Україні група експертів Мінсоцполітики та Світового банку наразі працює над запровадженням сучасних засад соціального інспектування – за найкращими європейськими зразками. Ця робота має на меті створення таких механізмів, які дадуть змогу запобігати випадкам зловживань і шахрайства як з боку отримувачів, так і з боку посадових осіб, відповідальних за надання державної соціальної допомоги.

    Дослідження підтвердило: українське суспільство схвально ставиться до таких заходів, і настав час задовольнити цей суспільний запит.

    Адже у той час, коли для одних кожна зайва гривня соціальної підтримки має надважливе значення, для інших є нормою шляхом різних хитрощів незаконно отримувати кошти, призначені для нужденних.

    Подання недостовірних даних, приховування майнового стану, а часом і відверто шахрайські дії дають змогу спритникам обкрадати не лише тих, хто дійсно потребує допомоги, а і, зрештою, кожного з нас. Адже кошти на соціальну підтримку виділяються за рахунок усіх платників податків в Україні.

    Не варто недооцінювати наших громадян – переважна більшість мислить цілком по-європейському. І прагне справедливого розподілу коштів, призначених для соціальної підтримки тих, хто цього насправді потребує.

     

    Підготовлено за матеріалами Мінсоцполітики та Світового банку

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!