У виборах по 85 округу члени ДВК від “технічних” кандидатів де-факто працюватимуть на одного кандидата

  • Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала утворення дільничих виборчих комісій та початок їх роботи у 85-му виборчому окрузі.

    Правом внести подання кандидатур до складу ДВК скористалося 27 кандидатів із 37 зареєстрованих та чотири депутатські фракції у парламенті (ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка, «Радикальна партія Олега Ляшка» та «Народний Фронт»). Подання кандидата у народні депутати самовисуванця Павла Платонова окружна виборча комісія повністю відхилила через виявлені та не усунуті помилки у даних про кандидатури до складу ДВК. Таким чином, участь у жеребкуванні кандидатур до складу ДВК взяли кандидатури від 26 кандидатів у народні депутати України (кандидатури до складу ДВК від парламентських фракцій включаються до складу виборчих комісій автоматично).

    Не скористалися правом внесення подання кандидатур до складу ДВК такі кандидати до Верховної Ради: Людмила Архипова («Солідарність жінок України»), Андріан Волгін (Сила людей), Роман Король (УНА-УНСО), Ігор Ткач(«Республіканська партія»), Валерій Шаповалов («Європейська партія України»), Анжела Яровата («Радикальна партія Олега Ляшка») та самовисуванці: Андрій Гнатів, Володимир Клюс,Олег Нижник, Олександр Сачко.

    Найбільше представництво у складі ДВК мають представники трьох парламентських фракцій – ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка та «Народний Фронт» – по 166 членів ДВК, тобто по одному представнику у кожній виборчій комісії. Фракція «Радикальної партії Олега Ляшка» буде представлена у 116 дільничних виборчих комісіях. Що стосується представництва кандидатів у народні депутати, то у складі ДВК найбільше представництво мають Ольга Сікора (ВО «Батьківщина») – 110 членів ДВК, самовисуванка Ганна Добровольська – 105 членів ДВК, Віктор Шевченко (Українське об’єднання патріотів – УКРОП) – 102 члени ДВК, Сергій Насалик (Блок Петра Порошенка «Солідарність») – 101 член ДВК та Микола Гошовський («Патріот») – 100 членів ДВК.

    У керівному складі ДВК кандидати представлені пропорційно відносно своєї частки від загальної кількості кандидатур включених до складу дільничних виборчих комісій.

    Що стосується кандидатів у народні депутати України, яких можна розглядати як технічних (крім внесення кандидатур до складу ДВК, ці суб’єкти жодної помітної виборчої активності не проявляли і не проявляють), то 17 з них представлені у складі ДВК. Загальна частка членів ДВК від цих кандидатів відносно загальної кількості членів дільничних виборчих комісій становить 50 %. Саме це явище, і те, що особи делеговані цими кандидатами у народні депутати України до складу ДВК проживають за межами області, стало причиною гальмування початку роботи дільничних виборчих комісій. Так 4 липня (останній відведений законом день для проведення перших засідань ДВК), станом на 24 годину провести свої перші засідання, скласти присягу та набути повноважень змогли лише 7 з 166 дільничних виборчих комісій. Через відсутність кворуму інші дільничні виборчі комісії свої перші засідання вчасно провести не змогли.

    «Можна стверджувати, що технологія використання технічних кандидатів під час виборів у 85-му виборчому окрузі спрямована на те, щоб через зарезервовані технічними кандидатами місця у ДВК збільшити представництво основного кандидата/кандидатів у дільничних виборчих комісіях для посилення впливу на рішення і роботу ДВК. Де-юре члени ДВК від технічних кандидатів представлятимуть різні суб’єкти, а де-факто працюватимуть на одного кандидата», – підсумовує Іван Маруняк, координатор ОПОРИ на Івано-Франківщині.

    Нагадаємо, у виборчому окрузі № 85 з центром у Калуші не можуть запрацювати десятки дільниць.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!