Учитися ніколи не тісно?

  • З наступного навчального року в івано-франківській початковій школі імені Софії Русової, що на вулиці Василіянок, у двох невеликих класних кімнатах (зараз одна з них призначена для навчання, інша – для ігор) навчатимуться два класи – і першачки, і третьокласники. Про це стало відомо 17 квітня, під час “подвійних” батьківських зборів  2-А класу та тих, хто тільки-но подав документи.

    На думку директорки школи, вирішити ситуацію може тільки реконструкція приміщення. Тим часом у департаменті освіти та науки зауважують, що проблема із переповненими класами – біда більшості таких навчальних закладів.

    «У тюрмі умови кращі»

    Голова громадської організації «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна нарікає, що батьки 2-А класу за свій кошт зробили ремонт в обох класних кімнатах. А батькам майбутніх першачків ніхто навіть не показував, де школярі навчатимуться.

    “Кількість дітей, які йтимуть цього року в перший клас, дуже велика: багато шкіл переходить на навчання у другу зміну, класні кімнати переповнені. Нормою вважається, якщо у класі  навчається 20-25 учнів: про це говорять у Міністерстві освіти і науки. Але реально у всіх школах міста в одному класі – понад тридцять дітей. Одразу виникає питання про якість освітніх послуг: наскільки ефективно може працювати педагог, якщо у класі 35-37 дітей?” – зауважила активістка.

    Тато другокласника Віталій Бондар вважає, що навчання такої кількості дітей в одному приміщенні – це порушення санітарних правил і норм.

    «Площа класної кімнати, де навчаються 34 учні 2-А класу, – 60 кв.м. Мені здається, що у тюрмі умови кращі. Де першокласники мають навчатися, де гратися?» – риторично запитує чоловік.

    Мама майбутнього третьокласника Мар’яна також прийшла на збори. Каже, що на початку навчання їй пообіцяли, що в одному класі школяр навчатиметься, а в іншому – гратиметься. І Мар’яну це цілком влаштовувало.

    «Цього року випускається тільки один четвертий клас, тож мали б також набрати лише один перший клас. Натомість – відкривають два класи, і тепер шукають для першачків ще одну класну кімнату», – каже мама другокласника.

    Водночас Мар’яна не винуватить у ситуації дирекцію школи. «За законом, вона не може не прийняти від батьків заяв. Але про це треба думати наперед. У мене невдовзі третя дитина  йтиме у перший клас, і боюсь, щоб її клас теж до когось не підселили».

    «Ніхто ще не забрав заяви»

    Тетяна Хрептик обіймає посаду директорки початкової школи імені Софії Русової, за результатами конкурсу, від 12 жовтня минулого року. Каже, що цей навчальний заклад унікальний тим, що має дошкільний підрозділ.

    За словами Тетяни Хрептик, станом на 18 квітня батьки подали уже 56 заяв, 40 із них – заяви батьків дошкільнят. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, заяви можуть надходити ще до 1 червня.

    «Ми маємо забезпечити оптимальні умови для навчання дітей та не порушувати чинне законодавство. Батьки майбутніх першокласників задоволені, що їхні діти навчатимуться у цьому закладі. Не почула від них жодного заперечення, ніхто не забрав заяви», – говорить вона.

    Так званий “ремонт за батьківський кошт”, за словами керівника навчального закладу, полягав у тому, що батьки другокласників із власної ініціативи купили шафки. “Щодо вирішення ситуації із тісним приміщенням створено робочу групу, до якої ввійшли батьки майбутніх першокласників та нинішніх другокласників. Вони можуть подавати ідеї, ми до них будемо прислухатися. Я як керівник закладу маю приймати рішення. Ми шукаємо точку взаєморозуміння», – наголосила Тетяна Хрептик, зазначивши, що єдиним виходом наразі є реконструкція класного приміщення.

    «На це слід реагувати»

  • У департаменті освіти кажуть, що, відповідно до нового закону, створені освітні округи. Тепер до навчального закладу насамперед приймають дітей, які живуть у даному мікрорайоні, потім перевагу надають тим, чиї старші брати чи сестри навчаються у цьому закладі, та тим дітям, батьки яких працюють у закладі.

    Початкова школа імені Софії Русової, стверджує директор департаменту Ігор Максимчук, має свою специфіку: у закладі є структурний підрозділ – дошкільна освіта. Тож батьки, діти яких перебувають у дошкільних групах, також мають право на першочергове зарахування до закладу. «Ми повинні чітко дотримуватися законодавчих актів. Права цієї категорії дітей ніхто не буде порушувати», – пояснює чиновник.

    «Як варіант ми планували провести реконструкцію, збільшивши площу приміщення до 60 квадратних метрів, щоб діти мали змогу спокійно навчатися”, – зауважив Ігор Максимчук.

    За словами начальника департаменту освіти, цей навчальний заклад був збудований як типово дошкільний. За всіма нормативними документами це садочок. Оскільки у 1990-х роках дошкільнят було мало, виникла загроза втратити це приміщення. Тоді його перепрофілювали на початкову школу. На даний момент це заклад комбінованого типу.

    Останнім часом кількість школярів у місті зростає. За підрахунками головного освітянина, станом на 18 квітня у школах Івано-Франківська навчається 28 045 учнів, а наступного додасться 2200 дітей.

    Ігор Максимчук зауважує, що на таку ситуацію слід реагувати, але проблему цієї школи треба розглядати у загальноміському контексті. «Керівництво міської ради та, зокрема, департаменту освіти працює над тим, щоб у Франківську відкривати нові освітні заклади. Цього року з’явиться нова школа у селі Хриплин – перша новозбудована школа у місті за часів незалежності. На днях розпочнемо будівництво нового корпусу дошкільного закладу у мікрорайоні Опришівці, де буде також збудована нова школа. Плануємо добудувати Пасічнянську школу (вона приблизно така ж, як і початкова школа імені Софії Русової). Розпочали проектні роботи, щоб добудувати такі великі франківські школи, як №18 та №21, щоб на їхній території з’явилися окремі корпуси. Також будуватимуть нові школи на вулиці Целевича та у селі Крихівці», – поділився планами чиновник.

    Головний освітянин переконує, що міська влада працює в напрямку забезпечення якісної освіти, але вирішити все одночасно – неможливо. Всього у місті налічується 104 заклади дошкільної та середньої освіти, які відвідує 55 тисяч дітей. У кожній школі виникають певні проблеми.

    Щодо цього конкретного закладу, то, на його думку, батьки оголосили свою позицію і їх почули. Нещодавно відбулася зустріч батьків другокласників з Ігорем Максимчуком та міським головою Русланом Марцінківим.

    «Я особисто з ними зустрічався у п’ятницю, 12 квітня, у приміщенні, де навчаються їхні діти. Нам вдалося знайти спільну мову. Загалом, не бачу там проблеми. Батьки згідні шукати компромісне рішення. Ми ж зобов’язані забезпечити дітей місцем навчання. Є батьки, які звикли до великого приміщення, але як колишній директор школи і людина, що пропрацювала вчителем, вважаю, що приміщення, яке має площу 60 кв.м, – нормальне для навчально-виховного процесу. Можливо, бракувало якоїсь комунікації. Треба зважити, що у закладі новопризначена керівниця, яка, можливо, через брак досвіду не змогла налагодити діалог», – зауважив Ігор Максимчук.

    Якщо директорка початкової школи імені Софії Русової самостійно не зможе вирішити проблему, у департаменті обіцяють допомогти.

    «Раніше, у нас була проблема із дошкільними закладами – їх не вистачало. За три роки у місті здали в експлуатацію 7 дитсадків, а цього року відкриємо ще один. Тепер прийшла черга шкіл, але це дорогі проекти. До прикладу, проект будівництва школи в Опришівцях (школа №6) і добудови садка коштує 106 мільйонів гривень», – розповів головний освітянин.

    За словами Ігоря Максимчука, тенденція до збільшення кількості школярів притаманна усій Україні і не оминула Івано-Франківськ. Окремі заклади у місті доводиться переводити на навчання у другу зміну.

    «Було б добре, якби ці питання вирішували на загальнодержавному рівні. Нещодавно я про це говорив міністру освіти і науки Лілії Гриневич. Наголошував, що потрібні субвенції на побудову шкіл, адже всіх їх споруджують за кошти із міського бюджету. Якби 50% йшло з міського, а 50% – з державного, то все можна було б вирішити швидко», – сказав він.

    Як додав Ігор Максимчук, цього року в Івано-Франківську планують набрати 128 перших класів, в яких не повинно бути більш ніж тридцять дітей. Такими є норми, закріплені у новому законі про освіту. «Якщо керівник їх порушив – має відповідати. Колись можна було набирати більше, але тепер закон такого не допускає», – наголосив Ігор Максимчук.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!