Українське тестування з американським акцентом

  • Цьогорічне тестування КРОК для студентів медичних університетів України стало справжньою перевіркою не лише здобутих за роки навчання знань, а й стійкості нервів. Нові віяння у написанні тестів не дали очікуваного ефекту, більше того, медики показали дуже погані результати. Зокрема, в Івано-Франківському національному медичному університеті (ІФНМУ) зі 156 студентів-стоматологів 3-го курсу 47 пройти тестування не змогли і чекають перездачі.

    КРОК – ліцензійний інтегрований іспит, що є складовою частиною державної атестації студентів, які навчаються за спеціальностями напрямів підготовки “Медицина” і “Фармація”, та лікарів (провізорів), які проходять первинну спеціалізацію (інтернатуру), у вищих закладах освіти незалежно від їх підпорядкування. Він включає один, два або три окремі тестові екзамени відповідно до вимог підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями. Зміст тестових екзаменів затверджується щорічно Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) і повинен відповідати освітньо-професійним програмам.

     

    Неприйнятна новація

    Одразу після написання тестування КРОК-1 для студентів-стоматологів третього курсу та тестування КРОК-3 для інтернів мережу захопив шквал коментарів з різних куточків України. Ще очікуючи результатів, студенти вже були впевнені, що вони будуть невтішними і звинувачувати у цьому потрібно саме центр тестування.

    Річ у тому, що на початку року МОЗ вирішило оцінити стан медичної освіти в Україні за міжнародними стандартами. Перевіряти знання студентів медвузів цього року спробували за допомогою американських тестів, в які включаються тільки ті українські протоколи, що схожі до міжнародних. Як повідомили на сайті МОЗ, серед 200 завдань тесту буде 50 IFOM – тестових запитань з аналогічного іспиту для майбутніх американських лікарів.

    Таку новацію прийняли далеко не всі студенти.

    “…Я хочу сказати, що сьогодні абсолютно усім медикам плюнули в лице. Я підозрюю, що таким чином нова пані міністерка хоче довести доцільність “супер” реформ і просто хотіла показати низький рівень наших знань і що ми, на жаль, не “кращі з кращих, як американські солдати”…” – пише студентка-інтерн Ярослава Мисліборська у соцмережі.

    “…Американські тести, опубліковані вами, виявилися з неправильними відповідями. Таке враження, що це все було спрямовано на зниження статистичної успішності інтернів…”, – додає Світлана Маліборська.

    Сотні таких коментарів разом з низькими показниками змусили заворушитися й університети, і центр тестування, які відповідають за “неправильні” тести. Франківські студенти переконують: деяких тестів не було ні в буклетах, які медуніверситет пропонує для підготовки, ні в базі, багато запитань мали складне формулювання, а американські – “потішили” ще й перекладом.

     

    Хто винен?

    Втім проректор ІФНМУ Ганна Ерстенюк запевняє, що причиною результатів є не всесвітня змова, а погана підготовка студентів. “Це вперше, коли тест не здала така велика кількість студентів. Але інформація про те, що тести є не стоматологічні, неправдива, адже основна частина тестів була в банку запитань до ліцензійного іспиту КРОК-1 стоматологів. Спеціалісти детально перевіряли тести, перевірка зайняла більше часу, і казати про те, що тести, подані студентам, є неадекватні або недоречні, ми не можемо”, – зазначила вона.

    За словами Ерстенюк, спеціалісти виділили лише чотири спірних запитання, і при підрахуванні балів їх не брали до уваги. Інше питання – у тому, що є причиною таких результатів. Проректор вважає, що студентам просто бракує мотивації і роботи над собою.

    “Тести були важкі, але ми всіляко допомагаємо студентам підготуватися. Ми проводимо підготовку, попередній ректорський контроль – “пробний КРОК” для студентів, видаємо буклети з прикладами тестових запитань. Я завжди повторюю: я не можу навчити вас, я можу лише допомоги навчитися, – наголосила проректор. – Нашим студентам, на жаль, бракує мотивації. Ми стараємося заохочувати їх, переймаємо досвід європейських колег, але, очевидно, цього недостатньо. Можливо, саме це тестування стане для них уроком, адже тести показали, хто і як готувався до іспиту”.

    Не вірить у “змову проти медиків” і студент-стоматолог третього курсу ІФНМУ Вікторія Марусин. Вона запевняє: тестування показало, хто справді готувався до здачі, а все це невдоволення тільки через неочікуваність тестів.

    “Якщо переглядати тести минулих років, можна зрозуміти, що з року в рік вони повторювались. Тому часто й казали нам як студенти старших курсів, так і викладачі, і деканат, щоб ми акцентували увагу саме на тестах п’яти останніх років. Так, було досить багато складних тестів, на декілька з них точно відповісти не могли і наші викладачі. Але все було за правилами, ми вивчали предмет, матеріал проходили. КРОК-2017 дійсно показав, хто вчився останніх три роки”, – вважає Вікторія.

     

    Що робити?

    Є лише один момент, на необхідності якого наголошують і викладачі, і студенти, – відкрита база тестувань для підготовки. На жаль, усієї бази тестів у вільному доступі немає. Готуються студенти за буклетами та запитаннями попередніх років. Але викладачі ІФНМУ кажуть: нехай тестів буде навіть 10 тисяч, але потрібно мати їх у вільному доступі. Це дасть студентам більше шансів добре підготуватися і водночас унеможливить випадки, коли студент «не чув, не бачив, не читав» того чи іншого тесту.

    Студенти, яким не вдалося здати КРОК з першої спроби, мають ще кілька шансів. Перша перездача відбудеться у четвер, 6 квітня, і вони вже знають, до чого себе готувати. Проректор медуніверситету Ганна Ерстенюк вважає, що результати тепер будуть позитивніші, та все одно переживає за своїх студентів, бо часто з повторної спроби скласти тест вдається далеко не всім.

    «Я завжди намагаюся зрозуміти студентство. Бачу, хто і як готувався, і питала, чи не шкода їм витраченого часу, чи не шкода старань батьків. Так чи інакше, тестування нехай і не є єдиним правильним способом перевірки знань, але вважається найбільш точним, – запевняє вона. – Я переглядаю результати тестів, дивлюся на успішність студентів і розумію, що випадковостей таки не буває».

    Марта БАРАНЕЦЬКА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!