Український антирекорд: експорт електроенергії досяг історичного мінімуму

  • Споживання електроенергії в Україні, враховуючи ситуацію на Сході та з Кримом, а також загальний економічний спад, істотно впала. Якщо населення споживало 20 мільйонів кВт, то зараз — 13 млн.

    «Говорити про те, що втримається ринок електроенергії без виходу на експорт, зараз неможливо, каже голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. – Якщо проблема з експортом не буде вирішена, ми просто фізично не зможемо ставити питання про прийом на електростанціях ДТЕК, чи будь-яких інших станціях, вугілля Львівсько-Волинського басейну, оскільки не буде потреби виробляти з цього вугілля електроенергію. Ця проблема є дуже гострою. Зрозуміло, що профспілкам сьогодні болить. Мовляв, забирайте вугілля вже. Зрозуміло, що ДТЕКу болить: — нема де це вугілля складувати, бо уже 400 тисяч тонн на складах. Але якщо зараз не зрушимо генеральне питання, куди це вугілля “по дротах” передавати, то не буде підстав далі говорити про те, що будуть шахтарям виплачуватись гроші”.

    За словами Олександра Ганущина, лише на Львівщині на вугільних шахтах працюють понад 10 тисяч працівників. Ще кілька тисяч працює на шахтах Волині. Ці люди щодня спускаються у забій, ризикують життям та здоровям, а потім місяцями чекають на виплату зарплати. Бо через відсутність збуту вугілля підприємства не мають можливості заробляти кошти на своє існування.

    За словами генерального директора ДП “Львіввугілля” Андрія Дяченка, підприємство щодня видобуває приблизно шість тисяч тонн вугілля, з яких 4-4,5 тисячі йде на склад — його нікуди збувати. Загалом на складах “Львіввугілля” накопичилось приблизно 100 тисяч тонн вугілля. Теоретично, усе це вугілля можна було б перетворити у валюту. Адже і з Добротвірської, і з Бурштинської ТЕС, на які постачають вугілля Львівсько-Волинського басейну, є можливість експортувати електрику.

    Особливі можливості для експорту має Бурштинська ТЕС, яка працює у режимі так званого енергоострова, який синхронізований з енергосистемою ЄС. Утім, навіть з Бурштина останнім часом електроенергію експортують вкрай мало. З дванадцяти енергоблоків, що є на станції, простоює половина, а на експорт працює всього 1-1,5 блоки, тоді як у 2013-му році на експорт працювало чотири-п’ять енергоблоків.

    Для того, щоб ціна на українську електроенергію стала більш-менш конкурентною на зовнішніх ринках, уряду треба прийняти розпорядження, яке б скасувало дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. Міненерго уже підготувало проект документу, а НКРЕКП — погодило. Однак уряд з його затвердженням не поспішає.

  • Та поки міністри зволікають, ситуація на вугільних підприємствах лише погіршується. Адже окрім спаду попит на електрику через падіння економіки додався ще й сезонний чинник — влітку споживання електроенергії завжди зменшується. При цьому гори вугілля, яке зберігається на складах шахт та електростанцій, у літню спеку можуть загорітись.

    197097

    Нагадаємо, в Україні уже майже мільйон тонн “зайвого” вугілля. І це при тому, що з 2014 року видобуток вугілля зменшився практично вдвічі.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!