Узаконене браконьєрство, або Як на карпатських річках добувають гравій

  • За чотири роки 43 об’єкти в області цілком «законно» здані для проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт. Скільки гравію, піску та гальки вивезено з того часу із дна та берегів прикарпатських річок, ніхто не порахує. Але можна хоча б припинити це свавілля!

    В цьому переконані представники Української Галицької Партії. Вони розповідають, що ведмежу послугу довкіллю Івано-Франківщини обласна рада зробила ще у 2011 році. Тоді депутати затвердили порядок проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області. А іншими словами, легалізували незаконний вивіз гравію та інших ресурсів із дна та берегів річок.

    Дозволи ж на проведення робіт надаються із численними порушеннями. Серед них – відсутність екологічних експертиз, що несе пряму небезпеку довкіллю. Також, за законом, втручання в природні багатства не можуть проводитись без дозволу Мінприроди й обговорення з громадськістю. «Але в нас повноваження на себе самовільно взяло обласне управління водних ресурсів, а людей взагалі ніхто не питає», – зазначає відома івано-франківська громадська активістка, голова осередку УГП Наталія Сербин.

    Цілковита невідповідність цього рішення законодавству нікого у владі не лякає. Адже дозволи на проведення робіт здебільшого отримують фірми, наближені до місцевих чиновників і депутатів.

    Руслорегулювальні роботи у селі Товмачик Коломийського району. Фото Євгена Гапича
    Руслорегулювальні роботи у селі Товмачик Коломийського району. Фото Євгена Гапича

    Тепле місце

    У своєму блозі Наталія Сербин наводить приклад однієї такої контори, яку тісно пов’язують із колишнім регіоналом, а тепер заступником начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Андрієм Пліхтяком. Йдеться про ТзОВ “Гірбудінвест”. Так, з 2012 року до квітня 2016 року підприємство отримало підряди на виконання так званих руслоочисних та руслорегулювальних робіт на чотирьох об’єктах області. Фірма розчищала русла річок Бистриці Солотвинської у с. Клузів Тисменицького району, Бистриці Надвірнянської в с. Хриплин Івано-Франківської міськради та біля села Березівка Тисменицького району, а також займалась регулюванням та розчисткою русла річки Черемош біля села Слобідка Косівського району. Як пише «Курс», на двох із цих об’єктів роботи так і не завершені. А навіщо? Гравій вибрали, й інтерес до об’єкта пропав. Зате на Черемоші русло розчищають уже три роки. Там же є великі запаси «карпатського золота», тому й «роботи з руслорегулювання багато».

    Наталія Сербин розповідає, що першими засновниками такої вельми діяльної фірми були Роман Миронюк та Мирослава Пліхтяк, дружина Андрія Пліхтяка. Після Революції гідності дружина пана Пліхтяка начебто покинула фірму. Однак підприємство і надалі отримує дозволи на виконання руслоочисних та руслорегулювальних робіт в області.

    Варто зазначити, що «Гірбудінвест» виконує також і ремонтно-будівельні роботи. Так, у травні 2016 року фірма отримала передоплату за виконання ремонту Пістинської сільської ради, в стінах якої колись працював і починав політичну кар’єру Андрій Пліхтяк. Дуже зручно, адже сировина для будматеріалів «своя».

  • Прокуратура розбереться?

    Таких прикладів безліч. Є декілька фірм-фаворитів, які постійно отримують підряди на виконання благородної роботи з руслорегулювання, а насправді займаються розкраданням природного багатства нашого краю. У зв’язку з грубими і численними порушеннями законодавства, Українська Галицька Партія направила скаргу генеральному прокурору України Юрію Луценку та прокурору Івано-Франківської області Олександру Стратюку з проханням провести розслідування і через суд визнати незаконним та скасувати горезвісне рішення Івано-Франківської обласної ради, яке дало «зелене світло» нищенню карпатських надр.

    У своєму листі голова ІФ УГП Наталія Сербин нагадала чиновникам, як на представленні нового прокурора області Юрій Луценко обурювався бездіяльністю прокуратури щодо незаконних рубок лісів та вивозу гравію. Тож зараз активісти сподіваються, що генпрокурор та новий прокурор області вирішать ситуацію та покладуть край цій безгосподарності.

     

    Наталя ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!