Валюта поза законом

  • Днями в Івано-Франківську правоохоронці затримали двох іноземців, яких підозрюють у збуті фальшивої валюти. У них вилучили фальшиві банкноти на тисячі доларів, прес для друку валюти, а також з’ясували, що приїжджі налагодили контакти в обмінниках. Незадовго до цього Національний банк України оприлюднив список обмінних пунктів, які діють без відповідних дозволів. Більшість із них функціонують у самому центрі міста, і досі їх ніхто з компетентних органів не помічав.

    Фальшивомонетники

    27 квітня в Івано-Франківську затримано двох іноземців, громадян Нігерії та Великобританії, які приїхали сюди збувати фальшиві долари та євро. Для цього вони винаймали дві квартири: в одній проживали, в іншій проводили зустрічі для реалізації валюти. У їхньому помешканні вилучено кліше для друку банкнот номіналом 100 доларів США на суму близько 500 тис. дол. та 200 тис. євро, фарби, затверджувачі, 3700 доларів США, 1145 євро. Про це повідомив Ігор Максимів, заступник начальника ГУ НП в Івано-Франківській області.

    У місті іноземці розшукували людей для налагодження каналу збуту фальшивої валюти високої якості, майже повністю ідентичної купюрам США та ЄС. Правоохоронці запевняють: багато купюр фальшивомонетники наштампувати не встигли, зробили лише кілька екземплярів, щоб зрозуміти, наскільки якісним є їхній продукт. Реалізовували валюту в обмінному пункті в Івано-Франківську, всі купюри наразі вилучені.

    Обох чоловіків затримано, їм надано захисників та перекладачів. Оскільки мова йде про іноземців, то про відкриття справи повідомили і в представництва країн, громадянами яких є підозрювані. Кримінальне провадження відкрите за ч. 2 ст. 199 Кримінального кодексу України – виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей тощо. Водночас правоохоронці встановлюють, яким чином і коли саме порушники потрапили на територію України, ідентифікують причетних до їхньої діяльності осіб і те, як саме кліше для друку купюр опинилося в місті.

    Уже за два дні після затримання, у суботу, 29 квітня, в Івано-Франківському міському суді встановлено, що вказані особи, діючи за попередньою змовою, зберігали з метою збуту підроблену іноземну валюту у великих розмірах, а також кліше для її виготовлення. Орендуючи декілька квартир в Івано-Франківську, чоловіки намагалися реалізувати іншим іноземним громадянам підроблені банкноти – долари та євро. Врахувавши всі обставини справи, суд ухвалив запобіжний захід у вигляді тримання підозрюваних під вартою. Оскільки вчинений ними злочин має ненасильницький характер, визначено альтернативу у вигляді грошової застави. Злочин, в якому підозрюють затриманих, належить до категорії важких, відтак суд призначив заставу в розмірі однієї тисячі прожиткових мінімумів – 1 млн. 600 тис. гривень. Якщо вину іноземців буде доведено, їм загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі.

    18254609_1188459504610287_933252356_n

    Незаконний обмін

    На початку квітня на сайті Національного банку України з’явилося повідомлення про пункти обміну валюти, які діють незаконно, без відповідних дозвільних документів. Серед загального переліку – 13 незаконних обмінників, що функціонують в Івано-Франківську (див. рубрику “Під текст”). Більшість з них розміщені в центрі міста, на вулицях Галицькій, Дністровській, Шеремети, площі Ринок, два – на вул. Тролейбусній. Яким чином вони опинилися поза увагою місцевих правоохоронців та податківців аж до втручання з Києва – не зрозуміло.

    Як повідомив заступник начальника ГУ ДФС в Івано-Франківській області Віктор Глушпенко, Національний банк здійснює визначене законом регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує та здійснює контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій. Крім того, Нацбанк діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства про валютне регулювання і валютний контроль. Також передбачено, що фінансова установа, її відокремлений підрозділ та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу після реєстрації в органі доходів та зборів. Усі суб’єкти господарювання, які здійснюють валютно-обмінні операції, з 17 грудня 2016 р. зобов’язані при обміні валют використовувати реєстратори розрахункових операцій.

    Після того, як незаконні обмінники побачили у Києві, працівники управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області провели фактичні перевірки всіх вказаних пунктів обміну валюти. Встановлено: усі 13 перелічених на сайті НБУ об’єктів працюють без видачі відповідних документів і не сплачують податки до бюджету. Відтак складено протоколи про адміністративні правопорушення, які надіслано до місцевих судів для розгляду по суті.

    Наприкінці квітня за перевірку вказаних пунктів обміну валюти взялися і працівники Управління захисту економіки в Івано-Франківській області. Правоохоронці встановили, що за вказаними адресами було зафіксовано збут фальшивих грошових купюр, щодо них здійснюється кримінальне провадження, ведуться слідчі дії.

    18217459_1188457877943783_242349422_n

    Без відсотків

    Обмінні пункти, що діють незаконно, завдають непоправної шкоди державі, адже прибуток залишається практично в одних руках, касири в таких установах офіційно не працевлаштовані, зарплатня видається в конвертах і відповідальності за купівлю валюти ніхто не несе, податки у бюджет не сплачуються. У клієнтів не перевіряються паспорти, не видаються належні документи, часто перевищуються ліміти на видачу валюти, встановлені НБУ.

    З 1 січня ц. р., після ухвали Верховною Радою закону «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» втратила силу норма про стягування 2% пенсійного збору з операцій під час купівлі готівкової валюти. Збір із валютних операцій уперше в Україні було запроваджено в 1998 р., і до 2006 р. він становив 1,5%. У  2011 р. парламент скасував пенсійний збір з операцій з іноземною валютою. У 2014 р. збір відновили за ставкою 0,5%, а у 2015-му – підвищили для фізичних осіб до 2%. Нині валюту можна обміняти без додаткових зборів, принаймні до моменту внесення нових змін до закону.

    У більшості обмінників працюють чоловіки. В одному з перелічених пунктів обміну, на вул. Дністровській, біля центрального універмагу, касир повідомив, що ніяких документів про обмін тут не видають. Відтак жодної відповідальності перед особою, яка міняє валюту, немає. І жодного доказу здійснення фінансової операції також. Паспорта теж не просять. Натомість у банку чи в офіційно діючій установі для купівлі валюти паспорт необхідний, а здати валюту можна і без документів. Якщо раніше в обміннику чи на руках можна було придбати валюту без збору і це автоматично знижувало її вартість, то наразі збору немає ніде. Відтак єдина відмінність – паспорт. Купити долари чи євро в офіційно діючій установі чи банку безпечніше, її перевіряють і видають квитанції. А мати справу за кордоном з поліцією і доводити їм ненадійність пунктів обміну буде дорожче.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    ПІД ТЕКСТ

    Перелік обмінних пунктів в Івано-Франківську, що діють без відповідних дозвільних документів, оприлюднений НБУ станом на 9.03.2017 р.:

    • в малій архітектурній формі на вул. Дністровська, між номерами 3-5 (напроти перетину з вул.Шпитальною/Базарною);
    • вул. Галицька, 41 А (на сходах в ТЦ “МЕРКУРІЙ”);
    • вул. Галицька, 13 (в приміщенні магазину “ВРОДА”);
    • вул.Галицька, 14 (в приміщенні магазину “MobiKing”);
    • вул.Галицька, 31 (на куті будівлі біля банкомату “Сбербанку”);
    • вул. Галицька, 59;
    • вул. Дністровська, 5 (в будівлі Центрального ринку, вхід біля сектора 11);
    • площа Ринок, 14 (поруч з відділенням ПАТ “Альфа-Банк” та туристичною агенцією”TUI”);
    • площа Ринок, 1 (вхід в ТЦ “Галерея”);
    • вул. Тролейбусна, 4 А;
    • в малій архітектурній формі поруч з будівлею на вул. Тролейбусна, 2 А;
    • вул. Шеремети, 2 А (в приміщенні магазину “WATSONS”);
    • вул. Шеремети, 2.

     

     

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!