Від приміщення для тортур до картинної галереї, або У Коломиї відкрився новий мистецький центр

  • Вчора у Коломиї відкрився новий мистецький центр «Світовид».

    «Це не тільки мистецький центр. Це виховний дім. Він буде виконувати виховну місію наших українців» – саме з такими словами вітав гостей Михайло Петрів на відкритті мистецького центру «Світовид».

    Першою виставкою центру стали «Барви кола» спілки художників «Коло-Ми-Я». Відкриття мистецького заходу присвячено 775-річчю міста.

    Михайло Петрів також зазначив, що є план провести розкопки біля приміщення галереї. «Під нами є підвали, які сягають глибини 6 метрів. Встановлено, що в цих підвалах є тіла вбитих українських патріотів. Отже, це приміщення пройшло складний шлях. Під час Австро-Угорщини тут був військовий гарнізон. В радянський час – в’язниця НКВД, СІЗО, де люди просто згнивали. Якщо копнути навколо нас – це кістки. І зараз, третій етап життя цієї будови – це мистецький центр.»

    Емілії Бережницькій Михайло Петрів вручив листівку, вік якої понад 120 років. На ній зображений портрет імператора Австро-Угорщини, за часів якого й збудували це приміщення. Митці та представники влади також долучилися до відкриття і подарували центру “Світовид” свої картини, обереги, грамоти, власні вірші, на які надихнула виставка.

    Журналісту «Галицького кореспондента» художниця, а також одна із співзасновників центру, Емілія Бережницька розповіла, що художників є дуже багато. вони все своє життя проводять у творчості, а їх навіть ніхто не знає. “Вони хочуть, щоб їхня праця була корисною для суспільства, це так як хліб печуть для людей, щоб їсти, це – духовна потреба”, – розповіла пані Емілія.

  • У цьому приміщенні колись були цехи, гардинна фабрика. Воно належало сину Емілії Бережницькій, яка й підказала, попросила, щоб він віддав його під галерею. “Він подумав, ми порадилися і вирішили «будемо робити галерею!» Це було десь років шість тому. Але потім Петро каже: «Тут треба більше, ніж галерею, взагалі ця база підходить для художників, для культурної «індустрії».  Міська влада нічого коштами не допомагала. В основному родина, друзі і Петрів – бо він потужний меценат», – розповіла співзасновниця “Світовиду”.

    Організатори мистецького центру також закликали гостей не лише бути постійними відвідувачами галереї, а й ділитися задумами, проектами, як їх можна втілити у життя разом, використовуючи новий потенціал, який надає центр.

    Нагадаємо, у Коломиї 1500 людей скуштували 15-метровий яблучний пиріг.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!