Військове кладовище у Галичі отримає статус пам’ятки історії

  • В період Першої світової війни, зокрема в 1914 – 17 рр. місто Галич і його околиці були одним з бойових плацдармів, де відбувалися бої між російською армією та силами союзників: австро – угорською та німецькою армією. Свідченням тих боїв є старе військове кладовище на Галич – Горі, яке впродовж останнього часу впорядковувалося волонтерами та окремими особами.

    Про це розповів А.Чемеринський, почесний краєзнавець України, старший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини НЗ «Давній Галич», для видання Музейний простір.

    На початку весни 2019 р. командир Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, полковник, д-р Вілмош Ковач, звернувся до міської влади Галича та адміністрації Національного заповідника «Давній Галич» з листом. В ньому висловлювалася подяка міському голові О.Трачику і працівникам заповідника за участь в попередніх роботах та пропонувалися подальші кроки щодо вирішення проблемних питань об’єкта.

    Варто зазначити , що одними з перших ініціаторів відновлення кладовища була ГО “Галицьке районне об’єднання воїнів АТО”. Разом із небайдужими мешканцями Галича, вони неодноразово проводили толоки під назвою «Полеглі в боях заслуговують пошани». Також, протягом тьох років спілка відстоювала ідею капітальної реконструкції могил перезахороненим воїнам національно – визвольної боротьби за Україну, на що минулого року все ж виділили більше півмільйона гривень й розпочали роботи по облаштуванню меморіального скверу.

    З метою обговорення цих питань, Галич відвідала делегація Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, яку очолював д – р Андор Біро, радник департаменту з військово-меморіальної роботи. Представники угорської сторони відвідали кладовище на якому спочиває багато угорців, які були військовослужбовцями цісарського війська і вшанували їхню пам’ять.

    Пізніше делегація зустрілася з міським головою Галича п. Орестом Трачиком та заступником генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи п. Семеном Побуцьким. Вони обговорили питання встановлення пам’ятного знаку та інформаційної таблиці на кількох мовах, з можливим фінансуванням робіт угорською стороною, та надання об’єкту статусу пам’ятки історії та продовження облаштування пам’ятного місця.

    За словами представників Національного заповідника «Давній Галич», незабаром підготують всю необхідну облікову документацію для надання меморіалу статусу нововиявленої пам’ятки історії. На думку представників угорської сторони, відновлене військове кладовище в м. Галичі може стати одним з тих меморіальних місць, які туристи відвідуватимуть в майбутньому.

    Слід зауважити, що вцілілий військовий меморіал Першої світової війни в Галичі, є одним з найбільших на Прикарпатті. Тут збережено щонайменше 329 поховань військовиків цісарського війська (українців, угорців, чехів, поляків, німців, євреїв та ін.). Наразі, завдяки наполегливій роботі дослідників в архіві, вдалося встановити прізвища 127 полеглих, зокрема 2 легіонерів Українського Січового Стрілецтва.

    Голова ГО “Галицьке районне об’єднання воїнів АТО” Артур Пірус розповів “Галицькому кореспонденту”, що організація спільно з небайдужими людьми, що відстоювали реконструкцію кладовища, запускає ще одну ініціативу з відновлення могил воїнам національно-визвольної боротьби.

    На даному етапі вже закуплені матеріали для залиття пам’ятних знаків та петлюрівських хрестів, що будуть встановленні на братській могилі, де спочивають дев’ять воїнів, які віддали свої життя за Україну. Вона знаходиться в колишньому селі Селище біля м.Галич, яке повністю знищив комуністичний режим у 1950 року за підтримку ОУН-УПА. Там також планують встановити хрест на могилі повстанця Івана Буркуна.

    На цьому зупинятися воїни АТО не будуть, а планують й надалі продовжувати свою діяльність, задля вшануванню та збереження історичної спадщини. Зокрема, в спілці мають на меті відновити могили в с. Темерівці Галицького району.

    Нагадаємо, нещодавно у “Давньому Галичі” облаштували відпочинкову зону

    Читайте також: У Галицькому парку поселилася чаклунка (ВІДЕО)

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!