Віртуальний важіль впливу людини на владу

  • В Івано-Франківську запрацював новий метод достукатися до влади – електронні петиції

    Запозичене з латинської слово «пециція» означає індивідуальну або колективну вимогу, звернення, пропозицію, скаргу, прохання, клопотання, яка подається в органи державної влади у письмовій формі.

    В Україні про петиції вперше заговорили учасники протестів на Майдані під час Революції гідності. Перші петиції українців були адресовані до США з проханням втрутитися у ситуацію в Україні і були розміщені на сайті Білого дому.

    В Україні законопроект про онлайн-петиції був поданий президентом Петром Порошенком і прийнятий у липні 2015 року. На виконання цього закону 28 серпня глава держави видав указ «Про порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президентові України», згідно з яким вже наступного дня на офіційному сайті президента було запущено сервер петицій.

    Схожий сервер електронних петицій нещодавно з’явився і на сайті Івано-Франківської міської ради. Щоб написати петицію до місцевої влади, потрібно зайти на сайт Електронних петицій до влади Івано-Франківська (www.petition.mvk.if.ua), зареєструватися там або увійти у свій акаунт (профіль), якщо ви вже реєструвалися раніше, обрати розділ «Створити петицію» і заповнити всі обов’язкові поля. А саме – вказуєте назву, даєте короткий опис та обираєте тематику петиції. Заголовок петиції повинен бути короткий та зрозумілий, назва має чітко описувати звернення. Опис петиції не повинен перевищувати 800 символів, включаючи пробіли.

     

    Які петиції пишуть франківці

    Перша електронна петиція до івано-франківської влади з’явилася на сайті 4 листопада і має назву «Про скасування ЄРЦ». «На думку більшості населення нашого міста, «ЄРЦ» є неефективним підприємством і воно не може існувати у такій формі взагалі. Тому цією петицією пропонується скасувати «ЄРЦ» та повернутися до ЖЕКів, від яких користі було набагато більше, але до ЖЕКів львівського зразка!» – зазначає автор петиції.

    Станом на 30 листопада під цим зверненням зібрано 173 підписи з необхідних 250. В авторів цього звернення є ще достатньо часу, щоб зібрати необхідну кількість підписів.

    У своїх петиціях іванофранківці висвітлюють різноманітні проблеми, з якими стикаються в повсякденному житті. Це ремонт доріг, повернення в державну власність земельних ділянок і комунальних приміщень, облаштування велодоріжок, належне стеження за деревами в місті, зменшення вартості проїзду в громадському транспорті, належне освітлення вулиць міста, встановлення додаткових смітників та лавок, скорочення кількості чиновників та інше.

    Деякі петиції є трохи дивними і не завжди в компетенції міської влади. Так, зокрема, в одному із звернень владу просять передати функцію освячення ліфтів від ВО «Свобода» до церкви, а в іншому – встановити в Івано-Франківську курс долара 8 гривень.

    Порушуються в петиціях і кадрові питання. Так, на сайті є електронні звернення із такими проханнями: «Не призначати на посаду заступника мера Олександра Левицького на прізвисько Чоловіче Божий», «Звільнити начальника управління освіти Микулу Н.П. за постійні побори з батьків у школах і садках та корупцію» та «Звільнити завідувача ДЗ №34 Іваночко К.В. за хабарі, а також пенсійний вік».

    Незважаючи на те, що сервіс працює менше місяця, три петиції вже набрали необхідних 250 підписів, і тепер міська влада має їх розглянути.

    peticija

    Лідери серед петицій

  • Досить швидко набрала 319 підписів петиція «Змінити ціну проїзду у громадському транспорті Івано-Франківська з 4 грн. на 3 грн.», яка була опублікована 20 листопада. В описі до петиції сказано, що ціна 4 грн. є необґрунтованою.

    282 підписи поставили іванофранківці під зверненням «Реклама (назва магазинів/ офісів/ барів/ ресторанів та ін.), яка відповідає європейському місту», в якому владу закликають впорядкувати рекламні вивіски в місті.

    «Місто Івано-Франківськ – чудове європейське місто, але вже багато років воно потерпає від незрозумілої реклами (особливо в історичній частині). Кожен підприємець робить вивіску свого закладу на свій лад та кольорами, якими вважає за потрібне. Від цього страждає краса та привабливість міста, псуються історичні будівлі (пам’ятки архітектури). Має бути розроблений чіткий план встановлення реклами, а в центральній/історичній частині міста вона має бути однотонною та негроміздкою (колір може бути чорний). Реклама повинна гармонічно вписуватися в історичну частину міста, а вітрини мають бути чисті від іншої реклами. Достатньо взяти приклад багатьох європейських міст і запровадити його. Додаткових коштів для цього не потрібно. Просто має бути чітка законотворча база та воля місцевої влади», – йдеться в описі до звернення.

    354 підписи набрала петиція «Облаштувати зелену зону замість ринку на Тринітарській площі». Автор петиції навіть запропонував проект, як має виглядати оновлена Тринітарська площа, автором проекту є Тарас Салій. В описі до петиції зазначено, що неприйнятною є ситуація, коли у самому центрі міста, за якихось 50 метрів від Ратуші, видовище жалюгідне: сотні палаток, що утворюють ринок і залишають після себе гори сміття. Автор хоче, щоб влада заборонила забудову Тринітарської площі, перенесла ринок за межі міста та облаштувала на його місці зелену зону за проектом, який він пропонує.

    Ще декілька звернень близькі до того, щоб набрати необхідні 250 підписів. Це, зокрема, такі петиції: «Щодо встановлення паркоматів та спрямування платежів за послуги паркування у бюджет міста у повному обсязі», «Про рух транспорту в нічний час» та «Заборонити забудову зелених зон загального користування навколо міського озера». Ці звернення вже підтримали більше 200 мешканців міста, і є ще достатньо часу, щоб вони отримати необхідну кількість підписів для їх розгляду міською владою Івано-Франківська.

     

    Реакція влади

    Щоб дізнатися, як влада буде реагувати на електронні петиції містян, ми звернулися за коментарем до одного з ініціаторів цього проекту в Івано-Франківську, начальника експертно-аналітичного відділу виконавчого комітету міської ради Станіслава Козлова.

    «Ми одні з перших міст в Україні, які самостійно вирішили впровадити процедуру електронних петицій до міської влади. Під час розробки проекту положення про електронні петиції та самої моделі інтернет-платформи ще не було вимоги законодавства до впровадження цієї процедури. 29 жовтня Івано-Франківською міською радою було прийнято підготовлене нами положення про електронні петиції, і фактично з цього часу запрацював портал, який дає змогу мешканцям надсилати до міської влади петиції. Петицією вважається те звернення, під яким підписалося не менше 250 мешканців міста впродовж 90 днів з дня її оприлюднення. Станом на сьогодні до різних органів міської влади вже направлено три електронні петиції, які набрали достатню кількість підписів. На підготовку відповіді на них надається 10 днів, тому вже наприкінці цього тижня матимемо відповідь на першу петицію. Всього станом на сьогодні на порталі електронних петицій мешканцями зареєстровано 96 звернень», – розповів Станіслав Козлов.

    Отже, якщо ви не можете вирішити якусь проблему, влада вас не чує або ігнорує, тепер ви маєте ще один важіль впливу – пишіть петицію та залучайте однодумців, щоб вони підтримали ваше звернення, і тоді влада буде зобов’язана дати вам відповідь.

    Андрій КОВАЛЬ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!