Вшанування пам’яті Патріарха Мстислава

  • Протягом усього 2018-го в Україні триватиме відзначення 120-літнього ювілею і 25-х роковин смерті славного сина українського народу Патріарха Мстислава (Скрипника), без якого важко уявити національну історію нашої церкви упродовж ХХ – початку ХХІ століття.

    На вшанування його пам’яті 10 червня у Львові відбулися урочисті заходи. Вони розпочалися Літургією у кафедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці. Очолив відправу Блаженнійший Макарій, митрополит Київський і всієї України, предстоятель УАПЦ.

    Після завершення Богослужіння відправили панахиду біля пам’ятної дошки Патріарху на стіні храму. До присутніх звернувся митрополит Макарій: «Прагнучи досягти нового, кращого життя, ми повинні пам’ятати і вшановувати наших духовних лідерів, провідників Христової Церкви. Адже в тяжкі часи вони не зрадили своєї віри, своєї землі, не побоялися стояти на сторожі правди, залишались вірними Україні в найтяжчих випробуваннях, взяли на себе відповідальність за долю всієї нації. Такою людиною був і Патріарх Мстислав – справжній духовний батько українського народу, праведник, який гідно прожив своє життя, став живим символом правди і честі для всіх нас».

    Предстоятель УАПЦ додав, що недавно мав нагоду взяти участь в урочистому відкритті пам’ятної дошки Патріархові в Івано-Франківську, де її було встановлено в рамках програми «Івано-Франківськ – місто героїв» за сприяння міського голови Руслана Марцінківа, і вдячний йому за це.

    «Сьогодні ми згадуємо світлу пам’ять Патріарха Мстислава. Для кожного з нас це велика особистість. У світському житті він зі зброєю в руках відстоював незалежність України, був видатним церковним, громадським і політичним діячем. Перейшовши на духовну ниву, він виборював незалежність Української Церкви. Такі постаті формують нашу націю та державу», – сказав перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський.

    «Я особисто не був знайомий з Патріархом Мстиславом, але те, що я чув із розповідей про нього, що дізнався із книг, направду вразило мене. То була дуже сильна людина. Він, ніколи не кривлячи душею, робив те, чого вимагала його доба… То велика честь, що історія нашого міста пов’язана з перебуванням у ньому Патріарха Мстислава», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий і висловив переконання, що у Львові буде вулиця його імені.

    Дослідник біографії Патріарха – краєзнавець і літератор, член НСЖУ Василь Романюк, з ініціативи якого та за благословенням митрополита Галицького Андрія в Івано-Франківську встановили анотаційну дошку Патріархові, наголосив: «У цьому часі, дарованому нам Всевишнім, ми вшановуємо світлу пам’ять людини, для якої Бог, Церква, Україна були єдині. Ми щасливі й горді з того, що очолював УАПЦ Патріарх Мстислав, який прагнув єдності, мріяв про єдину Помісну Українську Православну Церкву Володимирового хрещення. За своє довге життя Святійший пройшов тернистий шлях православного священика, на його долю випало чимало випробувань. Як щирий український патріот-соборник, він мав великий авторитет серед українців усіх віровизнань.

    Нинішні життєві реалії спонукають нас повернутися до досвіду Патріарха і по-новому прочитати його. Якби не смерть, то ця людина свого часу змогла б об’єднати Українську Православну Церкву. Нині шлях до автокефалії – це продовження справи Патріарха Мстислава.

    Бережімо ж пам’ять про Святійшого Патріарха Київського і всієї України Мстислава. Хай його діяння повсякчас надихають нові покоління на любов до України та її Церкви. Хай пам’ять про Святійшого прислужиться зростанню нашої національної свідомості, нашого національного відродження».

    На панахиді за Святійшим Мстиславом біля пам’ятної дошки Патріархові на стіні Успенського храму м. Львова. 10 червня 2018 р.

    На вшануванні пам’яті Патріарха Мстислава виступає дослідник його біографії Василь Романюк. Львів, 10 червня 2018 р.

    Від іванофранківців покладає квіти до могили дружини Патріарха Іванни Вітковицької-Скрипник письменник Василь Романюк. Львів, Личаківський цвинтар. 10 червня 2018 р.

    На Личаківському цвинтарі духовенство УАПЦ відслужило панахиду на могилі дружини Патріарха Іванни Вітковицької-Скрипник, яка 6 травня 1940 р. загинула від рук «червоних визволителів»…

    Святкування у Львові завершились урочистою академією в Палаці творчості дітей та юнацтва Галичини «Погулянка». Виступали церковні хори, виголошувалися доповіді про життя й діяльність Першоієрарха УАПЦ – Патріарха Мстислава. Присутні також мали нагоду переглянути фільм зі спогадами про Святійшого.

     

    Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!