Винайшли дорогий велосипед

  • В Івано-Франківську чиновників департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою підозрюють у зловживанні службовим становищем під час закупівлі скутерів та велосипедів для муніципальної інспекції з благоустрою. Правоохоронці стверджують, що ціна цих транспортних засобів у два рази вища від ринкової.

    Підозра у розтраті

    Ліквідувавши КП «Муніципальна інспекція з благоустрою», в Івано-Франківську створили відділ муніципальної інспекції з благоустрою. Ініціатором такої реформи виступив міський голова Руслан Марцінків. За результатами конкурсу, з 84-х кандидатів відібрали 14 інспекторів, які розпочали роботу з 1 квітня ц.р.

    Для нової інспекції місто закупило шість велосипедів, чотири скутери і один автомобіль, їх позначили оригінальними емблемами організації. На цьому транспорті інспектори й перевіряють 9 секторів, на які поділене місто.

    Втім, поліція підозрює, що чиновники департаменту, зловживаючи своїм службовим становищем, закупили скутери і велосипеди за завищеними цінами. Кримінальне провадження за цим фактом внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16 вересня. Наразі слідчий відділ Івано-Франківського ВП ГУ Національної поліції України проводить досудове розслідування.

    Слідчий Тарас Гірний звернувся в суд з клопотанням надати доступ до оригіналів договорів щодо закупівлі скутерів і велосипедів та актів виконаних робіт, підписаних директором департаменту і підприємцем, щоб провести почеркознавчу експертизу. Він зазначає, що виникла необхідність пересвідчитися, чи дійсно ці працівники департаменту підписували договори та акти прийому-передачі до них.

    Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів потрібні саме оригінали документів, а не їх копії. Вони можуть бути використані як докази розтрати посадовими особами департаменту бюджетних коштів. 10 листопада суд задовольнив клопотання слідчого, надавши доступ до документів, які зберігаються в департаменті міськради, з можливістю їхнього вилучення.

    За даними слідства, у березні поточного року департамент житлової, комунальної політики та благоустрою закупив у фізичної особи-підприємця чотири скутери Yb50T-10т 2014 р.в. за 159 тис. грн. та шість велосипедів Trek 2016 3500 Gren за 88,6 тис. грн. Тож виходить, що один скутер коштував 39 835 грн., а велосипед – 14 767 грн. Як вказано у клопотанні, їхня вартість у 2,5 рази перевищує наявні на ринку пропозиції.

     2qwe

    У поліцейських – ще дорожчі

    У департаменті житлової, комунальної політики та благоустрою виконкому Івано-Франківської міськради вважають, що звинувачення поліції абсолютно безпідставні. «Це надумані звинувачення», – запевняє перший заступник директора департаменту Ігор Сенчук та додає, що ціни абсолютно не завищені. Також він каже, що для поліцейських велосипеди купували за ще вищими цінами, ніж для муніципальної інспекції.

    «У поліції який аргумент: на інтернет-сайтах є скутер за 26 тисяч, а ви купили за 38. Але сайт, по-перше, в Києві. Він не дає жодних документів, працює без ПДВ, а товар приходить в контейнерах у розібраному вигляді, без реєстрації в МРЕО», – пояснив Сенчук.

    Крім того, він зазначив, що тендер на ці закупівлі не проводився, оскільки суми невеликі. Разом з тим, чиновник запевнив, що департамент, зі свого боку, надасть всі необхідні документи поліції.

    Не вперше

    Після перегляду трансакцій департаменту на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів з’ясувалося, що договір на закупівлю скутерів і велосипедів був укладений з приватним підприємцем Віталієм Припіним. І це далеко не перший договір з цим підприємцем.

    Департамент також уклав з ним угоди про капітальний ремонт тротуарів та пішохідних доріжок на вул. Грюнвальдській на суму 1 млн. 419 тис. грн., на вул. Бельведерській (на ділянці від вул. Вороного до вул. Південний Бульвар) на суму 1 млн. 403 тис. грн. та закупівлю обчислювальних машин, частин та приладдя до них (сервер баз даних) на суму 285 тис. гривень.

    Це комп’ютерне обладнання рішенням виконкому від 3 листопада передали департаменту соціальної політики. Тоді також говорили про завищені ціни. Наприклад, вартість клавіатури Vinga KB400BK, згідно з документом, – 342 грн.  за одиницю. У той час як в інтернет-магазинах вона коштує значно дешевше –  113-149 гривень. Монітор LG 22M37A-B вартістю 5250 грн. (за документами) коштує приблизно 2800 гривень. А сервер баз даних IBM Express x3650 M5 вартістю 268 тис. грн. можна купити за 150-180 тисяч.

    Як стало відомо згодом, це комп’ютерне обладнання було придбане департаментом 24 травня 2016 р. за допомогою системи ProZorro. На тендер була подана лише одна пропозиція від Віталія Припіна, яку й прийняли. До слова, на сайті зазначено, що очікувана вартість покупки – 290 тис. гривень.

    Тоді директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснював цей випадок тим, що відповідно до п.1 ч.2 ст.30 ЗУ «Про здійснення державних закупівель», замовник має право визнати торги такими, що не відбулися, лише у разі, якщо ціна найбільш економічно вигідної пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі. А оскільки ціна найнижчої суми пропозиції не перевищувала передбаченої суми, то департамент не мав жодних підстав для неукладення договору з офіційно визначеним переможцем торгів.

    «Якби не уклали з мотиву, що ціна, на наш погляд, зависока, то підприємець, який запропонував найнижчу ціну, мав би всі підставити звернутися в суд та правоохоронні органи про незаконні дії з боку працівників департаменту. Або й про корупційні дії. А це кримінальна відповідальність, – аргументує Смушак. – Слід також відзначити, що розрахована ціна в цій публікації не включає ПДВ, а тому вже є, як мінімум, на 20% вищою. І зрештою, участь у тендерах мають право брати всі без винятку суб’єкти господарювання, тендери проходять через систему ProZorro. Тому маємо надію, що надалі участь у закупівлях братимуть якомога більше підприємців, що призведе до максимальної економії бюджетних коштів, і подібні ситуації не виникатимуть».

     17 справ

    За даними департаменту захисту економіки управління захисту економіки НП України в Івано-Франківській області, з початку року виявлено 17 кримінальних правопорушень у сфері державних закупівель, за якими слідство розпочало провадження. Оголошено повідомлення про підозру за такими провадженнями 18 особам, а 15 справ направлено до суду.

    Здебільшого це службові особи, але є й приватні підприємці, які зловживали своїм становищем при виконанні робіт, завищували ціну чи не доробляли роботи, а в актах виконаних робіт вказували, що виконали їх. Приблизно третина кримінальних проваджень стосується безпосередньо Івано-Франківська.

    Також в департаменті захисту економіки повідомили, що наразі нікому з працівників департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою підозра про розтрату бюджетних коштів при закупівлі скутерів та велосипедів ще не оголошена. Зараз триває допит працівників та проводиться товарознавча експертиза, щоб встановити, яка насправді ціна цих скутерів та велосипедів.

    Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення – ч.2 ст.191 ККУ (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем). У разі доведення вини чиновникам загрожує обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

    Наталія ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!