Статут треба змінити

  • Ми не можемо сьогодні побудувати демократію у всій країні, але є шанс це зробити в кожному місті.
    Адже демократія – це процедури, які дозволяють громадянам брати участь в управлінні не лише через делегування повноважень, але й безпосередньо беручи відповідальність на себе. Конституція та законодавство передбачають механізми управління містом не тільки через вибори мера та депутатів, але й через прийняття рішень самими жителями. Зокрема, місцева демократія нам дає для цього чотири практичні інструменти: громадські слухання, збори за місцем проживання, місцеві ініціативи та місцевий референдум. Щоправда, останній механізм не працює, бо народні обранці ніяк не додумаються прийняти спеціальний закон. Проте, як і будь-які інструменти, вони повинні бути прості в застосуванні та дружні до жителів міста. А для того, щоб вони були ефективними, вони мають бути настроєні для кожного міста зрозумілими процедурами.
    Регулює інструменти місцевої демократії так звана «Біблія міста» – статут територіальної громади. Статут територіальної громади міста Івано-Франківськ говорить, що можемо впливати на міську владу через громадські слухання, збори громадян за місцем проживання та місцеві ініціативи.
    Але якщо мешканці міста захочуть просто заслухати керівництво мерії чи депутатів та подати свої пропозиції, їм прийдеться зібрати 10 918 підписів. І навіть якщо якимось дивом активісти зберуть ці підписи, то не факт, що службовці врахують рішення слухань. Адже механізмів, які це передбачають, у статуті немає.
    Також якщо мешканці захочуть зібратися на своїй вулиці чи у кварталі, аби самим вирішити свої проблеми чи запропонувати якісь рішення владі, то не факт, що їх почують і врахують. Адже процедуру розгляду та реагування влади прописати чомусь забули.
    Мешканці міста можуть мати цікаві ідеї й пропонувати способи вирішення важливих для громади проблем. Тому місцева ініціатива – це можливість винести на найближчу сесію міської ради проект рішення, який обов’язково розглянуть обрані нами депутати. Хоча зробити ми це зможемо, лише зібравши підписи 18 152 жителів міста. Що на практиці, звісно, неможливо.
    В нинішніх умовах, як не сумно, демократія на місцевому рівні більше схожа на привид. І це треба й можна змінити. Потрібно впровадити зручний механізм для реалізації місцевих ініціатив, для початку – зменшити кількість підписів, що б дозволило мешканцям реально впливати на діяльність міської влади й брати відповідальність на себе.
    Створення механізмів місцевої демократії в Івано-Франківську – це шанс виховати принципи відповідальності, ініціативності та традиції самоврядування у громади. Маємо можливість стати найдемократичнішим містом в Україні і почати реформи країни з реформи власного міста. Такий крок повернув би мешканцям відчуття взаємної потреби і довіри. Потреби громадян у місті, потреби міста в активних громадянах.

    Тарас СЛУЧИК, керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти 


    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!