Справа Гаркота: п’ять з половиною років з конфіскацією

  • Найгучніший вирок в Івано-Франківську часів незалежності: високопосадовця міського виконавчого комітету за хабар засуджено до тривалого ув’язнення з конфіскацією майна.

     

     

    У вівторок, 29 жовтня, Івано-Франківський міський суд виніс вирок у кримінальному провадженні проти екс-директора департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківська Олега Гаркота, якому інкримінували вимагання хабара у розмірі 30 тисяч доларів.

    Суд визнав Гаркота винним за ч.3 ч.15, ч.3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання хабара в особливо великому розмірі) та призначив йому покарання у вигляді 5 років і 6 місяців ув’язнення з конфіскацією майна, а також позбавив права займати посади в органах місцевої влади та органах місцевого самоврядування терміном на три роки і позбавив 9-го рангу посадової особи місцевого самоврядування. За цивільним позовом підсудний також повинен відшкодувати потерпілому підприємцю Віктору Ломею моральну шкоду у розмірі 550 тисяч гривень та 42,362 тисячі гривень матеріальної шкоди. Слухаючи вирок, підсудний втратив свідомість. Для нього викликали швидку допомогу.

    Вердикт став несподіванкою не тільки для підсудного, а й для сторони обвинувачення. Адже під час дебатів, які відбулися напередодні, 28 жовтня, прокурор заявив, що перевиховання обвинуваченого може відбутися без ізоляції від суспільства. Прокурор просив суд призначити Олегу Гаркоту покарання у розмірі 29 412 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 500 004 гривні, з конфіскацією майна, позбавити його права займати посади на два роки та позбавити 9-го рангу службової особи місцевого самоврядування.

    Нагадаємо, справа Гаркота розглядалася в суді більше року. 9 жовтня минулого року співробітники СБУ та прокуратури затримали чиновника на вул. Січових Стрільців у центрі Івано-Франківська разом з депутатами міської ради, лідером фракції «Свобода» Романом Онуфріївим та «нашоукраїнцем» Володимиром Балагурою. Під час судового слідства з’ясувалося, що операція із затримання хабарника готувалася впродовж семи місяців. Однак для її здійснення правоохоронці вибрали не зовсім вдале місце та час. Протягом півгодини на місці затримання зібралися десятки іванофранківців. Під керівництвом тодішнього секретаря міської ради, а сьогодні нардепа Руслана Марцінківа симпатики «Свободи» перешкодили затриманню депутатів та ставленика «свободівців» – директора департаменту містобудування та архітектури. Під тиском натовпу Балагуру і Онуфріїва правоохоронці відпустили, а Гаркота тоді госпіталізували з серцевим нападом. Наступного дня «свободівці» вже мітингували під стінами обласного управління СБУ, звинувачуючи «службу» в отриманні хабара за «політичне замовлення». Голова фракції «Свобода» в Івано-Франківській міській раді Роман Онуфріїв обіцяв ініціювати публічний судовий процес з обов’язковою участю засобів масової інформації. Процес справді набув розголосу, Онуфріїв на суд з’явився лише раз у якості свідка. А Олег Гаркот визнав провину і покаявся.

    Під тиском громадськості прокураторі довелося відкрити ім’я і союзника Гаркота. Ним виявився депутат міської ради, «свободівець» Володимир Колковський, який, за версією обвинувачення, вступив у змову з Гаркотом і вимагав хабар у підприємця Віктора Ломея за видачу дозвільних документів на будівництво багатоповерхового будинку по вул. Мазепи, 144. Колковського було оголошено в міжнародний розшук, а згодом затримано у Хорватії. Наразі вирішується питання про його екстрадицію.

    Як Колковський «вступив у змову» з Гаркотом, громадськість дізналася під час судових засідань. За словами Ломея, він кілька разів звертався до міської ради щодо отримання дозволів на забудову. Після того, як міська рада кілька разів відклала це питання, до підприємця нібито звернувся депутат міської ради Володимир Колковський з пропозицією вирішити його земельне питання за 100 тисяч доларів. На одному з відео, яке досліджував суд, видно, що Ломей передає депутату 10 тисяч доларів. Саме стільки, за словами підприємця, коштує отримання договору оренди. 30 тисяч доларів Ломей передавав Гаркоту через підлеглого Колковського за отримання містобудівних умов та обмежень. Ще по 30 тисяч доларів Ломей мав заплатити за видачу кадастрової довідки та коригування генплану.

    Напередодні того вечора, 9 жовтня 2012 року, коли затримали Гаркота, Колковський його попередив, що виїжджає за кордон, тому другий транш хабара директору департаменту передасть працівник Колковського Петро. Так сталося, що 9 жовтня Гаркот, за його словами, «вирішив попити чаю» з Онуфріївим та Балагурою. «Коли я балакав з паном Петром, до Романа Онуфріїва під’їхав Володимир Балагура, і я їх попросив, щоб вони мене підкинули до офісу «Скол», вони погодилися», – розповів під час судового розгляду Гаркот. Він пояснив депутатам, що Колковський передав йому документи. «Біля магазину «Сонячне коло» я попросив Романа Онуфріїва, щоб він передав мені документи, але Петро стояв зліва, і Онуфріїв попросив Балагуру, щоб той взяв документи. Після отримання документів Балагура заніс їх в автомобіль і передав Онуфріїву, виявилося, що це гроші», – детально описав передачу хабара Гаркот. Чаю випити компанії так і не судилося, оскільки по дорозі їх затримали правоохоронці.

    Версію Гаркота підтвердили у якості свідків Онуфріїв та Балагура. Крім того, суд переглянув кілька відео із затримання підсудного, камер відеоспостереження, записи телефонних розмов тощо. Також у суді з’ясувалося, що Ломей дав свої гроші для операції затримання. Втім, під час затримання загубилося 5300 доларів США. А свої моральні збитки підприємець оцінив у 800 тисяч гривень.

    Під час слухань Ломей намагався переконати суд, що пережив психологічний стрес, у нього погіршилося здоров’я та з’явилися проблеми в особистому житті. Він також наголосив, що Гаркот ні разу не намагався з ним домовитися щодо добровільного відшкодування моральної шкоди. Як виявилося, ці аргументи суддю таки переконали.

    Гаркот ще раз щиро покаявся, просив зважити суд на його стан здоров’я, утримання неповнолітніх дітей, матері похилого віку і активне сприяння слідству. Підсудний навіть погодився відшкодувати Ломею гроші, які загубилися під час слідчих дій.

  • Але вирок суду виявився значно суворішим за покарання, якого вимагала прокуратура. П’ять з половиною років, конфіскація майна, понад півмільйона гривень відшкодування потерпілому…

    Ще однією несподіванкою судового засідання 29 жовтня стала ухвала, яка зобов’язала прокуратуру додатково перевірити причетність до злочину депутата Івано-Франківської міської ради Володимира Балагури. Також прокуратура нагадала, що триває слідство у кримінальному провадженні проти Володимира Колковського. До слова, Віктор Ломей зазначив, що він готує до Колковського цивільний позов. У позовних вимогах підприємець буде вимагати відшкодування 10 тисяч доларів матеріальної шкоди. Суму моральної компенсації Ломей ще рахує.

    Отже, наступний підсудний – Володимир Колковський. Очевидно також, що не варто сподіватися спокою й іншим персонажам цієї досить дивної й заплутаної історії… Продовження точно буде.

     

     

    Марія ГАВРИЛЮК


    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!