Про український Євромайдан у Варшаві

  • У неділю, 24 листопада, у Варшаві під стінами Посольства України у Республіці Польща зібралися сотні молодих людей. Серед учасників було кілька десятків молодих франківців, які навчаються у різних містах Польщі. Так хлопці і дівчата, які на час Євромайдану опинилися в іншій країні, продемонстрували підтримку тим, хто вийшов на площі українських міст.
    Координатори збирали невеликі групи людей, здебільшого через соцмережі, і разом з ними їхали до польської столиці. Одна з таких груп поїхала до Варшави з Жешува, в університеті якого мені випала нагода студіювати. Частина рушила вночі автобусом, кілька машин вже вранці приєдналися до нас.
    Цього разу прикра закономірність, за якою акції набирають «лайки» в мережах, а наживо приходить значно менше людей, не спрацювала. Навпаки. Учасників пікету було значно більше, ніж зголосилося в інтернеті.
    Найбільше, звісно, було студентів, проте прийшли і старші люди, які працюють в Польщі, були й ті, кому далеко за шістдесят.
    Молодь розмальовувала один одного жовто-блакитними фарбами, у багатьох були плакати та прапори України і Євросоюзу, на обличчях посмішки, а в очах надія.
    Питаю знайому Настю, яка навчається зі мною, а сама родом з центральної України, чому вона вирішила підтримати акцію, і чую у відповідь: «Я вийшла, бо я – українка! Я хочу жити, як європейці, і хочу, щоб мої діти жили в європейській країні. Я вийшла, бо вважаю, що за своє майбутнє потрібно боротися. Зараз абсолютно не той час, коли можна відсиджуватись вдома. Це стосується кожного особисто. Мова йде про нашу країну. Не можна дозволити кільком «жирним котам», діти яких живуть в Європі і мають “дачі на Мальдівах”, диктувати нам, в яких умовах жити».
    Потім організатори зачитали текст звернення до президента України, Кабінету міністрів України, парламенту й міністра закордонних справ України, у якому висловили обурення зупинкою підготовки Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Усі підтримали звернення гучними оплесками та вигуками. Потім зібрали підписи учасників. Тим часом на імпровізованій сцені лунали виступи. На мітингу виступили і польські парламентарії, які підтримали прагнення українців підписати Угоду з ЄС.
    “Перед підписанням Угоди переговори проведено, більшість умов – виконано, усі найважливіші політичні сили в Україні підтримали цю Угоду, – сказав Марчін Швєнчіскі, депутат Польського Сейму. – І за кілька днів до її підписання уряд піддався енергетичному і торговому тиску Росії. Апелюємо до влади України, щоби не піддавалася цьому шантажу!”
    До нас долучились і російські опозиціонери, і білоруські.
    Лідер російської опозиційної партії «5 грудня» заявила, що це не російський народ проти євроінтеграції України, а тільки «путінський режим».
    Поки збирали підписи, молодь співала гімн України, «Червону руту» і «Вставай» гурту «Океан Ельзи». Скандували: «Україна – це Європа!» і «Слава Україні!»
    Під зверненням поставили свої підписи 636 мітингувальників, хоча ми спочатку розраховували на 200-300 учасників.
    Текст звернення і підписні листи прийняла Юлія Бородій, прес-секретар Посольства України у Польщі. Вона чемно подякувала усім, хто зібрався на пікет, від імені українських дипломатів, які працюють у Польщі.
    Після тригодинної акції було оголошено, що мітинг під посольством буде щоденним аж до 29 листопада, коли відбудеться саміт у Вільнюсі.
    Скоро я, як і багато з моїх колег по навчанню, буду у Франківську чи Києві. Ми розуміємо, що в Україні з нас буде більше користі, ніж у Польщі. Десятки, сотні тисяч українців усвідомлюють, що Європа – це шанс України, це дім, у який настав час повернутися після довгої вимушеної розлуки. Усім нам – перемоги!

  • Микола ГАВРИЛЯК, засновник спільноти «Типовий Франківськ»

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!