Храм у Дорі знищив вогонь

  • Віддав Богові душу ще один унікальний гуцульський храм. Минулої суботи на території монастиря святого Іллі, що знаходиться в Дорі біля Яремче, згоріла дерев’яна церква – пам’ятка архітектури місцевого значення XX ст. Втратили те, чим могли би пишатися – зразок автентичної народної архітектури і оригінальної різьби. З 1991 року на Прикарпатті згоріло 19 дерев’яних церков. У цьому випадку експерти розглядають версію навмисного підпалу. 

    Монастирський храм святого пророка Іллі у Дорі, за словами очевидців, «спалахнув, як сірник». Спочатку монахи і місцеві мешканці самі намагалися його врятувати. Коли стало зрозуміло, що загасити вогонь неможливо, викликали пожежників. За годину полум’я повністю знищило церкву. Як розповіла керівник прес-служби управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович, від вогню зайнявся навіть сусідній із храмом будинок, але пожежу вдалося локалізувати. Частину церковних речей встигли винести. Загиблих і травмованих немає. Вогонь гасили шість пожежно-рятувальних відділень – більше півсотні рятувальників, сім пожежних машин. Зараз на місці пожежі працюють експерти, встановлюють причину загоряння.

    «Розглядають дві версії пожежі – через свічку і підпал», – повідомив отець-ієрей Юрій Трухан, прес-секретар архієпархії УГКЦ, до якої належала церква монастиря отців-студитів у Дорі. Жителі села також вважають, що храм могли підпалити. Місцеві люди розповідають, що бачили, як після Служби до церкви заходили молоді хлопці. І начебто саме після їхніх відвідин у церкві спалахнула пожежа.

    Як доконаний факт підпал подав інтернет-ресурс УГКЦ. «Як повідомляють місцеві жителі, сьогодні зранку бачили кількох невідомих чоловіків, котрі вкинули коктейль Молотова у святиню і швидко зникли на автомобілі», – повідомляє сайт. У прес-службі управління МВС в області таку інформацію не підтвердили, хоча повідомили, що відпрацьовують версію навмисного підпалу.

    Храм святого пророка Іллі в Дорі був пам’яткою архітектури місцевого значення. Церква у формі хреста в народному гуцульському стилі, вкрита гонтою, була збудована майстрами з Делятина і Річки у 1937-1938 роках на землях, подарованих монахам родиною освітян Кокорудзів зі Львова. Ті приятелювали з митрополитом Андреєм Шептицьким. «Митрополит Андрей та Ілля Кокорудз мали одну мету – допомогти бідним дітям отримати освіту. Можливо, тому панство Кокорудзів поручило свої два будинки в Дорі монахам-студитам для виховання молоді на Гуцульщині», – писав у своїй розвідці науковий співробітник Постуляційного центру студійських монастирів Роман Шимон.

    Церква мала оригінальний інтер’єр, декорований випаленим орнаментом та іконами. У храмі був унікальний різьблений іконостас – нетиповий, відкритий, овальної форми. Ікони, розміщені на ньому, були виконані методом випалювання та частково оздоблені плоскорельєфною різьбою. Проект іконостасу та частину різьблених робіт виконав колишній директор місцевої школи, художник, будівничий Іван Свищук. Про майстра нарис в “ГК” свого часу підготувала краєзнавець Світлана Флис.

    Мистецтвознавці відзначали особливу художню цінність іконостасу Івана Свищука. В Дорі та Яремче збереглися ще кілька робіт талановитого різьбяра. У той самий час, у 30-х рр. ХХ ст., він виготовив престол і сповідальницю для церкви Чуда Архистратига Михаїла в Дорі, та сповідальницю і частину запрестольних ікон для церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Яремче.

  • За даними управління культури Івано-Франківської ОДА, на Прикарпатті протягом останніх 23 років через порушення правил експлуатації електрообладнання та недбалість згоріло 19 дерев’яних церков. Ще 12 храмів – пам’яток архітектури місцевого значення – громади самовільно розібрали у зв’язку з аварійністю несучих конструкцій. За даними обласного управління охорони культурної спадщини, негайних ремонтно-реставраційних робіт вимагають 129 дерев’яних церков, для цього потрібно близько 10 млн. грн.

    «Українська дерев’яна церква не має собі рівних у європейському і світовому мистецтві. Це єдине, що є цілком «українське» у нас, – відзначає мистецтвознавець, директор Львівської галереї мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв Борис Возницький. – За останні роки в Україні згоріло 158 дерев’яних храмів! Пам’ятаємо, як в епоху атеїзму, в XX ст., нищили всю давню спадщину. І коли сьогодні творяться подібні речі, коли горять унікальні церкви з іконами, то це викликає велике занепокоєння в середовищі мистецтвознавців. Та думаю, що не тільки вони повинні цим перейматися, але і Церква також. Раніше, коли мені доводилося працювати в комісії сакрального мистецтва при Львівській архиєпархії УГКЦ, то тодішній глава УГКЦ Блаженніший Любомир (Гузар) пропонував читати лекції отцям-деканам, збирати священиків, виїжджати в райони і розповідати їм про цінність сакральної спадщини. Це потрібно, на мою думку, робити й сьогодні».

    Наталія КУШНІРЕНКО, фото Євгена Гапича і Олега Дзем’юка

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!