Хто стане мером Івано-Франківська?

«Галицький кореспондент» починає кастинг претендентів на крісло міського голови

Хоча до офіційного старту виборів міського голови ще понад півроку, «великі перегони» за ключі до обласного центру Прикарпаття вже розпочалися. Різні політбізнесові табори обговорюють та приглядають кандидатури на найвище крісло міськвиконкомівського крила «білого дому».

Зважуються сильні і слабкі сторони потенційних мерів. Якщо фотогенічний, гарно виглядатиме з голубих екранів, то добре, щоб був ще й розумний. Якщо розумний – треба, щоб ще й симпатичний… Догодити потрібно смакам більшості виборців. Самі ж імовірні кандидати – і ті, яких «сватають», і ті, які самі «сватаються», – також у глибокій задумі. Складається так, що кожен конкуруючий табір розглядає в своїх лавах на посаду міського голови по кілька претендентів, які, в свою чергу, змагаються між собою. Та всі сходяться на одному – новим (чи новим-старим) «батьком» міста має стати фігура компромісна, яка б змогла задовольнити основних гравців франківського політичного поля. Також усім очевидно, що перемогти нинішнього очільника міста Віктора Анушкевичуса зможе виключно той, кого більшість суб’єктів виборчого процесу визнає «єдиним кандидатом». Скажімо, від опозиції.
Чи з’явиться такий кандидат, хто ним стане – залежатиме від кількох чинників. Перший: вибори міського голови відбуватимуться, як раніше, в один тур, чи у два, як це нещодавно прийняла Верховна Рада України у першому читанні. Відповідно – у першому турі різні політичні сили  висуватимуть свого кандидата, а відтак у другому турі логічним буде їхнє об’єднання довкола котрогось з двох переможців першого туру.
Другий чинник, що визначатиме відбір найбільш реальних претендентів на ключі від Івано-Франківська, – дата виборів. Голосування мало б відбутися в березні 2010 року. Однак не виключено, що вибори мерів перенесуть на 2011 рік і проведуть їх із виборами до місцевих рад. З ініціативою пролонгувати каденцію нинішніх міських та селищних голів на один рік виступає прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. З іншого боку, є також пропозиції скоротити каденцію місцевих рад з п’яти до чотирьох років, тобто провести одночасні вибори міських голів та місцевих рад в наступному році. Відповідь на запитання – 2010-й чи 2011-ий – вкрай важлива в контексті майбутніх президентських виборів і тих політичних розкладів, що настануть на місцях після них. Президент Віктор Ющенко – один розклад, президент Юлія Тимошенко – інша конфігурація, Віктор Янукович, Арсеній Яценюк… – кожен кроїтиме владно-політичне поле на власний смак.
А звідси – третій чинник: на кого поставить обласна влада. Залишиться в кріслі голови ОДА нинішній опонент Віктора Анушкевичуса Микола Палійчук, чи на його місце, в результаті президентських виборів, прийде хтось такий, з ким Віктор Андрюсович швидше знайде спільну мову, припустимо, екс-губернатори Роман Ткач чи Михайло Вишиванюк? Або ж навпаки – якщо керівником області стане хтось ще більш непримиренний з політикою Анушкевичуса, скажімо, бютівець Дмитро Шлемко чи екс-мер Зіновій Шкутяк? Недооцінювати фактор облдержадміністрації в «мерських перегонах» не варто. Як, зрештою, і перебільшувати, адже принаймні у двох останніх виборчих кампаніях – 2002 та 2006 рр. – ставленики ОДА зазнали поразки.
Четвертий чинник: кого воліє бачити у кріслі міського голови бізнес. Ясна річ, капітал звично триматиме носа за політичним вітром, але є нюанси. Так, інтереси великого та середнього бізнесу можуть розійтися. Наприклад, якщо потужну в регіоні фінансово-промислову групу Приват Віктор Анушкевичус остаточно розчарував і сподіватися на її підтримку не може, то певна частина середнього бізнесу, скажімо, забудовників, розкладатиме «яйця в різні кошики». Правда, криза багатьом забудовникам ті «яйця» відірвала…
І нарешті головне – виборець. А його думка й рішення дуже залежатиме від дій Віктора Анушкевичуса впродовж часу, що залишився до фінішу «великих перегонів». Власне, сьогодні багато що – в руках мера. Головні проблеми франківців, а відповідно, й Віктора Андрюсовича – це комуналка. Покарати, чи навіть «призначити», винних за комунальний бедлам і почати бодай ледь помітні зміни на краще – ремонт доріг, дозволи на «автономку», вивіз сміття… – і падіння рейтингу можна стримати. При цьому Анушкевичусу доведеться наполегливо переконувати виборців, що для завершення задуманого йому конче потрібна ще одна каденція.
Затяті опоненти Віктора Анушкевичуса мимоволі подарували йому кілька козирів. Так, фракція БЮТ зараз відкликає призначеного за її квотою заступника міського голови з комунальних питань Олександра Дерев’янка «за невиконання ним виборчої програми Блоку Юлії Тимошенко». Таким чином, Віктор Анушкевичус отримав нагоду всю відповідальність за проблеми в комуналці перекласти на опонентів, тим більше, що останні цим відкликанням фактично свою провину визнали. Ще один козир – інтрига довкола «Теплокомуненерго», точніше – подальша доля його нинішнього директора Арсена Блащука. Минулого сесійного тижня депутати міськради звільнити опального керівника не зуміли. Відтак – слово за міським головою. Здавалося б, Віктору Андрюсовичу логічно прийняти вольове рішення – показово звільнити Блащука й призначити на його місце лояльну людину. Отримавши «кругленький» кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку, можна спробувати зробити дещо позитивне й у такій «безперспективній» ділянці, як централізоване теплопостачання. Зрештою, майбутній опалювальний сезон напередодні «великих перегонів» буде для міського голови серйозним іспитом.
Наразі рейтинг Віктора Анушкевичуса, за результатами різноманітних соціологічних опитувань, найвищий, хоча і суттєво впав порівняно з 2006 роком. Так, згідно з останнім моніторингом Івано-Франківської обласної організації Комітету виборців України, сьогодні рейтинг Анушкевичуса – 17,2%. На другому місці – «срібний» призер минулих виборів «свободівець» Олександр Сич з 9,5%. Екс-мер Зіновій Шкутяк посідає третю сходинку – 7,1%. За ними: голова обласної ради Ігор Олійник – 6,2%, екс-голова ОДА Роман Ткач – 3,2%, депутат міської ради фракції БЮТ Володимир Стасюк – 3,1%, директор фірми КГД Остап Дармограй – 2,8%, лідер «Громадського форуму» Юрій Соловей – 2,4%.
Варто зауважити, що різні соціологічні служби пропонують відмінні переліки кандидатів. Скажімо, Центр адвокації громадських ініціатив до рейтингу потенційних кандидатів на посаду міського голови включив поруч із, зрозуміло, Віктором Анушкевичусом секретаря міської ради «бютівця» Василя Бойчука, лідера благодійного фонду «Солідарність» Андрія Микитина, депутата міської ради від Партії регіонів Богдана Федьківа, першого заступника міського голови «рухівця» Зіновія Фітеля та інших. Частина з цих достойників і не здогадувалися, певно, про свої претензії на мерське крісло до оприлюднення таких рейтингів.
В місцевому політикумі обговорюються також прізвища таких претендентів, як нинішній перший заступник міського голови Львова Олег Синютка, лідер обласної організації «Фронту змін» Володимир Шкварилюк, керівник міської організації НСНУ Олег Коржак, перший заступник голови ОДА часів Романа Ткача Андрій Романчук, колишній перший заступник Анушкевичуса Володимир Швадчак.
Суттєво вплине на передвиборчий розклад ймовірна участь у перегонах за крісло міського голови Івано-Франківська нинішнього очільника міста Калуша Ігоря Насалика. Насалик – давній і затятий опонент Анушкевичуса ще й в обласній організації Української народної партії. За інформацією «ГК», найближчим часом Ігор Насалик вже як лідер громадської організації «Голос нації» офіційно оголосить про свій намір завоювати обласний центр Прикарпаття.
Загалом, передбачається, що у виборах братиме участь понад 20 кандидатів. Значна їх частина буде технічними – в підтанцьовку для основних претендентів. Хто ці основні, чого від них сподіватися франківцям, читайте в наступних номерах газети. Проведемо кастинг разом!

Антін ТИМУРА

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

36 thoughts on “Хто стане мером Івано-Франківська?

 1. Думаю, що іванофранківцям не зашкодить визначити на кастингу хто є хто із кандидатів і дати їм образну назву. До прикладу нинішній мер мав би називатися танцюристом ( з урахуванням його схильності до балів та дискотек), Фітель – будівельник, Насалик – політичний бульдозер, який підминає все на своєму шляху і ніхто не знає з якого боку його чекати, Соловей – хитрий (можна лише здогадуватися де він взяв свій капітал), Сич – вольовий( з урахуванням його приналежності до “Свободи”). Єдине, що бентежить – немає у цій кагорті поки господарника та наймудрішого, який би насправді приніс користь місту. Думаю з часом знайдуться і ці достойники.

 2. Невже за руйнування, засмічення та за погіршення умов проживання в місті пересічного громадянина треба обирати мера ще й на другий термін, адже це -БЕЗГЛУЗДЯ. І до чого тут перелік політ лідерів місцевого масштабу. Найдіть справжнього гоподарника, і бажано БЕЗПАРТІЙНОГО, от тоді і буде порядок.

 3. Невже за руйнування, засмічення та за погіршення умов проживання в місті пересічного громадянина треба обирати мера ще й на другий термін, адже це -БЕЗГЛУЗДЯ. І до чого тут перелік політ лідерів місцевого масштабу. Найдіть справжнього гоподарника, і бажано БЕЗПАРТІЙНОГО, от тоді і буде порядок.

 4. А Олег, той шо синютка? Не годиться? Теж свого вартий персонаж, але такого срачу в місті не було би однозначно.

 5. Звичайно обрати позапартійного можна. Тільки що він зможе зробити у місті без своєї фракції у міській раді??? Лише голосно кричати. Поки зрозуміло, що БУЛЬДОЗЕР переможе ТАНЦЮРИСТА. Та може ще знайдеться ГОСПОДАРНИК? Головне не обрати ще одну телезірку містячкового рівня, яка замість того, щоб сміття прибирати, філософствує на Інтерах про великі матерії мегаполітики.

   

   

 6. >> Соловей – хитрий (можна лише здогадуватися де він взяв свій капітал),

   

  кажуть, що то капітал Балоги , Соловей тільки “лице” його капіталу в франківську…

 7. яка фіг різниця хто стане мером? хтось ще вірить, що влада ( не залежно від її рівня ) здатна щось змінити в цій дрежаві…20 років нас ще нічому не навчило? 

 8. Різниця на мою думку є – невже не відчуваєте (по стану доріг, по роботі жеків, по теплу в домівках) різницю між старим мером і новим. Шкутяк при усіх його мінусах (яких також є чимало) в першу чергу був господарник, а не демагог і інтриган, як Анушкевич(ус).

 9. Ануш керує як на рітасі, але місто то велика господарка, це не фаби продавати, так засрав місто і команду всю злив.Крім інтриг немає роботи

 10. Калушанин

  Невже добрі люди міста Івано-Франківська зроблять таку саму помилку як калушани і отримають за приз популиста Насалика!!!

 11. Я за Насалика – мера Івано-Франківська! Так допік нам своїми солодкими брехнями в Калуші, то краще хай іде до Вас. Нам в Калуші потрібен КАЛУСЬКИЙ, а не ЗАЙДА Рогатинський. А Ви постійно обираєте, то Бандьору Грабівського Калуського, то жидка Литовського. От і беріть собі нашого НАСрАЛИКА!

 12. Фу як негарно калушани про свого лучезарного говорять ))))))

 13. Йой, не можна Насалику з Калуші йти. А хто борги повіддає калуському трудовому люду.Наступному  війту, вже не має, що спродувати з міста. Йой біда буде.

 14. Шо ви якісь легенди складаєте…От шось би людям попридумувати і радуються як дітлахи…

 15. ПОКИ ЛЮДИ БУДУТЬ РОЗГЛЯДАТИ МОЖЛИВІСТЬ КЕРУВАТИ МІСТОМ СПЕКУЛЯНТАМИ (Шкутяк, Соловей, Олійник, Анушкевичус, Синютка, Насалик, Дармограй, Ткач, ), ПОЛІТСПЕКУЛЯНТАМИ (Сич, Шкутяк, Олійник, Синютка, Шкварилюк) ТА ПРИХИЛЬНИКАМИ ПІДАРАСТІВ (А МОЖЕ Й САМ ТАКИЙ) лідера благодійного фонду «Солідарність» Андрія Микитина,- ДОБРА НЕ БУДЕ! ГЕТЬ МАРОДЕРІВ ВІД ВЛАДИ!!! ЗА СПРАВЖНЬОГО ЛІДЕРА!!!

 16. Чекайте, я читав, шо у Соловея найвищий рейтинг. Звідкіля він взявся?

 17. За Володимира Стасюка ніхто нічого поганого не написав. І це очевидно. Який би мудрий був у нас нарешті мер! Добрий оратор, чудовий господарник, людина – у Франківську авторитетна! Я-  за Стасюка! А Анус зі своїми “мальованими від руки” рейтингами навіть нехай не потикається: мер він -ніякий. Нехай іде викладати у школу Ями, танцюрист і гуморист народний.

 18. ….Але знаю точно , що наступним мером нашого міста буде людина, яка дійсно покаже цілій Україні і ближнім сусідам те ,що на скільки всім здається нереальним, динамічно піднімати місто в очах інвесторів , місцевих бізнесменів і простого люду, не по рокам, а по дням Людина малослівна , але контретна. Володимир Балагура буде мером!!!!

 19. КІНО! ПОГОВОРИЛИ СОБІ, А В ЛЮДЕЙ НЕ ЗАПИТАЛИ, САМІ СОБІ ПИШУТЬ, САМІ ЧИТАЮТЬ І РАДУЮТЬСЯ.

 20. якщо івано -франківськ отримає популіста насалика, то будуть мати відремонтовані дороги, школи, лікарні, будинки і т.д. за це ви так сильно переживаєте?

 21. незнаєте бідаки як насалика позбутись з калуша, не дає вам до корита дорватись. ось це біда у калушанки

 22. Який би не був, а роботу робить,а не паплюжить всіх по сайтах, як ви

 23. Знати коли що продати і що зробити за ці гроші, це вже точно не МІСЬКОМ по життю бути.

 24. Не здивуюсь, що за ніками калушанин і калушанка находиться АНчоус і його жінка))

  Ми вдячні, що у нас є такий мер.

 25. Шановний, більш дебільного коментаря я ще не бачив. Калуш переживає золоті часи, а ви проти цього? Чи як? Розому в вашій голові бракує

 26. СКІЛЬКИ ЛЮДЕЙ СТІЛЬКИ І ДУМОК. 

  МЕР НЕ ЗОЛОТА МОНЕТА, ЩОБ ВСІМ ПОДОБАТИСЬ.

  ТА ЗНАЮ ОДНЕ, ЩО ЯКЩО МЕРОМ СТАНЕ

  ВОЛОДИМИР БАЛАГУРА, ТО НА РАХУНОК НЬОГО, ПРИТЕНЗІЙ, У ПОРІВНЯННІ З ІНШИМИ, БУДЕ НАЙМЕНШЕ.

   

  ЦЕ ЛЮДИНА, ЯКА ПОКЛИКАНА ДЛЯ ЦІЄЇ ПОСАДИ… І ЯКА ЗДАТНА РОБИТИ ВСЕ, ЩО У ЇЇ СИЛАХ, СТАРАЮЧИСЬ ДЛЯ ІНШИХ…

  І ЦЕ НЕПЕРЕДВИБОРЧА АГІТАЦІЯ БО ЦЕ НЕ У МОЇХ ІНТЕРЕСАХ,,,

 27. кращого мера господарника ніж насалик немає і це факт а не догадки хто би міг бути

 28. АЛЕ ВИ СЛОНІ!!!!!!!   Насалик – наш мер! Нехай говорять,що хочуть, але він дбає не тільки про себе,а й про людей. Вам лиш би язиками потріпати. Це людина яка не сидить без діла ні вдень, ні вночі.

 29. Насалика не віддамо! Крім того, що він розумний, ще й дуже красивий.

 30. Краща кандидатура – Соловей Юрій!

 31. СОЛОВЕЙ Юрій (Громадський форум Івано-Франківська – Партія “Третя сила”) – найкраща кандидатура на посаду мера Івано-Франківська. Всі решта кандидати тільки балакають, а Соловей справами конкретними довів, що він Достойний! Тай рейтинг Солов”я найвищий! Це супер!

 32. Ліліана Сімонович розпочала свою передвиборчу агітацію і каже, що Тільки РУХ буде дбати про народ. 

 33. я за В.Балагуру це людина яка знає як досягти успіху в любій справі.

  ч дкмаю якщо Володимир стане мером то це буде тільки на краще.!!!

Comments are closed.