Антон ПРОЦЮК: «Вікіпедія прагне нейтральності»

Українська Вікіпедія — україномовний розділ, який є частиною багатомовного інтернет-проекту зі створення вікі-енциклопедії. Її може редагувати кожний користувач. У січні цього року україномовна Вікіпедія відсвяткувала своє десятиріччя. За цей час у ній написано 500 тисяч статей. І наразі вона перебуває на 16-му місці серед інших мовних розділів.

Уже рік адміністратором Вікіпедії є івано-франківський школяр, учасник передачі «Найрозумніший» та багаторазовий переможець всеукраїнських олімпіад Антон Процюк. 

 

«ГК» розмовляє з Антоном про обов’язки чи привілеї адміністратора, творення україномовного розділу Вікіпедії та людей, які її творять.

 

– Антоне, чи важко було в 15 років стати адміністратором? Що ви для цього робили?

До цього я майже рік писав статті у Вікіпедію та виконував інші технічні функції. Мені запропонували стати адміністратором. Після того, як я погодився, відбулися вибори серед активних користувачів Вікіпедії. Так я став одним із 34 адміністраторів.

 

– Що входить у ваші обов’язки?

У мене немає конкретних обов’язків. У Вікіпедії кожен займається тим, чим бажає. За це не платять грошей, тому й нічого не змушують робити.

 

Тоді на що впливає статус адміністратора?

Він більше технічний. На зміст статей не впливає. Адміністратори не мають привілеїв при якихось конфліктах, що стосуються змісту статей.

 

Українська Вікіпедія відстає від російської і за кількістю статей, і за якістю. Чому?

Це легко пояснити. Кількість носіїв російської мови у декілька разів більша за кількість носіїв української. Відповідно, кількість дописувачів російської Вікіпедії теж більша, тому й більше з’являється статей і вони більш якісні.

 

Гаразд, але от у Польщі живе менше людей, а в їхній Вікіпедії статей більше одного мільйона…

Це тільки поверхнево залежить від кількості населення. Але є й інші фактори. Бо є ще питання в менталітеті, мобілізованості тощо. Зрештою, те, що в Україні живе 45 мільйонів людей, не означає, що всі вони в побуті говорять українською.

 

Чи не ставлять вам за мету розвивати українську Вікіпедію?

Нема кому. Ми все робимо добровільно. Є організація «Вікімедіа Україна», яка займається популяризацією Вікіпедії, але не керує нею. Тому вихід тільки один – залучати більше людей.

 

– Вікіпедія – це не єдине джерело такого рівня, чи не так? У вас є конкуренти?

Принцип «вікі», який дозволяє редагувати статті будь-кому, широко використовується в Інтернеті. Але інші схожі енциклопедії не складають конкуренції Вікіпедії. Хіба в окремих країнах.

 

– Як перевіряється авторство у статтях Вікіпедії?

Цілеспрямованих перевірок немає. Статті перевіряються і затверджуються добровольцями, тому помилка може й не бути виявлена. Коли є відверті порушення, то їх знаходять і видаляють швидше, а коли незначні, то пізніше.

 

– Вікіпедія живе з пожертв людей. Чи відомі випадки, коли хтось із українських меценатів пожертвував на неї кошти?

Гроші надходять в організацію «Фонд Вікімедіа» у США, тому ми не маємо повного списку жертводавців. В Україні меценатів, які пожертвували значну суму, не знаю. А в Росії був Павло Дуров – засновник і колишній генеральний директор соціальної мережі ВКонтакті. Він кілька років тому пожертвував 1 млн. доларів.

 

– В кінці минулого року виник термін «тітушки». Відповідно, з’явилася стаття у Вікіпедії. Але ж це напевне ображає людину з цим прізвищем. Як із цим бути?

Наприклад, зображення Аллаха ображає мусульман, але ж його не видаляють із Вікіпедії. Це енциклопедія, яка створена, щоб максимально точно відобразити все, що заслуговує на увагу. Незалежно від того, ображає вона когось чи ні. Наприклад, у Вікіпедії є статті, які описують нецензурну лексику. Мабуть, це також комусь не подобається.

 

– Як боретеся із вандалізмом?

Є комплекс заходів для відстежування вандалізму. Якщо вандалізм очевидний, то він перевіряється і скасовується дуже швидко, адже стоять спеціальні фільтри. І є список всіх редагувань у хронологічному порядку. Відповідно, добровольці Вікіпедії перевіряють і дивляться, чи є там вандалізм. Може статися так, що вони пропустять. У цьому разі вандалізм можуть виявити читачі, які випадково його помітили і поскаржилися.

Вандалізм може бути очевидний. А може бути «підлий». Останній відслідкувати важче. Наприклад, якщо поміняти якусь цифру у маловідомому поштовому коді, то виявляється це довше.

 

– А як бути із спірними питаннями? Наприклад, Волинська різня чи Донецька народна республіка. Наскільки може бути Вікіпедія у цьому випадку нейтральною?

В ідеалі Вікіпедія має бути цілковито нейтральною. Але кожен мовний розділ має так звані «системні відхилення». Абсолютна більшість користувачів української Вікіпедії з України. Часто це інтелігенція, яка в побуті використовує українську мову і дотримується проукраїнських поглядів. Відповідно, вони радше будуть описувати Донецьку народну республіку в негативному ключі. А от у питанні Волинської різні, навпаки, стануть на бік українців. Тому не завжди вдається досягти нейтральності, але загалом прагнення цього є.

 

– Яким є типовий дописувач?

Вони дуже різні. Є доктори наук. Наприклад, активним користувачем та дописувачем є науковець Володимир Білецький, який написав енциклопедію з гірництва і дозволив її використання у Вікіпедії. А є й прості студенти, школярі, як-от я, офісні клерки і т.д. Наймолодший дописувач має 10 років, а найстаршому майже 70.

 

До статей 10-річного хлопчика більше прискіпуються чи сприймають на рівних?

Звісно, що у Вікіпедії небагато 10-річних дописувачів. Але це не така вже й дивина. Він достатньо освічений, пише непогані статті. Можливо, до його статей і є більша увага через вік, але навряд чи вона надто помітна.

 

– Скільки вас разом – тих, хто творить українську Вікіпедію?

Людей, які зробили хоча б одне редагування за кілька останніх місяців, є понад 2500. А от людей, які активно пишуть, – кілька сотень.

 

– Чи відрізняються за тематикою найпопулярніші статті української Вікіпедії від англійської?

Те, що цікавить людей, які володіють українською мовою, і є найпопулярнішим. Наприклад, стаття про Тараса Шевченка чи про різних українських телеведучих. У Росії дуже популярна стаття про Путіна. А от англійська Вікіпедія інша, в ній не так яскраво виражена приналежність до регіону. Тому що її читають люди з цілого світу. Однією з найпопулярніших статей є список голлівудських фільмів.

 

– Ви єдиний адміністратор на Прикарпатті чи є ще хтось?

Ні, окрім мене, є ще кілька дописувачів. Принаймні ті, про кого я знаю. Хоча, може, дехто й не розповідає, звідки він. Адже у Вікіпедії не обов’язково вказувати свій вік, прізвище та територіальну приналежність.

 

Чим займаєтеся, окрім Вікіпедії?

Вікіпедія у мене займає в середньому годину-півтори на добу. А я маю й інші зацікавлення. Займаюся спортом, люблю історію. Живу, як і інші у такому віці.

 

– А ким мрієте стати?

Ще не визначився остаточно. Мабуть, мій фах буде пов’язаний з гуманітарними предметами, скоріше за все, з історією.

 

Розмовляла Тетяна Соболик


Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!