Вишиванка як захист і данина моді

  • Мені подобається, що настав час української моди. Нехай вона часто зроблена в Китаї і інколи не зовсім відповідає традиційності. Але дивлячись, як в неділю вишиванки вдягають ті, хто раніше вважали такий одяг показовим, відчуваю радість. Шкарпетки та білизна з українським орнаментом, одяг для цуциків з вишивкою – часом це виглядає абсурдно. Але попит породжує пропозицію.

    Минулих вихідних Олег Скрипка організовував гарне дійство під назвою «Країна мрій». Спекотна погода, майстер-класи, етно-колективи, казки Сашка Лірника і виступи бандуристів. А ще ярмарки і смаколики та напої в «три ціни». Підприємливі майстри накували тризубів і наплели віночків із штучних квітів, нашили сумок з гербами і повидруковували магнітів з Майданом. Звичайно, патріотизм коштує дорого. Але наживання на історії – якась не дуже благородна справа. Футболка з яскравим принтом коштує двісті двадцять гривень, лляні штани – сімсот. Побутові дрібнички і сувеніри, звісно, дешевші. Попри все, товар не залежується. Біля окремих наметів навіть вишиковуються черги. Знаючи з фільмів і книжок, що на ярмарки їздили для того, щоб вигідно придбати. Я змінила свою думку: на них їздять, щоб вигідно продати. Але це так, роздуми.

    На фестивальну атмосферу це не дуже вплинуло. Чоловік у шортах, зшитих з агітаційних прапорців, бабуся в рожевій спідниці і з віночком на голові. Кожен самовиражається по-своєму. Багато людей ходить босоніж. Один з козаків пропонує походити босоніж по вугіллі, щоб потренувати свою силу волі і хоробрість. В шумному місті налагодити зв’язок з минулим дуже важко. Маленькі хлопці вчаться танцювати гопак. Дівчата плетуть з соломи кошики та розмальовують глиняних птахів. Такі заняття сто років тому нікого не дивували. Натомість зараз викликають сильний інтерес. Це означає, що колесо історії крутиться і вона повторюється. А ще іноді здається, що ми забули свою культуру настільки, що все «наше» здається екзотикою.

    Як би там не було, мені подобається час, в якому я живу. Час позитивних змін. Міста на сході країни повільно звільняються від загарбників. Вірю, що мода бути українцем дійде туди і торкнеться всіх. Бо насправді все просто: щоб почати цінувати, треба втратити. Багато людей втратило спокійний спосіб життя, а хтось – і саме життя. Жорна історії крутяться. Ніхто з нас не може бути певний, що завтра прокинеться в країні, в якій двадцять чотири області. Але захищати свої міста треба. Україна має ніжну шкіру, тому обпекти її дуже легко.

  • Натомість, вдягнувши вишиванку, ти ніби отримуєш броню. Такі собі «плюс сто» до витривалості і міцності. Візерунок на руках додає їм сили і працьовитості. Орнамент на грудях береже серце від страху і смутку. Є український вислів «народитися в сорочці». Вірю, що наш народ народився в ній. І не важливо, чи ця сорочка куплена на ярмарку, чи зшита руками близької людини. Вона наш захист у мирний і воєнний час. А захистом, як відомо, нехтувати не варто.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!