Між лікарською професійністю і потребою реформ

  • Нещодавно “Поступовий гурт франківців” провів круглий стіл на тему “Роль медицини міста Івано-Франківська в системі єдиного медичного простору Прикарпаття”.

    З почутого під час заходу стало зрозуміло, що наші лікарі за своєю професійністю не поступаються колегам з-за кордону. Доказом цього є те, що минулого року 8 тисяч мешканців області пролікувалися в місті, а ще приїжджають пацієнти з сусідніх Закарпатської та Тернопільської областей.

    Однак, як і в багатьох інших напрямках соціального та економічного життя міста, більшість проблемних питань системи охорони здоров’я неможливо вирішити на місцевому рівні. Так, до сьогодні значною мірою збережена радянська система медицини, але від неї забрали кошти. Медичні реформи Януковича-Богатирьової не були реалізовані, а нові ще на стадії концептуальної розробки. Одночасно на обласний та міський бюджети непосильним тягарем лягла відповідальність за забезпечення ліками хворих, які самі не спроможні їх придбати через надто високу ціну.

    До того ж, медична галузь міста живе в умовах, коли через знищення комунальної мережі аптек неможливо обмежити спекулятивні ціни на ліки. Як зауважив один з лікарів, сьогодні, щоб стати магнатом, не треба торгувати наркотиками, зброєю, «кришувати» проституцію, а достатньо бути власником кількох аптек. Сказано дуже влучно, бо в час кризи людина може відмовитися від купівлі предметів розкоші, одягу, дорогих продуктів тощо, але у разі хвороби останні гроші віддасть на ліки.

    Через це бувають випадки, коли хворі на третій день лікування кажуть, щоб їх виписували з лікарні, через нестачу коштів. У зв’язку з цим важливою справою є активізація роботи над поширенням медичного страхування та напрацювання схеми контролю за цінами в аптеках.

    Проте деякі проблемні питання медицини місцева влада здатна вирішувати самостійно. Зокрема, важливо, щоб обласна влада опрацювала механізм компенсації міському бюджету коштів, витрачених на обслуговування пацієнтів з районів та інших міст Івано-Франківської області, а також розглянула можливість передачі кардіодиспансеру на баланс Центральної клінічної міської лікарні (ЦМКЛ).

    Натомість міська влада мала б подбати про утворення в Івано-Франківську реабілітаційної клініки, хоспісу, відділення сестринського догляду, служби невідкладної допомоги на амбулаторному рівні, вирішити питання про перенесення Фтизіопульмонологічного центру на околицю міста. Медики стверджують, що є необхідність в реорганізації ЦМКЛ в ургентну лікарню, у збільшенні кількості ліжко-місць на денному стаціонарі та завершенні реалізації ідеї єдиного інформаційного медичного простору.

  • Крім того, в результаті реорганізацій в «Укрзалізниці» місто отримало Відділкову залізничну лікарню, а тому важливо, щоб цей лікувальний заклад знайшов своє місце в системі охорони здоров’я міста і зберіг кадровий потенціал. Варто також розглянути можливість створення в місті повноцінної університетської лікарні для Івано-Франківського національного медичного університету.

    Не можна забувати і про те, що Івано-Франківська область єдина в Україні не має повноцінної госпітальної бази для військових. Вирішення цього питання перебуває уже в компетенції народних депутатів України, які мали б подбати, окрім цього, і про створення нормативно-законодавчої бази для контролю якості надання медичних послуг у лікувально-профілактичних закладах різних форм власності та про збереження за місцевим самоврядуванням контролю над системою всіх рівнів медичного забезпечення.

     

    Будемо сподіватися, що знайдуть своє вирішення ці та інші проблемні питання медицини і ми зможемо сказати, що у сфері охорони здоров’я Івано-Франківськ є комфортним містом.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!